-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan védekezhetünk a növényeinket pusztító kártevők ellen?
Ha egyszer azonosítottuk a kártevőket, meg kell gyógyítanunk a növényünket, hogy visszanyerje megérdemelt egészségét. A következőkben leírunk néhány kártevő rovarfajtát, és azt is, hogyan irthatjuk ki ezeket.
A levéltetvek apró, piros, sárga, zöld, vagy fekete rovarok. Kis méretüket bőséges szaporulattal ellensúlyozzák. Sohasem láthatunk csupán egyetlen levéltetvet a növényen, általában százával nyüzsögnek. Kiszívják a nedveket a szárakból és a levelekből, ez a növény eltorzulását eredményezi. A levéltetvek a levelek hátoldalán telepednek meg. Egész kolóniák jelennek meg, ezért, ha észreveszünk néhányat, valószínűleg hamarosan még többet fogunk látni belőlük. Le kell mosnunk a rovarokat a levelekről, és figyelnünk kell a továbbiak megjelenését.
A viaszos pajzstetvek is a növény nedveit szívják ki. Átrágják magukat a növény leveleinek és szárának külső héján, és elpusztítják a növény belsejét a védőréteg eltávolítása által. Az érintett felületeken fehér bolyhos bevonatot fogunk észrevenni. Távolítsuk el ezt egy vattacsomóval, töröljük át a növényt alkohollal, majd rovarirtó olajjal, hogy megakadályozzuk a kártevők visszatérését.
A karmazsintetvek olyan kártevők, melyek szintén tömegesen árasztják el a növényt, olyan aprók, hogy egymagukban nem is vehetőek észre. Kis dudorként jelennek meg a növény szárán. Héjat képeznek a száron, majd lerakják tojásaikat, végig a szár mentén. A tetvek eltávolításához mossuk le, vagy permetezzük be szappanos vízzel a növényt.
A takácsatkák szintén gyakori kártevői a szobanövényeinknek. Ezek annyira aprók, hogy szabad szemmel nem is láthatóak. Először a levelek hátoldalának megsárgulását vehetjük észre. Ezután hálószerű képződményeket láthatunk a szár és a levelek körül. A takácsatkák eltávolítására atkaölő szert kell vásárolnunk a helyi kertészeti szaküzletből. A kártevők visszatérését megelőzhetjük a páratartalom növelésével és a növény kímélésével.
A molytetű szintén ártalmas a szobanövényekre. Ezeket általában az üvegházból hozzuk haza. Ezek a kis molyok a növény körül röpködnek, és belőle táplálkoznak. A molytetvek megjelenését úgy akadályozhatjuk meg, hogy gondosan megvizsgáljuk a megvásárolt növényt, mielőtt bevinnénk azt a lakásba. Ha mégis molytetves a növényünk, egyszerűen távolítsuk el őket, majd kezeljük a növényt alkohollal.
A gombalégy is szívesen él a szobanövényeinken. Petéiket a talajba rakják le és a lárváik megeszik a növény gyökerét. Nem vesszük észre magát a rovart, vagy a lárvákat, de a növény károsodását igen. A növekedés jelentősen csökken, és a növény elsatnyul. Ezektől a kártevőktől úgy szabadulhatunk meg, hogy megfojtjuk a lárvákat. E célból a növényt körülbelül egy órára vízbe kell merítenünk.
Szinte minden kártevőt ki tudunk irtani egyszerű intézkedésekkel. Vizsgáljunk meg gondosan minden növényt, mielőtt megvásárolnánk azt. Ha kártevőkre utaló jeleket látunk, ne vásároljunk az adott kertészeti boltból. Ha egy növényt elárasztottak a rovarok, nagy az esélye annak, hogy a többi növény is fertőzött.
Ha otthonunkban észrevesszük, hogy egyik növényünk tetves, mossuk le azt szappanos vízzel. A rovarok kézzel történő eltávolítása is jó módszer, ha kicsit unalmas is, de célravezető. Ha a növényt bedörzsöljük alkohollal, a rovarok elpusztulnak a szesszel való érintkezés következtében. Nagyszerű módja a rovarirtásnak a különböző szisztémás rovarölők és atkaölők használata is.
Természetes vegyszerekről a kapcsolt cikkekben olvashatsz: