-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan álljunk neki az aszalásnak?
Húsos, érett barackot válasszunk aszaláshoz, erre alkalmas fajta pl. a rózsa kajszi.
Mossuk és szárítsuk meg a barackokat, majd magozzuk ki és fektessük aszalógépbe egymástól kis távolságokra, hogy a levegő szabadon járjon közöttük. Nagyobb szemű barack esetén érdemes további kisebb darabokra vágnunk a gyümölcsöt, így hamarabb elkészül az aszalvány. A héját van, aki lehúzza, de nem szükséges.
Egy gyakorlott háziasszony szavai szerint: "42 °C fokon aszalok (van, hogy több, mint 24 óráig egy adagot), mert ez az enzimhatár, így tényleg minden jó dolog benne marad a gyümölcsben, csak a víz távozik el. Nem lesz "tocsogós" az eredmény, inkább egy száraz falevélre emlékeztet az aszalvány, de az íze csodálatosan megmarad, igazi téli rágcsálni való lesz belőle. Süteménybe sem szeretem tenni, mert akkor a gondosan őrzött vitaminok, enzimek odalesznek a sütőben."
Ne lepődjünk meg, nagyobb, felezett barack esetén nem ritka a 36 órás aszalás sem - ez nagyban függ a gyümölcs nedvességtaertalmától, méretétől. Ha rövidebb ideig aszalnánk, szeleteljük vékonyabbra a kajszit, ahogy a képen is látható:
Hagyományos sütőben és kemencében is lehet aszalni?
Hagyományos sütőben is próbálkozhatunk aszaltam sárgabarack készítésével. 60-70 °C-on 10-12 órát mehet a sütő. Ha még nedvesnek érezzük, hagyjuk tovább. Figyeljünk arra, hogy magasabbra ne emeljük a hőmérsékletet, mert elveszhetnek a hasznos vitaminok.
Aki olyan szerencsés, hogy kemencéje van, kipróbálhatja abban is az aszalást - fűtse fel kb 70 °C-ra, egy fém tepsibe fektesse a barackokat, s időnként megforgatva mire kihül a kemence, elkészül az aszalt barack is.
(Fotó: Kelemenné Bernadett) A tálcákat az aszalás ideje alatt cserélgessük!
Hogyan kell kezelni, hogy aszalás közben ne barnuljon meg a barack?
Ha az aszalás előtt citromsavas, vagy borkősavas vízbe áztatjuk néhány percig a gyümölcsöt, kevésbé barnul, de akkor sem lesz olyan üde sárga színe, mint a boltban kapható - ki tudja mivel kezelt - aszaléknak. A saját készítésűnek az íze viszont verhetetlen.
Hogyan tárolható az aszalvány?
"Ha elkészült, egyszerűen pelepréselem a lehető legtöbbet egy befőttes üvegbe, pár babérlevél a tetejére, lezár és irány a sötét szekrény. Két évig is simán eláll, sose penészedett, pedig semmilyen tartósítási eljarást, szert nem használok az aszaláson kívül. A babérlevél illatát nem veszi át semmi - eddigi tapasztalataim szerint. Én barackot, szilvát, meggyet, körtét minden évben így teszek el, zöldséget ritkábban. Egy ismerősömtől hallottam ezt az ötletet, a babérlevélben levő illóolajok csíramentessé teszik az üvegben maradt levegőt, nem engednek teret a gombáknak, baciknak. Minden üvegem így zárom le (2-3 levéllel a tetején), még egyiknek sem lett soha baja, van, amelyik két éven át is így állt a polcon. Sőt, vákuum keletkezett pár hét alatt, alig lehetett kinyitni az üvegeket, mindenféle hőkezelés nélkül."
Kandirozott barack, macerás, de a boltihoz hasonló eredmény
Ha a boltihoz hasonló állagú "aszalványt" szeretnénk, akkor az alábbi módszert javasolt: kimagozva forraljuk fel a felezett barackokat citromsavas vízben, majd szűrjök le. Ezután forraljunk szirupot 2 kg cukor 1-1,5l vízhez. Ezt forrón ráöntöm a barackra amiben kb. 1napig állni hagyjuj. Leszűrjük, majd a levét újraforralás után, ráöntöm a barackra. Ezt kb 3x kell megismételni, tehát a cukros sziruppal 3x ismét le kell forrázni. Ezután amennyire csak lehet lecsöpögtetjük, és mehet az aszalóba, több, mint 24 órára. Addig aszaljuk, hogy összenyomásra ne legyen leve, egy kicsi sem. Befőzzes üvegben tárolhat, nem penészedik.
Fotó: (Kovács Timea)
Címlap fotó: Illiné Varga Teréz