A 10 legtáplálóbb zöldség - 2. rész

A 10 legtáplálóbb zöldség - 2. rész
A legtáplálóbb zöldségek közé tartozik még a brokkoli, a fodros kel, a kelbimbó, a spenót és a csemegepaprika sok más zöldséggel együt. Ebben a részben hat másik zöldséget vizsgálunk meg, és megtudhatjuk, hogy miért tartoznak a legtáplálóbb zöldségek közé! 

A 10 legtáplálóbb zöldség 2. rész

Spárga


Ez a szinte levél nélküli, a liliomok családjába tartózó, zöld húsos hajtásokkal rendelkező növény már az ókorban is ínyencségnek számított. Egy csésze főtt spárga nagyszerű A, C, K vitamin és folsavforrás. Több mint 10 féle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, például a B komplexet, káliumot és rostokat. A második századbeli Galen nevű orvos úgy írta le a spárgát, mint „tisztító és gyógyító növény".

 

Csemegepaprika


A gyönyörű formájú és fényesen sima külsejű, a sok színben pompázó csemegepaprika olyan, mint a zöldségvilág Karácsonyi dísze. Egy csésze szeletelt nyers paprika 5244 mg A-vitamint tartalmaz, ami a napi szükséglet több mint 100%-a. Ugyanakkor nagyszerű C és B6 vitaminforrás, valamint rostok, molibdén, mangán és folsav is található benne.

 

Spenót

 

A spenót egy olyan tápanyag kincs, amely több mint 35 nélkülözhetetlen vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Egy csésze főtt spenótban több mint 12 fontos tápanyag található. A napi szükségletű A-vitamin háromszorosával és a K-vitamin 100%-ával látja el a szervezetünket, hiszen 1023 mcg tápanyagot tartalmaz. Ebben a zöldségben több mint 12 flavonoidot azonosítottak.

 

Kelbimbó

 

Egy csésze főtt kelbimbó kitűnő C és K vitaminforrás, valamint nagy mennyiségű B komplex, folsav, rost, kálium és A-vitamin található benne, ami a természetben található egyik legfontosabb antioxidáns. Ez a kisméretű káposztaszerű zöldség nagyon gazdag E-vitaminban, kalciumban és rézben. A tanulmányok kimutatták, hogy az olyan keresztesvirágú zöldségek, mint például a kelbimbó, a brokkoli, a káposzta és a karfiol nagy mennyiségű fogyasztása, csökkenti a rákos megbetegedések előfordulását, beleértve a tüdő-, a vastagbél-, a mell- és a petefészek rákot.

 

Brokkoli

 

A brokkoli már a Római birodalombeli olaszok körében is egyedülállóan értékes ételnek számított. Egy csésze főtt brokkoli kiváló mennyiségű A, C és K vitaminnal, folsavval és rostokkal látja el a szervezetünket. Ezen kívül tartalmaz még 505 mg káliumot és 102 mg foszfort. Nagyon gazdag vasban, cinkben, E-vitaminban, B komplexben és több mint 20 más fontos tápanyagban. A brokkolit ehetjük nyersen, főzve vagy párolva. A párolás, a mikrohullámú sütés és a rázva sütés ajánlott, hogy nehogy eltűnjenek belőle a rákellenes összetevőik.

 

Fodros kel (leveles kel)

 

A leveles kelként is ismert fodros kel nagyon tápláló és antioxidánsokkal tele zöldség. Egy csésze sült, főtt vagy szárított, só nélküli fodros kel 1062 mcg K-vitamint és 9620 egység A-vitamint tartalmaz, a napi szükséglet majdnem kétszeresét. Nagyszerű C-vitamin és mangánforrás, valamint nagy mennyiségű rostot, rezet, kalciumot és káliumot tartalmaz. A növényi tápanyagok között szerepel a glükozinolát és a flavonoid, ugyanakkor közismert a karotinoid tartalma, főleg a lutein és zeaxanthin anyagok miatt.

<< A cikk első része

értékelés