Befagyott izmok? Melegítsük fel testünket a decemberi hidegben!
Nem a kályha vagy egy forralt bor "jégoldó" hatására gondolunk, hanem egy kis "fizikai" munkára. Nem is hinnénk, mennyire fontos ilyenkor télen, hogy eleget mozogjunk. Lássuk, miért és hogyan!

Mit nevezünk anyagcserének?

Mindazokat a kémiai reakciókat, biokémiai folyamatokat, melyek során a szervezetbe bekerülő, vagy ott raktározódó anyagok lebomlanak, energiát termelnek, illetve egymásba átalakulnak, azaz új anyagok szintetizálódnak belőlük.

Másképp megfogalmazva: Az alapanyagcsere az a minimális energiamennyiség, amely a szervezet alapvető működésének fenntartásához szükséges.

 

Mi befolyásolja az anyagcserét?

Az életkor, nem, táplálkozás, testhőmérséklet, hormonális folyamatok, emésztés, megváltozott állapotok (pl.: várandósság, nagyfokú láz, égés, serdülőkor, stb.), fizikai aktivitás, időjárás, évszakok.

 

Mit tehetünk mi magunk, hogy kedvezően befolyásoljuk az anyagcserénket?

Fekvőtámasz


Mit tegyünk?

Erősítő edzések:

  • testmozgás hiányában és 30 év felett sajnos megindul az izomvesztés
  • 60-80 százalékos ellenállással, vagyis 8-15 maximális ismétlésszámmal (RM),
  • nagy izomcsoportok edzése (több kalória használódik fel), több izületes gyakorlatok alkalmazása (több kalória használódik fel, jobban égeti a zsírt. Az edzettebb és több izom, és nagyobbizom glikogénraktárakat eredményez)

Kardió edzés:

  • Rendszeresen, 5-6 x 15-30 perc!/hét.10 -15 perc folyamatos mozgástól bemelegszik a szervezet.
  • Kardió edzések esetében leginkább az intervall edzés javasolt.
  • Az intervall mellett az anaerob kardió edzés (oxigénadóssággal járó) jobban gyorsítja az anyagcserét, mint az aerob.

 

Általánosságban: Felváltva erősítő és kardió edzések végzése javasolt! Ezek az egyensúlyt és idegrendszert fokozottabban igénybevevő gyakorlatok (proprioceptív tréning). Ilyenkor több izom lép működésbe, mint ha nem kellene egyensúlyoznunk, vagyis több kalóriát égetünk.

értékelés