-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kabakosok, amelyeknek botanikai családjába a sütőtök is tartozik. A sütőtök több méteres, hengeres szárain hatalmas, márványozott levelekkel, sűrűn benőtt serteszőrökkel. Sárga, tölcséres virágai többnyire egyivarúak, azaz vagy csak porzó vagy csak bibe van bennük. A termések hosszúkásak, gömb alakúak vagy - mint a legtöbbet termelt Nagydobosi fajtáé - lapítottak, ezüstfehér vagy szürke héjúak. A termés húsa világossárga, sárga vagy narancsvörös, általában 4-5 cm vastagságú. A magja fehér vagy szürke, 30-38% olajat tartalmaz, és a csíraképességét 6-8 évig megőrzi.
A sütőtök termesztése
Melegigényes növény, ezért az elvetett magjai csak 12 °C fölötti hőmérsékleten kezdenek el csírázni. Szinte mindenütt megterem, de nem szereti a hideg, vízállásos, erősen savanyú földet. Sok tápanyagra van szüksége, ezért a kiskertben a legalkalmasabb hely számára a komposzthalom.
Vízigénye: elég nagy, mert egy kilogramm szárazanyag előállításához feltűnően sok (780-800 l) vizet használ fel; ezt csak úgy tudja fedezni, hogy terjedelmes, hosszú gyökérzetével alaposan behálózza a rendelkezésére álló termő-területet. Kedvező helyen a sütőtök termése a 6-8 kg-ot is eléri, de a takarmánytökök között nem ritka a 30 kilónál súlyosabb termés sem.
Tök termesztése |
A tökfélék termesztése
A különböző fajok, fajták termesztési módja megegyezik. Valamennyi jól trágyázott talajt igényel, ennek érdekében a földbe érett trágyát, vagy komposztot kell bedolgozni. A sütőtököt általában helybe vetik, de a palántákat előnevelni is lehet, üvegházban, cserépben vessünk el 2-2 szem magot. A kis sütőtök palántákat a májusi fagyosszentek után ültessük ki a szabadföldbe, fészekbe: 40 cm-es körben kiemeljük a talajt, és az így keletkezett gödörbe 5 kg-nyi érett istállótrágyát, komposztot, vagy műtrágyát teszünk. Fészkenként 5-6 db magot, általában 5-8 cm mélyre. Ha palántát ültetünk, 3-4 elegendő egy fészekbe. A magról kelés után a palántákat ritkítsuk ki, úgy, hogy a fészekben két növény maradjon. A növények hosszú indákat növesztenek, ezért igen nagy helyet igényelnek. Az ajánlott vetési valamint ültetési sor és tőtávolság 1-2 méter.
A sütőtök gondozása
A sütőtök a nyár folyamán a kapáláson és az öntözésen kívül nem kíván különleges ápolást. A termések késő őszre fejlődnek ki, a növények lombozata fokozatosan leszárad, a sütőtök ezüstfehér héja megkeményedik. A gyakorlati tapasztalat szerint a betakarítást akkor ajánlatos megkezdeni, amikor a terméseket a dér egyszer már megcsípte, mert az ilyen töknek ízletesebb, omlósabb a húsa és a keményítő tartalma elcukrosodott. A terméseket ne törjük le a szárukról, hanem vágjuk le egy éles késsel, úgy, hogy a szár a termésen maradjon.
Kártevői: A sütőtök leveleit előszeretettel rágcsálják a csigák, szívogatják a levéltetvek. A lisztharmat és az uborka-mozaikvírus is megtámadhatja.
Betakarítása: A valódi sütőtök érési ideje igen hosszú. A termés beéréséig akár 6 hónap is eltelik. Egyes termések hatalmasra, akár 70 kg-os ra is megnőnek. Egy- egy szép, méretes példány kertünk méltó dísze is lehet. Egy tövön - átlagos körülmények között - 5-6 termés érhet be. A sütőtökök között hatalmas terméseket fejleszt a sárga húsú, ízletes"Nagydabasi". A "Bébi" fajtájú tök termése körte alakú, húsa kellemes ízű. Az utóbbi időben elterjedt az ún. Kanadai sütőtök is a termesztésben.
Tökös szekér |
Tárolása: A sütőtököt télen fagy és csapadék mentes, hűvös, szellős helyen tároljuk. Erre kiváló a pincelejáró, kamra, előszoba. Általános szabály, hogy minél keményebb a tök héja, annál tartósabb a termés.
A sütőtök felhasználása:
Igen sokoldalú. Okunk kedvence a pirított tökmag, amely amellett, hogy igen ízletes, a benne lévő olajoknak köszönhetően élettanilag is igen hasznos. De leggyakoribb hasznosítása természetesen a sütés. A sütőtököt könnyen emészthető ezért a bébiételek egyik kedvelt összetevője. Valamennyi fajta alkalmas sütésre, és az ételek pikáns, különös ízt kapnak tőle, ezért felhasználása a szakácsok számára is határtalan. Ha a belsejét kockázzuk, akkor kiváló savanyúságkészíthető belőle. Nyersen préselhetünk belőle sütőtöklevet, nagyon ízletes más gyümölcsökkel (alma, körte) kombinálva. Megfőzve illetve megsütve tejjel összeturmixolva is kiváló. Levest is főzhetünk belőle sűrítés nélkül, pürésítve, tejjel vagy tejszínnel lazítva. Édesítve készülhet belőle sütőtöklekvár. Ízlésünknek megfelelően (megsütve, illetve megfőzve) zöldségsaláták egyik alkotórésze is lehet.A sütőtök gyógyhatása:
Talán nem is gondolnánk, hogy a sütőtök fogyasztása egészségünk megőrzése szempontjából is igen fontos. Ugyanis magas cukortartalma mellett többféle vitamint, fehérjét és emészthető rostot tartalmaz. Szénhidrát tartalma körülbelül a burgonyáéval megegyező. A sütőtökben lévő karotinoidok és C-vitamin, a tökmagban lévő E-vitamin, mint antioxidánsok, védelmet nyújtanak a szervezet számára. Hatékonyan alkalmazhatjuk a sütőtök levét a megfázásos betegségekre, gyulladással járó elváltozások gyógyítására. Elsősorban a nyálkahártyák gyulladásaira van gyógyító hatása. A sütőtökben lévő kálium elősegíti a vér tisztítását. A vitamin tartalma miatt, ajánlott a fogyasztása a pattanásos bőrre. Töklé fogyasztásával csökkenthetőek az asztmás rohamok valamint az allergikus tüsszögés és köhögés. Sütőtök fogyasztásával csökkenthetjük az érelmeszesedés és a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. A tökmagolajat remekül alkalmazhatjuk hólyagmegbetegedések esetén.
A sütőtökös-mákos muffin recept:
Hozzávalók: 2 ½ csésze liszt 2 csésze darált mák 1 teáskanál szódabikarbóna ½ teáskanál só 2 tojás ½ csésze olaj 1 megsütött, cukrozott sütőtök - átpasszírozva 2 csésze cukor, 1 csomag vaníliás cukor, vagy 1 rúd vanília.Elkészítése: A sütőt felmelegítjük 170 °C-ra. A muffinformákat forma papírral kibéleljük, szilikonos mauffinformát bevizezzük. Össze keverjük a lisztet a szódabikarbónával, a sóval. A tojásokat habosra verjük a cukorral és a vaníliás cukorral, vagy a vaníliával, majd óvatosan belekeverjük az olajat, a tejben felfőzött mákot és a sütőtökpürét. A kapott masszához hozzá adjuk a lisztes keveréket, alaposan összedolgozzuk, majd kanállal a muffinformákba rakjuk. Ajánlott sütési idő 15-20 perc.