-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az alvás életünk egyik legfontosabb folyamata, melynek egészen addig nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, amíg nem érezzük a hiányát.
Mihelyst elkerül minket, azonnal a csapból is az folyik, hogy alapvető létszükséglet a szervezet,- idegrendszer - számára a regenerálódáshoz, elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez. És mi bekerültünk azon elkeseredett csoport tagjai közé, akiknek gondjuk van a pihenéssel. Kívülről fújjuk a riogató eredményeket: kutatások már bizonyították, hogy az alvásminőség milyen nagyon befolyásolja teljesítő képességünket. A pihenten, nyugodtan alvók a munkájukat 45%-kal hatékonyabban tudják végezni, egészségesebbek, jobb kedvűek és később öregednek tőlünk, nem alvó nyomorultaktól. A nem eleget és azt is rosszul alvók ellenben kevésbé alkalmazkodóak lelassultak, tanulási- figyelem problémáik vannak, ingerlékenyenyek, fáradtak. Sajnos.
Gyermekkorunkban még nincs problémánk |
De miért nem alszom jól? Aludni akarok!
Először is: kell egy kis utánajárás a szervezetünk házatáján. Az alvás problémának ugyanis számos oka van: Okozhatják szervi megbetegedések, - ezek között leggyakoribb az érrendszeri- , keringési zavarok, szívbetegség, pajzsmirigy problémák, cukorbetegség. Előidézheti pszichés eredetű betegség is, mint például depresszió, stressz. Lelki egyensúlyunk elvesztése is hatást gyakorolhat alvási zavarainkra, ilyen lehet egy aktuális külső negatív esemény vagy pszichés történés is. Egy aktuális probléma, családi gond miatti belső konfliktusaink, vágyaink és a bűntudat közötti feszültség is kiváltja az ébren hánykolódást, de egy számunkra elfogadhatatlan megoldásra való törekvésünk is. A rendszertelen életritmus, élénkítő szerek (kávé, tea) túlzott fogyasztása, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgáshiányos életmód, a stressz is bezavar.
Ne pótoljuk napközben a kimaradt alvást! |
Sokszor átmeneti alvási nehézségek azért válnak tartóssá, mert maga az alvás válik stresszé: azon idegeskedünk, hogy tudjunk eleget aludni.
Legyőznünk az álmatlanságot, szinte kamikázé vállalkozás abban az esetben, ha nem gondolkodunk el azon, hogy mióta okoz problémát az éjszaka, és mindez mitől lehetséges. Az az ideális, ha magunktól rájövünk a titok nyitjára: munkahelyváltás miatti stressz, családi gondok, magánéleti zűrök miatt, esetleg szervi betegség miatt van. Amint tisztáztuk, van olyan, hogy vissza is tér a régi "énünk" akit ágyúval sem lehetett kiugrasztani az ágyból. Ha ez azért nem megy ilyen gördülékenyen, akkor se szedáljuk magunkat már az első körben Dormicummal, és egyéb altatókkal. ha másképp egyelőre nem megy és már minden lehetséges módot türelemmel kipróbáltunk, akkor is csak az orvosunktól kérjünk segítséget, ne a szomszédnak bevált pirulákból kérjünk. Ma már több nagyon kedvező összetételű és jól bevált altató van forgalomban. A legfontosabb azonban a siker érdekében a napi ritmusunk megváltoztatása. Vigyünk több rendszert az életünkbe. Ugyanabban az időben feküdjünk le minden nap, elalvás előtt már nyugtató dolkokkal foglalkozzunk, napközben mérsékeljük a kávét és minden olyan szert, ami felpörget. Fontos, hogy nyugodt körülményeket biztosítsunk magunknak az alvásunkhoz: ilyenek a megfelelő hőmérséklet, sötét, csend. A rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás és a szabad levegőn való tartózkodás is megkönnyíti a pihentető alvást. Fontos az is, ne iktassunk be nappali szunyókálást, mert ez még jobban összezavarja a bioritmusunkat, és aláaknázza az éjszakai pihenésünket. Ha ezeket betartjuk, akkor egészen biztos, hogy egy-két nap után már sokkal jobban alszunk.
Helyre tudjuk állítani régi ritmusunkat |
Segít az elalvásban pár ősidők óta használatos gyógynövény: a levendula, ilang-ilang és jázmin, melyeknek jótékony hatásait a népi gyógyászatban évezredek óta használják.Levendula: Jó idegesség, depresszió, álmatlanság és hangulatváltozások ellen. Helyre állítja a lelki egyensúlyt, ellazít, felvidít. Nyugtató és fertőtlenítő hatása miatt számos aromaterápiás készítmény alapanyaga.
lang-ilang: A távol -keleti gyógyászat hagyományos aromaterápiás alapanyaga. Vérnyomáscsökkentő, nyugtató, relaxáló hatású. Szellemi frissítés, koncentráló képesség, fáradtság, kimerültség ellen.
Jázmin: A jázmin illata, illóolaja szintén hatékony aromaterápiás szer szintén stressz, depresszió, fáradtág, kimerültség ellen. Ezekből cseppentsünk 2-2 cseppet a párologtatóba, esetleg egy illatpárnára a fejünk közelébe. Alváshoz használatos levendulapárnák már régóta kaphatóak gyógynövény szaküzletekben, és nagyon pozitív a kritika a hatékonyságukról.
A legfontosabb azonban a siker érdekében a napi ritmusunk megváltoztatása. Vigyünk több rendszert az életünkbe! Ugyanabban az időben feküdjünk le minden nap, elalvás előtt már nyugtató dolkokkal foglalkozzunk, napközben mérsékeljük a kávét és minden olyan szert, ami felpörget. Fontos, hogy nyugodt körülményeket biztosítsunk magunknak az alvásunkhoz: ilyenek a megfelelő hőmérséklet, sötét, csend. A rendszeres mozgás, egészséges táplálkozás és a szabad levegőn való tartózkodás is megkönnyíti a pihentető alvást. Fontos az is, ne iktassunk be nappali szunyókálást, mert ez még jobban összezavarja a bioritmusunkat, és aláaknázza az éjszakai pihenésünket. Ha ezeket betartjuk, akkor egészen biztos, hogy egy-két nap után már sokkal jobban alszunk.