-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mák, az öröm növénye
Egyetlen gubó mákszemek százait rejti, több mint kétmillió mag állítólag csupán 1 kg-ot nyom. Az asszír gyógyászatban a mákot „az öröm növénye” néven tartották számon. A régi házi kertekben mindig termeltek (legalább a családi szükséglet kielégítésére) egy-két sor mákot.
Mit tartalmaz a mákszem?
Ennek a termését azonban, nemcsak az ételek ízesítésére használták, hanem olykor a zöld mákgubóból készített főzettel a gyerekeket is elaltatták, hogy az anya zavartalanul tudjon a mezőn dolgozni. A mák kifejezetten gazdag ásványi anyagokban, amelyeket szervezetünk könnyen felhasználhat. A kalcium és a foszfor mellett van benne kálium, magnézium, cink, mangán, valamint megtalálható benne az E-vitamin és a legtöbb B-vitamin (B1-, B2-, B3, B6-vitamin). Magas vastartalma okozza a mákszem fekete színét.
Milyen jótékony hatása van a máknak?
Valóságos elixírként kiválóan hat a bőr, a haj, a köröm és a csontok állapotára. Emiatt a mák olaját sokszor felfedezhetjük az arckrémek, hajbalzsamok és kondicionálók összetevői között. A mákból készült szerek kifejezetten ajánlottak, ha szeretnénk lassítani az öregedés folyamatát. Az esszenciális zsírsavak táplálják, hidratálják, regenerálják, óvják és selymessé is teszik a bőrt. A mákolaj kiváló a száraz, repedezett, ekcéma, vagy gyulladás következtében sérült bőrre, és segítséget nyújt különféle sömörök esetén is. Ha körmeink gyengék, túl hajlékonyak, és töredezésre hajlamosak, akkor ennek megszüntetésére tegyünk egy próbát a mákkal. Az erős, egészséges körmök érdekében feltétlenül gondoskodnunk kell a megfelelő E-vitaminról a szervezetünk számára. A mák ezt megfelelő mennyiségben tartalmazza.
Mákos-joghurtos arcradír
Hozzávalók: fél teáskanál mák, 1 teáskanál joghurt, fél teáskanál méz.Hűsíti és puhává teszi a bőrt, javítja a vérkeringést. A mák kerek szemcséi tökéletesek arcradírnak: gyengéden, mégis alaposan radírozzák a bőrt. A mákszemek felszínét viasz borítja, ezért úgy leviszik a kis bőrpikkelyeket, hogy közben nem irritálják a bőrt. A joghurt ápol, hidratál és bezsírozza a bőr felszínét. Elkészítése és használata: A hozzávalókat töltsük egy üvegbe, és keverjük össze. Alaposan masszírozzuk bele a bőrbe, majd langyos vízzel öblítsük le. Eltarthatósága szobahőmérsékleten 1 nap, hűtőszekrényben 1 hét. 1-3 mosakodásra elegendő.
Mákos bőrtisztító
Hozzávalók: 1 teáskanál darált mák, 1 teáskanál zöld agyag (elhagyható), 3 csepp méz, 3 csepp rózsa illóolaj, 100% tisztaságú, vagy rózsafa illóolaj, 3-4 teáskanál rozsa tea (vagy annyi, hogy kenhető masszát kapjunk); ez más teával, vagy tiszta vízzel helyettesíthető, és tehetünk még bele a kedvenc hidegen sajtolt olajunkból.Elkészítése és alkalmazása: A hozzávalókat egy tégelyben spatulával elkeverjük. Már használható is. A „mézes-mákot” a letisztított arcunkra, nyakunkra, kezünkre kenjük, vagy hagyjuk megszikkadni és akkor ledörzsöljük, vagy langyos vízzel lemossuk.
Rosta Zsuzsanna
A Herbáció, a népi gyógyreceptek-, és növényi alapú különleges házi receptek magazinja immár 13 éve folyamatosan kapható az újságárusoknál. Most a nyári szám mellett Zöldségparádé címmel különszámunk is megjelent, valamint a Növénybarát újság: a kerti tippek lapja.