Házikertek borsó kártevői: borsótripsz és borsómoly

5
Házikertek borsó kártevői: borsótripsz és borsómoly
Bemutatunk két borsó kártevőt, amely házikertben sok kellemetlenséget okozhat a kertészkedőknek. A cikkből kiderül az is, hogy nem is kukacos a borsó, és hogy kik azok a tripszek.

Borsótripsz (Kakothrips robustus)


Külalakja:

A kifejlett tripszek aprók (1-1,5 mm), sötétbarna, hosszúkás testű kártevők, a lárvái hasonló méretűek, de a színük sárga.
Magyarországon általánosan elterjedt faj, tápnövényei a vadon élő pillangósvirágúk mellett a zöldborsó.

Kik azok a tripszek? >>

dsc_1686

Borsótripsz lárvák és kártételük

 

Kárképe:

A lárvák és a kifejlett egyedek is a növény nedveit szivogatják. A megtámadott borsónövényke hajtása meggörbül, torzul és megáll a növekedésben. A virág is összezsugorodik és elszárad. Ha a borsó thüvelytermését még a fejlődés kezdetén támadja meg, akkor ki sem fejlődik rendesen a termés, hanem kicsi marad és deformálódik. Ha a kifejlett borsót támadja meg, jobb esetben megúszhatjuk az apró szívogatásnyomokkal - sok, fehér, apró pötty a termésen, de a borsó viszonylag egészséges maradhat.

 

Életmódja:

Évente egy nemzedéke fejlődik ki. Nimfa stádiumban telel a talajban, majd a kifejlett rovar május végén - június elején jelennek meg. Tojásaikat a virágban a porzó szárába helyezik, amiben egy hét múlva ki is kelnek a látvák. Ha tehetik a virágban károsítanak, majd a borsó hüvelyét szívogatják.

Korai vetésű borsóval és vetésforgóval kiküszöbölhető a nagyobb arányú felszaporodásuk, ha mégis nagy mennyiségben fordulna elő a kártétele, akkor a borsó virágzása után foszforsav-észter készítmények permetezésévél védekezhetünk ellene.

 


 

Borsómoly (Laspeyresia nigricana) vagy Akácmoly (Etiella zinckenella)

A borsó két jelentős magkárosító kártevői ezek a molylepkék.

A lepkék a borsó virágzásakor jelennek meg és a virág illata odacsalogatja őket a tápnövényhez, A tojásokat a virágszirmokra, vagy a terméskezdeményre helyezi a nőstény, ahonnan a kis hernyó berág a hüvely falán és kirágja a zsenge magokat, maga után finom szövedéket és ürüléket hagyva. Miután teljesen kifejlődtek a hernyók és  jól teleették magukat, elhagyják a borsót és a talaj felső rétegébe vándorrlnak, ahol sűrű szövésű gubóban várják ki a következő évi kiteljesedést.

Szexferomonnacsapdával előjelezhető előfordulásuk

A feromoncsapdát a borsó levélzetének felső szintje fölé (általában 1-1,2 m magasságban) ajánlott kihelyezni április végén. Angliai tapasztalatok szerint zöldborsóban nincs szükség vegyszeres védekezésre, ha a kétnaponkénti borsómoly fogás nem haladja megaz 5-7 db-ot (Forrás: Csalomon). Ha ennél több molylepkét fog a csapda, akkor tömeges tojásrakáskor és a lárvák kelésekor kitinszintézis gátlóval védekezhetünk ellenük.

Borsómoly v akácmoly

A borsó belsejében rágó kártevő nem kukac, ahogy sokszor tévesen hívjuk, hanem egy hernyó, a fenti két molylepke "kicsinyei"

értékelés