5
Ginszeng és csillagánizs - az influenza ellen
A vakcinák mellett a természetes gyógymódok, gyógynövények is hatékonyan segíthetik a védekezést, köztük a hagyományos kínai orvoslásban több ezer éve használt kínai csillagánizs (Illicium verum), amelynek fő hatóanyaga, a sikimisav az influenza megelőzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerek egyik alkotóeleme.  

Kínában hivatalosan kutatják a gyógynövényeket is. A kínai kormány nemcsak a vakcinákat, gyógyszereket fejleszti, hanem klinikai körülmények között kutatják - biztató eredményekkel - a megelőzésben hatékony gyógynövényeket is.

 

Elsősorban a gyógynövények segítenek a megelőzésben


A hagyományos kínai orvoslás ugyanis a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, ezért az influenza elleni védekezés során is - a helyes életmód és táplálkozás mellett - a természetes gyógynövényeket ajánlja elsősorban az immunrendszer megerősítésére. Ha az immunrendszer egészségesen működik, akkor ellenanyagot termel a kórokozók elpusztítására, viszont ha különböző hatások miatt - túlzott fáradtság, hideg időjárás, stressz, egész nap zárt térben való tartózkodás okozta oxigénhiány - legyengül szervezetünk, a kórokozók szinte szabad utat kapnak.

 

 

A csillagánizs és a ginszeng gátolják a vírusok szaporodását


Az influenzás időszakban fontos a vírusok szaporodását gátló fehérjét, az interferont serkentő gyógynövények fogyasztása. Ilyenek: a már jól ismert echinacea, ginszeng vagy a különböző méhészeti termékek, a C-vitamin, valamint egyéb gyógynövény termékek. A hagyományos kínai orvoslásban több ezer éve használják a kínai csillagánizst (Illicium verum) is gyógynövényként, fűszerként vagy gyógytea formában - és többek között méregtelenítésre. A modern gyógyszerészeti kutatásoknak köszönhetően pedig ez a növény napjainkban már fontos készítmények hatóanyaga is. Ennek eredménye, hogy az influenza megelőzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerekben is szerepel a kínai csillagánizs hatóanyaga, a sikimisav.

 

Illicium verum

 

Influenza elleni védekezés 4 lépésben


A hagyományos kínai orvoslás szerint az emberi szervezetben lejátszódó folyamatok összefüggnek egymással. Éppen ezért az influenza ellen fontos a védekezés négyes mechanizmusa:

  1. A megelőzés és az immunrendszer erősítése.
  2. A már bekerült kórokozók eltávolítása a légutakból és a szervezetből egyaránt.
  3. A tüdő belső hőmérsékletének csökkentése.
  4. A salaktalanítás, amivel a beleket tartjuk tisztán, hiszen ilyen úton is távoznak a kórokozók.

A TCM szerint ugyanis a belek és a tüdő között szoros az összefüggés. Ha a belek tiszták, normálisan működnek, akkor a tüdő védekező rendszere is hatékonyabb.

 

Házi recept a légutak védelmére

Hasznos recept lehet a légutak védelmére, ha

  • 15 g újhagymát,
  • 30 g jégcsapretket,
  • 4 szem aszalt jujubagyümölcsöt 15-20 percig főzünk egy liter gyömbérteával, majd langyosan elfogyasztjuk.

 

köhögés elleni tea

 

Gyors házi  recept köhögés ellen

  • 10 db ginkgo magot,
  • és egy felaprított körtét 3 dl vízben főzzünk meg, végül adjunk hozzá két evőkanál mézet.

A kellemes ízű kompótot gyermekek és idősebbek is szívesen fogyasztják.

 

(Forrás: dr. Chen Zhen)

értékelés