Minden, amit a chili paprikáról tudni kell - 1. rész

Minden, amit a chili paprikáról tudni kell - 1. rész
Chillit vagy chilit termesztünk? Miért bajlódnánk a különböző írásmóddokkal, amikor úgyis olyan sokfajta alakjuk, méretük és színük van. Ismerjük meg a chili paprikák különleges világát, hogy mi is szép és egészséges chiliket termeszthessünk!

Ismerkedjünk meg a chili paprikával!

 

Tudjuk-e hogy hány fajta változata van, és hogy milyen szépek? Egyszerűen lenyűgözőek. De az emberek fűszerként termelik a chilit, még ha nem is szeretjük a csípős ételeket, egy csipetnyi chili akkor is életre kelti az ízlelőbimbóinkat, és aztán mindennek jobb íze lesz.

Ezen kívül a chilik színesebbé teszik a kertünket!

Ennek a fajta paprikának háromféleképpen írják a nevét: chili, chilli és chile. Igen, vannak, akik chilet termesztenek. Ez a név spanyol változata, amit nem csak Spanyolországban lehet hallani, mert különösen sokat használják Amerika délnyugati részén is. Az amerikaiak aztán a chilet chilire változtatták. Eredetileg a chili a chili con carne ételre utalt, de aztán lerövidítették chilire. Chiliként igazából a chili növény gyümölcséből készült fűszerre utalnak, de Amerikában chilinek nevezik a növényt is, meg a gyümölcsöt is. Tehát Amerikában chilit termesztenek.

 

 

A britek viszont chillit termesztenek. Ausztráliában és Új-Zélandon is a chilli írásmód terjedt el. Mivel a permakultúra Ausztráliából ered sokan ehhez az írásmódhoz ragaszkodnak. Magyarországon viszont a chili terjedt el, így most ezt az írásmódot fogjuk használni.

 

Hogyan néz ki a chili paprika?


A chilik kis és közepes méretű bokrok, amelyek 0,5-2 m magasra nőnek. A méretük fajtól és változattól függ. Többfajta chili van. A legtöbbjüket egyévi növényként termesztenek, jóllehet a meleg éghajlatokon pár évig is életben maradnak. Egyes chili változatok igazi évelő növények. A leggyakoribb változatok a capsicum annuum ˝egyévi˝ fajtához tartoznak. A csemegepaprika is ennek a fajnak az egyik változata.

A chiliknek kis, illetve közepes méretű színes, sötétzöld leveleik vannak. A gyümölcsük, a chili paprikák, igencsak eltérőek méretben és alakban egyaránt. A chili paprikák először zöldek, de amikor megérnek legtöbbjük piros színt kap, viszont vannak narancssárga, sárga, lila és barna színű paprikák is.

 

 

Csünghetnek a növényen vagy egyenesen állhatnak, mint valami színes kis gyertyák. Vannak díszpaprika változatok is, amelyek pöttyösök és foltosak. A különböző chili típusok nem csak méretben és alakban változnak, hanem erősségben is. Ha konyhai használatra termesszük a chilit, legyünk körültekintőek, amikor kiválasszuk őket.

 

Hol lehet chilit termeszteni?


A chilik szeretik a meleget. Közel állnak a csemege paprikához és a paradicsomhoz (mindegyik ugyanabba a családba tartozik, (solanaceae-burgonyafélék), de a chili paprikák jóval magasabb hőmérsékletet igényelnek. A chili magoknak 20 Celsius fokra van szükségük a csírázáshoz, a gyümölcs éréséhez pedig 30 vagy még annál is melegebbnek kell lennie. Az éjszakai hőmérsékletnek nem szabad 15 Celsius fok alá esnie, legalábbis nem rendszerességgel, a néhai hidegebb éjszakák nem zavarják őket. A chiliket nem zavarja a nedvesség sem, nem úgy, mint a csemegepaprikát és a paradicsomot.

A legtöbb helyen teljes napfényben kell termeszteni a chilit, a forró, napos vidékeken elviselnek egy kis árnyékot, sőt a délutáni árnyék még jót is tesz nekik (így nem égnek meg).

 

 

Amennyiben trópusi vagy szubtrópusi vidéken élünk, a chilink szépen fog fejlődni. Még az ˝egyévi˝ fajták is 2-3 évet élnek és egész évben teremnek. Ha nem lakunk trópusi helyen, nem kell elkeserednünk, mert még így is tudunk chilit termeszteni, ha meleg nyaraink vannak. A termesztési időszakot ki lehet tolni, akárcsak a paradicsom esetében, ha bent termesszük.

Mivel a chilik közeli kapcsolatban vannak a paradicsomokkal, a termesztési módjuk és az igényeik hasonlóak, leszámítva, hogy a chilinek nagyobb melegre van szüksége.

A kis kerttel vagy erkéllyel rendelkező emberek örömmel fogják hallani, hogy cserépben is lehet termeszteni.

értékelés