Hogyan használjuk a gyógynövényeket hatékonyan és biztonságosan? - 2. rész

Hogyan használjuk a gyógynövényeket hatékonyan és biztonságosan? - 2. rész
Ha a gyógynövények megbízhatóságáról beszélünk, akkor mindig akadnak olyanok, akik kinevetnek. Voltak veszélyes növények is gyógynövényként felhasználva, azonban azokat már régen nem alkalmazza egy fitoterapeuta sem.

 

Értékes gyógyhatású növényeink

 

A mai „veszélyes” gyógynövények biztonságosabbak, mint a legtöbb gyógyszer. Statisztikailag nézve is biztonságosabbak az epernél, amely évente több ember halálát okozza az allergiás reakciók következtében. Bárki lehet allergiás bármire, a növényekre is, és természetesen meg kell tenni a szükséges ellenlépéseket.

Csak kevesen allergiásak a gyógynövényekre, és ez is abból adódik, hogy az átlagos étrendből hiányoznak azok az anyagok, amelyek a gyógynövényekben megvannak. Ugyanakkor a gyógynövények gátolják a túlérzékenység kialakulását, és csökkentik az allergiás reakciók súlyosságát.

Az alkalmazott gyógynövények biztonságossága igazából akkor kérdőjelezhető meg, ha az egyén a gyógynövények mellett alkoholt fogyaszt vagy Aszpirint szed. Az igazi kérdés a gyógynövények és a gyógyszerek kölcsönhatása lenne.

 

x5_400_01

 

Gyógyszer-gyógynövény

 

Erre különösen nehéz válaszolni, mert nagyon kevés kísérletet végeztek ebben a témában.

Tudomásom szerint az elmúlt nyolc évben két tanulmány készült a gyógyszer-gyógynövény kölcsönhatásokról. Mindkét esetben a gyógynövény a gyógyszer hatóerejét növelte, és kisebb dózisokra volt szükség egészen addig, amíg a gyógynövényt is alkalmazták a gyógyszer mellett.

Ha olyan gyógyszert szedünk, amelytől életünk függ, esetleg káros mellékhatásai vannak, fel kell keresnünk egy olyan tapasztalt szakembert, aki ismeretekkel rendelkezik a gyógynövényekről és a gyógynövény-gyógyszer kölcsönhatásokról, és ki kell kérnünk a véleményét, mielőtt használni kezdenénk a gyógyfüveket.

Ha valaki fájdalomcsillapításra vagy más probléma enyhítésére szed gyógyszereket, nem valószínű, hogy ha első alaklommal elfelejti bevenni a javasolt adagot baja lesz, így a gyógynövény használata sem jelenthet gondot. Természetesen, ha panaszok jelentkeznek, meg kell beszélnie valakivel, aki segíthet.

 

x6_400



Általában a gyógynövények (a gyógyszerekkel ellentétben) hamar kiürülnek a szervezetből - nem raktározódnak hetekig. Ha fellép egy kölcsönhatás a gyógyszerekkel, az hamar elmúlik, ha abbahagyja a fogyasztást.

Néha átfedés is van, ami zavart okozhat. Például a gyógynövények a nyirokrendszerben elindítanak egy tisztulási folyamatot, amelynek következtében mérgező anyagok juttathatnak a szívbe, és ritmuszavart okozhatnak. Én általában egy szíverősítő növényi formulát, vagy szúrós gyöngyajak (Leonurus cardiaca) tinktúrát szoktam alkalmazni, bár – egyesek számára – ez is lehet nyugtalanító. A gyógynövény csak a mérgező anyagokat akarja eltávolítani az nyirokrendszerből, és nem ő a felelős azért, hogy azok oda bejutottak. Abban mindenképpen egyetérthetünk, hogy a természetes, gyógynövényekkel történő kezelés rendkívül hatásos.

értékelés