-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A sztochasztikus elméletek
Ezek az elméletek az öregedés kopás-és-sírás elméleteiként is ismertek. Ennek az elméletnek az alapfeltétele szerint azért öregszünk, mert a testünkre ható külső és belső források halmozottan károsítják a szervezetünket. Mivel ezeket a károkat nem lehet megjavítani, az idő múltával a testünk egyszerűen elkopik.
Az egyik sztochasztikus elmélet a szabad gyökök szerepét tartja fontosnak. A szabad gyökök instabilak, mivel sok bennük az elektron. A modern tudományok által támogatott elmélet szerint ezek a gyökök a különféle anyagcserék miatt folyamatosan képződnek a testünkben.
Amint a szervezetünkbe jutnak, ezek a gyökök erőszakosan reagálnak más sejtmolekulákkal szemben, és ebben a folyamatban a sejtek megsérülnek. Továbbá, ezek a gyökök hatással vannak a sejtek ellátására és szerkezetére, és amint a kár bekövetkezik és a DNS-t is érinti, onnan már nincs visszaút. Ezek a károk idővel csak nőnek és megváltoztatják a testünket, amit mi öregedésként fogunk fel.
Egy másik sztochasztikus elmélet szerint az öregedést a DNS-t károsító különböző külső és belső tényezők okozzák. A belső tényező a szokatlan sejtosztódás. Ha a sejtek rosszul osztódnak megtörténik a kár, amely az esetek többségében visszafordíthatatlan. A külső tényező a környezetben lévő vírusok, szennyeződések, vegyszerek által okozott sérülés.
A sztochasztikus elméletben találunk néhány közvetett igazságot is. Az olyan embereknél, akik egészségtelen életet élnek, például drogokat vagy alkoholt használnak, vagy megfelelő védőfelszerelés nélkül dolgoznak a vegyszeriparban, már korán felfedezhetjük az öregedés jeleit.
A programozás elméletek
Ezeknél az elméleteknél az öregedés hátterében a genetikus programozás áll. Az ebbe a kategóriába tartozó elméleti szakemberek szerint minden egyes ember egy genetikus programozásba tartozik, és beépített biológiai órával rendelkezik. Tehát a biológiai óra szabályozza az öregedés folyamatát. Mindamellett, érdekes módon, ennek az órának nem tudni semmit a hollétéről.
A legutóbbi kutatások szerint ez az óra a DNS láncon található, ami magába foglalja a kromoszómáink végét, vagyis a telomérát. Minden alkalommal, amikor egy sejt osztódik, a teloméra természetes módon rövidebb lesz. Ha a teloméra rövidülésének folyamata eléri a kritikus pontot a sejtosztódás megáll, és akkor megjelennek az öregedés jelei.
Ezt az elméletet az a tény is alátámasztja, hogy minden fajnak megvan a maga élettartama. Ez azt jelenti, hogy egy fajnak a DNS-e úgy van beprogramozva, hogy egy bizonyos évszám után lejár.
Jelenleg, a tudósok úgy vélik, hogy az öregedést a környezeti és a genetikus tényezők összetett kölcsönös hatása okozza. Ami ezt a két elméletet illeti, nem áll rendelkezésünkre elég bizonyíték, hogy megállapíthassuk melyik a pontosabb.