Honnan tudod, hogy valaki anorexiás vagy bulimiás? Táplálkozási zavarok

Honnan tudod, hogy valaki anorexiás vagy bulimiás? Táplálkozási zavarok
Az anorexia nervosa és a bulimia nervosa két, klasszikus típusú evészavar, amelyek a testideáloknak való erős megfelelési igény következtében alakulnak ki.

Az elmúlt időszakban a test, illetve a test alakja a társadalmi érdeklődés fókuszába került, így - feltehetőleg a fokozódó "kulturális nyomás" hatására - a testhez és a testképhez kapcsolódó problémák is egyre gyakoriabbak.

Honnan tudod, hogy valaki anorexiás vagy bulimiás? Táplálkozási zavarok

Annak ellenére, hogy már az ókor orvosai is regisztrálták az evészavarokat, ezek csak az 1980-as években kerültek a figyelem középpontjába. Ma már hetente több híradás is olvasható, hallható az evés változatos zavarairól, és azt is tapasztalhatjuk, hogy az utóbbi években különböző újabb evészavar típusok (falászavar, purgáló zavar, izomdiszmorfia, Adonisz-komplexus, ortorexia) válnak ismertté. Az emberi testtel, a tápláltsággal és az alakkal kapcsolatos aggodalmak megszaporodtak és ma már az étel minőségére is kiterjednek.
Új kihívások érik az egészségügyi ellátórendszert és nem pusztán az új típusú zavarok miatt, hanem mert jelentős akceleráció is tapasztalható: a zavarok egyre fiatalabb életkorban jelentkeznek (8-12-13 éves kislányok kerülnek halál közeli állapotban kórházba). Az egyre gyakoribb terápiarezisztencia pedig arra sarkalja a szakembereket, hogy újabb és újabb terápiás eljárásokat dolgozzanak ki és honosítsanak meg.

Anorexia, bulimia...

Az anorexia nervosa és a bulimia nervosa két, klasszikus típusú evészavar, amelyek a testideáloknak való erős megfelelési igény következtében alakulnak ki. Miért? Mert hasonlítani szeretnének a szupermodellekre, híres énekesekre, gyerekkori Barbie-babákra és a média által sugallt ideális nőre, férfire. Sajnos, az internet sem segíti az evészavarokkal küszködők gyógyulását, hiszen egyre több testképzavarral foglakozó weboldal jön létre, amelyeknek a látogatói lassabban gyógyulnak és nem együttműködőek. Kialakul bennük az egyfajta közösségtudat és úgy gondolják, hogy csak a szép testért küzdenek, ami nem betegség. Ezzel kapcsolatosan nemrég egy riasztó számadat került napvilágra, melyet az Optenet számítástechnikai biztonsággal és tartalomszűrő programokkal foglalkozó cég adott ki, amikor megnézte, milyen irányba is fejlődik az internet. Az eredmény elképesztő volt. Persze azon senki nem lepődött meg, hogy egyre több a pornó- és pedofil oldal, azon viszont igen, hogy az evési zavarokat, anorexiát és bulimiát, a beteg testképet dicsőítő oldalak száma két év alatt 470%-kal nőtt. A kutatást végző cég szerint ez a trend egyértelműen a web.2 alkalmazások megjelenésének és az ezeknek köszönhetően létrejött közösségi és személyes oldalaknak tudható be. Miért baj ez? Mert az anorexia a leghalálosabb pszichiátriai betegség. 10 év alatt a kezeltek 10%-a meghal (vagy hirtelen szívhalállal vagy gyomorrepedés következtében). Összességében az anorexiások 50%-a gyógyítható, 25%-nak javítható az állapota és 25%-kal nem lehet mit kezdeni...

Ha nem tudod elképzelni, hogyan láthatja magát egy anorexiás, nézd meg ezt a videót:

Hogyan alakul ki és mik a tünetek?

A folyamatos diétázás (amely az egyik leggyakoribb kiváltó tényező) az anorexiánál és bulimiánál is megfigyelhető. Az anorexia régebben jellegzetesen 14-16 éves kor körül kezdődött, ma már rendszeresen szorulnak segítségre a 12-13 évesek is, sőt találkoztak már 8 éves anorexiás kislánnyal is. A bulimia gyakrabban a fiatal felnőttkor betegsége.
A kórképek kiemelkedő jellegzetessége anorexiásoknál a súlyfóbia és a testképzavar, amelyek az extrém alacsony testsúlyért és a szélsőséges koplalásokért elsősorban felelősek (elmarad a menstruáció, gyengül a szív), bulimiásoknál az önértékelés zavara, a szénhidrátsóvárgás, a falásrohamok és az azokat követő viselkedések (önhánytatás, hashajtó és vízhajtó abúzus, túlzásba vitt testedzés, koplalás) jellemzőek.

Evészavarok és testképzavarok c. kötet

Honnan tudod, hogy valaki anorexiás vagy bulimiás? Táplálkozási zavarokA kötet öt fejezetben tárgyalja a témát. Az első részben az evés- és testképzavarok legújabb formáit tekintik át a szerzők, a második rész pedig néhány biológiai vonatkozást mutat be.
A harmadik fejezet a pszichológiai tényezőké, különös figyelmet szentelve a testkép zavarainak, amik egyre inkább leválnak a "klasszikus" evészavarokról. A negyedik fejezetben a társadalmi-kulturális tényezők szerteágazó témáival fogalakoznak. Szó esik az ókorban leírt evészavarokról, a vallással, nemi szerepekkel vagy az internet szerepével történő kapcsolódási pontokról, de az ételfogyasztás mennyiségének társadalmi hátteréről vagy az ízekhez való viszonyunkról is olvashatnak az érdeklődők. Végezetül, az utolsó részben a gyógyításé és a megelőzés lehetőségeié a főszerep.

Az 522 oldal terjedelmű monográfia szerzői mindannyian a Magyar Pszichiátriai Társaság Evészavar Szekciójának tagjai, szerkesztői: Prof. Dr. Túry Ferenc, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének intézetvezetője és Dr. Pászthy Bea pszichiáter, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának osztályvezető főorvosa.
A kötet a Pro Die kiadó gondozásában jelent meg, szinte az összes nagy és kisebb könyvterjesztő hálózatban elérhető, de megvehető közvetlenül a kiadónál is.Ára: 4500 Ft

értékelés