-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mindegy is talán, hogy ki miért iszik kávét, hogy az íze, a fogyasztási szokásai vagy a hatása miatt, a kávézás egy rendkívül elterjedt és népszerű szokás napjainkban. Egy felmérés szerint a 18-24 év közötti korosztály 50 százaléka, míg a 25 éven felüliek 70 százaléka iszik rendszeresen kávét.
A kávé jótékony hatásai
Kutatások bizonyítják, hogy a kávénak számos pozitív hatása van az emberi szervezetre és annak teljesítőképességére. Többek között javítja ugyanis a koncentrációt, elősegíti az agyi funkciókat, lassítja a prosztatarák növekedését, és képes növelni az élettartamot is.
A kávé negatív hatása
A mértékletességnek azonban a kávéfogyasztásban is fontos szerepe van, hiszen a kávé túlzott fogyasztása fejfájást, szédülést, túlzott ingerlékenységet okozhat, és sajnálatos módon növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
A kávé lebontásában jelentős szerepet játszik az úgynevezett CYP1a2 gén. Azok az emberek, akik ennek a génnek egy specifikus változatával rendelkeznek, nehezebben képesek lebontani az összetevőit.
Ezek után sokakban joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis mekkora az a kávéfogyasztás, amely mellett a pozitív hatása a leginkább kiélvezhető, azonban még nem esik az ember a túlzott fogyasztás hibájába.
A University of South Australia több mint 300.000 résztvevő segítségével végzett egy kutatást ebben a témában. A felmérésben szereplők közül 8.000 fő szívbeteg volt. A vizsgálat során az alábbiakat állapították meg:
- a CYP1a2 génnel nem rendelkező emberek valóban gyorsabban képesek a kávé lebontására
- nincs összefüggés a CYP1a2 gén és a szív- és érrendszeri betegségek gyakoribb előfordulása között
- van összefüggés a naponta elfogyasztott kávé mennyisége és a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a magas vérnyomás kialakulása között
- a naponta több mint hat csésze kávét fogyasztók mérsékelten megnövekedett szív- és érrendszeri kockázattal rendelkeznek
A kutatás alapján tehát a vízválasztó mennyiség a napi hat csésze kávé, ameddig a szívműködés és a vérnyomás a normális tartományban mozog, efelett azonban már a koffein negatív hatásai kiütköznek.
A CMC Déli Klinika speciális szolgáltatásai kapcsán Ön is megismerheti és többet tudhat meg a saját szív- és érrendszeri kockázatairól, hiszen személyre szabott szív- és érrendszeri rizikó elemzéssel, ennek megfelelő szűrővizsgálatokkal és precíziós kivizsgálással állnak a páciensek rendelkezésére. Továbbá segítenek megalkotni mindenki számára a személyre szabott, életmódjához leginkább illeszkedő egészségtervet és annak a kivitelezését is.