-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Már a 60-as években gyanakodni kezdtek egyes kutatók, hogy a szokatlan, vagy veszélyes kísérletekre jelentkező egyének esetleg hasonló személyiségi vonásokkal rendelkeznek, mint például az autóversenyzők, a hegymászók, vagy az ejtőernyősök, akik a veszélyeket is vállalják az izgalmas élményekért.
Élményvadászok
Más néven egyes emberekben megtalálható az „élménykereső" személyiségjegy- ahogy az ilyen emberi tulajdonságokat igen szakszerűen elnevezték - és ez segít megérteni, hogy a sebesség miért válik egyesek szenvedélyévé. Az élménykeresés szintje összefügg a szervezetünkben található dopamin, vagyis a „jó közérzet" molekulájával. Bizonyítást nyert ugyanis, hogy az életveszélyes izgalmakat kedvelőknek rendkívül intenzív élményekre van szükségük a szervezetükben lévő dopamin felszabadításához. A kutatók felmérésének eredménye szerint, a fiatal férfiak esetében az élménykeresés talán leggyakoribb módja nem más, mint az autós száguldás. A sebesség pszichológiájának megértéséhez azonban meg kell vizsgálni, hogyan reagál az agy a sebességre, és milyen technikákat használnak a legjobb autóversenyzők, a sikerük érdekében.
Az agy versenye
A nagy sebességgel való vezetés hatalmas kihívás, ugyanakkor mind fizikailag, mind idegileg kimerítő tevékenység. Tudta ön, hogy a modern versenyautók képesek 2 mp. alatt 0-ról 100 km/órára gyorsulni? Az agy azonban nem elég gyors ahhoz, hogy ugyanilyen sebességgel feldolgozza az érzékelés során begyűjtött információkat, fizikai hatásokat. Ezért az idegrendszer már a verseny megkezdése előtt készül, hogy továbbadja az agynak az információkat a pálya feltételeiről, a járműről, és magának a versenyzőnek az állapotáról. A szervezet órákig is képes folytatni amolyan „biológiai számításokat" is, feltéve, ha a versenyző nagyon jó fizikai állapotban van. Lényeges, hogy az agynak megfelelő legyen az oxigénellátása, a tápanyagellátása - szénhidrátok formájában -, és a vízellátása, mert a verseny során az agy fokozott működése energiát termel, aminek aztán kb. a 80%-a hővé alakul át. Az így termelt hatalmas hőt le kell adni, ezért. a versenyzők bőségesen izzadnak. Egy verseny során elveszíthetik. a testsúlyuknak akár 5-10%-át is, folyadék formájában. A pulzusszámuk úgy felgyorsul, mint az edző atlétáké, és a nagyfokú érzelmi nyomásnak köszönhetően, hosszú ideig magas is marad (akár 60 percig is). Ekkorra a versenyző állapota már a legintenzívebb fizikai erőfeszítéskor jellemző megterhelési szint 2-3 szorosára is megnőhet.
Hogyan növelhető a teljesítmény?
A relaxáció, a határozott célok, az események elképzelése és „főpróbája", a csapatmunka kidolgozása, csak néhány azok közül a technikák közül, amelyek növelhetik a teljesítményt. A versenyzők például gondosan megvizsgálják a pályák térképeit, hogy kidolgozzák a lehető legjobb vezetési stratégiát. Megbeszélik a rövid, közép és hosszú távú célokat. Ezeket az elképzelt és begyakorolt technikákat később, a verseny során már „élesben" alkalmazzák. A légzési technikák és a gondolatok úgynevezett „kiürítése" is döntő fontosságú lehet, különösen a verseny kezdetekor és az időmérő edzéseken. Ilyenkor ugyanis sok minden elvonhatja a versenyző figyelmét, ezért az is fontos, hogy megtanuljon csak a számára lényeges dolgokra összpontosítani. A siker érdekében használatos egy másik módszer is, amelyet a pszichológusok önmeggyőzésnek („self-talk"-nak) neveznek. Ennek során a versenyzők a helyzettől függően önsegítő kifejezéseket használnak (pl. „Nyugalom, és koncentrálj!", vagy „Gyerünk!") a megmérettetés előtt és közben.
Született sebességimádók
Egy sikeres verseny, vagy egy izgalmas erőpróba végeztével a feszültség feloldódik, és az elégedettség érzése, a felszabadultság és a boldogságérzet szinte kiróbbanóan magas szintet ér el. Megnyugtató azonban, hogy a versenyzők által átélt fantasztikus érzetek eléréséhez nem kell mindenkinek veszélyes sportot űzni. A kutatók azt is bebizonyították, hogy mint annyi más tulajdonságunkat, úgy az élménykeresés szintjét is az örökölt személyiségjegyeink, és a környezetünk befolyásolja.