-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A ribiszkék (fekete ribiszke: Ribes nigrum, piros és fehér ribiszke: Ribes rubrum) régóta kedvelt bogyósok - már a régi parasztházak kertjeiben is helyük volt. A napos fekvést és a laza, humuszos talajt kedvelik.
Miért együk a ribizlit vagy ribiszkét?
Először is mert, finom, de ha ez nem elég indok nekünk, akkor azért, mert rákmegelőző, emésztésjavító és fogyasztó. Gyümölcse gazdag C-vitaminban, 100 grammja mintegy 30-40 mg-ot tartalmaz, emellett jelentős B- és E-vitamintartalma is. Antioxidánsokban, gyümölcssavakban és flavonoidokban is bővelkedik, ezért kiváló rákmegelőző. Bővelkedik növényi rostokban, főleg pektinekben, ami segíti az emésztést. Kalóriát viszont alig tartalmaz, cukorban is szegény, ezért és nem utolsósorban szelíd hashajtó hatása miatt fogyókúrák kiegészítője lehet.
Általános méregtelenítő és lázcsillapító hatású gyümölcs, a nyári meghűlések kezelésére ideális mind a gyümölcs, mind a belőle préselt lé fogyasztása, természetesen cukor nélkül.
Igyekezzünk frissen venni és azonnal fogyasztani, mert kényes, törékeny gyümölcs, nem tartható sokáig.
Ribiszke lekvár
Könnyedén megőrizhetjük friss zamatát a télre az alábbi recepttel:
- 1 kg ribizli
- 350 dkg cukor v édesítőszer
- 3:1 dzsemfix
A megtisztított gyümölcsöt villa segítségével szemezzük le, majd a szokásos módon fözzük össze a cukorral, dzsemfix porral és forrón töltsük üvegekbe.
Szeder: miért együk? Mikor vegyük?
A szeder felhasználása nagyon sokrétű. Kellemes savanykás ízének köszönhetően, szinte bármit készíthetünk belőle, a levestől kezdve a lekváron át a tortáig. Bár a legjobb nyersen fogyasztani, de ha így nem szeretjük annyira, akkor kiváló szörp, dzsem, lekvár, befőtt formában is. Fogyókúrázók is ehetnek belőle nagyobb mennyiségben is, mert kalóriatartalma alacsony.
A szeder gazdag vitaminokban (A-, B1-, B6- illetve C-vitamin, folsav) és ásványi anyagokban (kalcium, kálium, foszfor, magnézium, vas, mangán, réz). A szeder tápanyagtartalma nagyon hasonlít rokonáéhoz, a málnáéhoz, de szénhidrát- és növény rost- illetve pektintartalma nagyobb. Dúskál az antioxidáns flavonoidokban. Flavonoid vegyületei elsősorban antioxidáns hatásuknak köszönhetően hasznosak, de azt is számos kutatási eredmény támasztja alá, hogy immunerősítő, gyulladáscsökkentő, daganatellenes hatásuk is van.