-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az emberi test jelentős részben - felnőtt korban átlagosan 60%-ban - vízből épül fel.
Éppen ezért a folyadékháztartás egyensúlyának minden életszakaszban kiemelt jelentősége van. Gyermekkorban még ennél is fontosabb tényező, hiszen a víz a gyermekek testének 70 %-át is kiteheti. Már a magzat méhen belüli fejlődése is csak kifogástalan vízellátottság mellett optimális.
Mit okozhat a folyadékhiány gyerekkorban? |
A folyadék-anyagcserének csecsemőkorban számos jellegzetessége, érzékeny pontja van. Ezek közül a könnyen kiszáradáshoz vezető csecsemőkori hasmenés áll a tudományos kutatások állandó középpontjában. A másik oldalon a csecsemők, kisgyermekek és gyermekek esetén a vízmérgezés (intoxikáció) néhány kivételtől eltekintve csak ritkán fordul elő. A folyadékegyensúly érzékeny indikátora, az alacsony szérum nátriumszint (hiponatrémia) áll egyes szakértői vélemények szerint a kisgyermekkori lázas görcsrohamok hátterében. Egyre bővülnek ismereteink a folyadékfogyasztási szokások rögzülésével kapcsolatban is, melyek gyökerei a növekvő számú bizonyítékok alapján a kisgyermekkorra nyúlnak vissza. |
A táplálkozási ajánlások folyadékfogyasztásra vonatkozó része egy általában javasolható napi mennyiséget határoz meg, azonban az egyénre szabott táplálkozási konzultáció során az adott gyermek igényeit is figyelembe vevő ajánlást fogalmaznak meg.
A megfelelő folyadékpótláshoz a megfelelő mennyiségben bevitt ízesítetlen víz járul hozzá leginkább.
Szervezetünk számára a víz nélkülözhetetlen, és bár testünk az ételek metabolizmusával képes előállítására, mégis ez a mennyiség nem elegendő, így szükséges a folyadékbevitel. Abban az esetben, ha a rendelkezésre álló víz mennyisége, vagy minősége nem megfelelő, egészségi problémák léphetnek fel. Ez jelentős gondot okoz, ha az illetőnek például hasmenése van, vagy dehidratált (kiszáradt). Komoly veszélyt jelent a szennyezett víz és a szegényes higiénia, valamint az ezzel kapcsolatos fertőzések, és ez különösen igaz a harmadik világbeli országokra. Gyermekkorban a hasmenéses megbetegedésekre fokozottabban kell figyelni, és gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról.
Milyen (ásvány)vizet igyunk? |
Ha ásványvizet szeretnénk vásárolni, tanulmányozzuk a címkén feltüntetett adatokat (kalcium, magnézium, fluorid, jodid tartalom), hogy "drágább" pénzen ne palackozott ivóvizet vegyünk. Ha a címkén nem szerepelnek ilyen adatok - ma már elég bő a választék - válasszunk más ásványvizet! Mérsékelt (500-1500 mg/l) ásványianyag-tartalmú vizek ivóvízként való fogyasztás szempontjából a legjobb vizek, amelyeket korlátozás nélkül bárkinek lehet ajánlani, mivel kedvező összetételű, garantált minőségű, tiszta természetes vizek pl. az Óbudai Gyémánt. |
Összességében kiemelendő, hogy a folyadékbevitelre (mennyiség és minőség) külön figyelmet kell szentelni a gyermekek esetében, ha nem kér a gyerek, akkor is kínáljuk neki a folyadékot, hiszen a játék közben egyszerűen elfelejthet inni.