-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hasznos tanácsok növény- és palántavásárláshoz
Csak akkor kezdjünk el növényeket vásárolni, ha kezünk ügyében van néhány, hozzáértőktől származó hasznos tanács:
1. hiba: Virágzó növény vásárlása
Gondoljuk meg kétszer, ha olyan növényt akarunk venni, amely pont virágzik. Semmilyen szabály nem írja elő, hogy virágzó növényt vegyünk, sőt, az ősszel virágzó növényeket érdemes tavasszal, a tavasszal virágzókat pedig ősszel megvenni, időt és lehetőséget adva így a növénynek a megtelepedésre. Kivételt képeznek az egynyári növények, melyek csak egyszer virágoznak. Ezekből jobb olyat választani, amely tele van bimbókkal, de még nincs kinyílt virág rajta. Ily módon a legtöbbet hozzuk ki a pénzünkből. (Végülis az a cél, hogy a növény odahaza virágozzék, nem a kertészetben.)
2. hiba: Nem figyelünk a foltokra a leveleken
A folt vajon műtrágya-e, vagy penész? Legyünk óvatosak, nézzük meg figyelmesen a leveleket, keressünk rajtuk betegségre vagy penészedésre utaló jeleket. Nehéz ezeket a foltokat megkülönböztetni a műtrágya-maradéktól, ami gyakori a kertészetben nevelt növényeknél. Ha kétségeink vannak, kérdezzünk rá. Szintén érdemes figyelni a növény betegségeinek jeleire, szokatlan foltokra, elszíneződésekre és a kártevő rovarokra is. Ellenőrizzük, hogy a növénynek dús, élénk levélzete legyen, és jó, ha új hajtásokat is találunk rajta, különben valószínű, hogy valami baj van vele.
Foltos levelek |
3. hiba: Társítani a méretet az értékkel
A nagyobb nem mindig jelent feltétlenül jobbat is. A nagyobb növények gyakran drágábbak is. De, vigyázat: nem biztos, hogy több pénzért valóban nagyobb növényt kapunk. Alaposabb ellenőrzés céljából mártsuk ujjunkat három cm mélyen a cserépbe. Ha leginkább a talajt tapintjuk (gyökerek helyett), nagy a valószínűsége annak, hogy a növény már át lett ültetve egy nagyobb cserépbe. Még ha a növény valóban nagy is, kevés haszonnal jár sokat költeni egy négy literes cserépbe ültetett nagy növényre, mint egy 10 cm-es szerényebbre. Ha van türelmünk várni néhány évszaknyi időt, amíg kis növényünk megnő, jelentős összeget takaríthatunk meg, ha a kis cserepes változatot választjuk.
4. hiba: Ha túl szerények vagyunk
Ez a hiba újra és újra előfordul. A kertészkedők nem vásárolnak elegendő mennyiséget egy bizonyos fajta növényből. Ennek eredményeként a kert nem lesz eléggé hatásos. Mérjük fel kertünket vásárlás előtt, és döntsük el, nem lenne-e több értelme inkább 3-4 cseréppel venni ugyanabból az évelő, vagy egynyári növényfajtából. A profi kertészek gyakran tömegével ültetik ugyanazt a növényfajtát, az eredmény megéri a befektetést.
Apró facsemeték |
5. hiba: Ha garasoskodunk, amikor fát veszünk, ültetünk
Ha fákat, vagy bokrokat vásárolunk, akkor végképp rossz ötlet spórolni. Az évelőkkel ellentétben, a fák és a bokrok lassabban nőnek és fejlődnek ki teljes pompájukban. Készítsünk pontos költségvetést, ha szeretnénk egy szép fát az udvarunkban, tárgyilagosnak kell lennünk a költségeket illetően. Tekintsük a vásárlást befektetésnek. Egy szépen megtervezett udvaron szükség van egy központi látványosságra.