5
A bodza jótékony hatásai
A bodzát különösebben nem kell bemutatni senkinek. Tavasz vége felé a bodzaszörp neve sokaknak ismerősen cseng, de vajon hányan tudják azt, hogy milyen gyógyító hatásai vannak ennek a növénynek. Lássuk hát, mit is tud a bodza!

A bodza tudományos neve: Sambucus nigra

Más elterjedt megnevezések: fekete bodza, festőbodza, fekete bogyós európai bodza, európai bodza, bodza, fái bodza, gyepűbodza, német bodza

A bodza élőhelye: Európa és Észak-Amerika, a Kárpát-medencében is elterjedt.

 

A bodza megjelenése

A bodza egy 3-10 méter magas bokor vagy kisebb fa. A törzs alján a kéreg világosbarna, és szürkés-fehér színű a felső részen. A levelek egymással szemben helyezkednek el, szárnyaltak, kihegyesedők, finoman fogazottak és sötét zöld színűek. A fehéres-sárgás virágok bogyós gyümölccsé fejlődnek, melyek előbb zöld színűek, majd vöröses-barnák, végül fényes fekete színűek lesznek.

bodza_tea_gyogyhatasa

A bodzatea majdnem olyan finom télen, mint a friss bodzaszörp tavasszal

 

A bodza felhasználása

Általánosságban elmondható, hogy az egész növényt felhasználják a gyógyszeriparban vagy élelmiszerként is. Télen az 5 legkeresettebb gyógynövény egyike a bodzavirág.

bodza-jotekony-hatasa
Bodza

 

A bodza terápiás használata és gyógyhatásai

  • Az indiánok fertőzések kezelésére használták a bodzát.
  • Leggyakrabban a nátha orrfolyás és torokfájás tüneteinek kezelésére használják, valamint segít csökkenteni a lázat, izomfájdalmakat és az influenza más tüneteit.
  • Ez a gyógynövény hatékony méregtelenítő, és úgy vélik, hogy segít az olyan fertőzések tisztításában, mint a pattanások, kelések és bőrkiütések. Folyadékként is felhasználják a bodzát a bőrre, mint általános vérzéscsillapítót.
  • A tanulmányok azt mutatják, hogy a bodza kivonat hatékony kezelés az influenzára. A bodza virágát hagyományosan megfázás, influenza és láz kezelésére használják, mivel erős izzasztó és hűtő összetevőket tartalmaz. A közelmúltban tesztelték a bogyó egyik elfogadott kivonatát, és kimutatták, hogy jelentős javulást hozott az influenza tüneteinél 2-3 nap leforgása alatt.
  • Gyógynövény-kezelésként használják székrekedés esetében. Itt nálunk Európában gyakran használják enyhe hashajtóként és vízhajtóként, vagyis a bodza hasznos a vesék egészségét tekintve is.
  • Kimutatták a bodzáról, hogy antibiotikum kezeléssel együtt, jótékony hatással van a szinusz fertőzésekre.
  • A magas koleszterinszintben szenvedőket vizsgálva, korai jelentések szerint a bodzaszörp csökkentheti a koleszterinszintet és növeli az alacsony sűrűségű lipoproteint, más néven „rossz koleszterint".
  • A bodza öregedés-gátló tulajdonságokkal is rendelkezik.
  • Gyógynövényként is használják, immunrendsze-erősítő. A fekete bodza ösztönzi az egészséges immunreakciót a nem kívánt organizmusok ellen, melyek influenza-szerű tüneteket okoznak. A fekete bodza antioxidáns és immunrendszer erősítő tulajdonságai jótékony hatást gyakorolnak a test normális reagálására az A és B vírusok által okozott influenzával szemben. A bogyók, mint a legtöbb bogyós növénynél, tele vannak antioxidáns flavonoidokkal.
  • A bodza tartalmaz antocianin flavonoidokat, melyek ismertek a szabad gyökök semlegesítési tevékenységeikről az egész keringési rendszerben.

 

bodza-virag-gyogyhatasai
Az indiánok fertőzések kezelésére használták a bodzát

 

A bodza alkalmazása

  • Folyékony bodza kivonat: A folyékony bodza kivonatot 5 ml-től (gyerekeknél) 10 ml-ig (felnőtteknél) adagokban igyuk naponta kétszer, és lehet keverni más gyümölcslevekkel.
  • Bodza tea: A tea elkészítéséhez, forralj fel 3-5 g szárított virágot 250 ml (1 csésze) vízben, és főzd 10-15 percig. Naponta háromszor is ihatjuk ezt a teát.
  • A bodza kérge vagy a gyökér kérge: A kérget is gyökeret frissen kell használni. Használjunk 5 ml kérget vagy gyökeret fél csésze, forrásban lévő vízhez. Ne igyunk többet egy nap, mint egy csészével, és egy alkalommal csak egy kortyot fogyasszunk.
  • A bodza gyakran kapható tinktúrák, folyékony kivonatok, tabletták, szörpök, nemzetközileg elfogadott kivonatú kapszulák és torok spray-ek formájában.

 

A bodza esetleges mellékhatásai

  • A friss bodza nyers bogyói ehetők, de hányingert és/vagy hányást is okozhatnak.
  • Helyes használat esetén, nincsenek ismert mellékhatások vagy reakciók a bodzával szemben.
  • Egyesek szédülésről, kábulásról számoltak be, amikor hashajtóként használták a bodzát.
értékelés