-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A szobanövények nyugalmi időszakának fontossága
A szobanövényeknek a többi örökzöld növényhez hasonlön nincs kifejezett nyugalmi időszakuk, hanem a vegetatív szakaszok a nappalok hosszának váltakozását követik. Találunk olyan szobanövényeket is, amelyeknek télen, a hűvösebb és sötétebb hónapokban van a nyugalmi időszakuk, és nyáron virágoznak és fejlesztenek magokat, terméseket. Más növények a nyári forróságban mutatnak kisebb aktivitást; ez utóbbi főleg a trópusi növényekre jellemző, amelyek természetes élőhelyén a nyár gyakran túl forró a növény egészséges fejlődéséhez.
A nyugalmi időszakban nem fejlődnek új növényi részek: a levelek már kifejlődtek, a színük tompább. Ilyenkor kevesebbet öntözzünk, elég, ha csak éppen nedves az ültetőközeg. Ilyenkor nem kell serkenteni a növekedési folyamatokat, ezért a tápoldatozással is álljunk le. Az aktív időszak kezdetét az új rügyek megjelenése és kihajtása jelenti, amelyek színe ragyogó zöld, ezenkívül a hajtáscsúcs megnyúlik. A salátaszerú növényeknél a középső rügy meghosszabbodik, a töve világosabb lesz, mint a környező levelek.
A Diellenbachia új levele elkezd kitekeredni, ez jelzi az új vegetatív szakasz kezdetét |
Ez az élettani folyamat (amely mindig egybeesik a tavasz beköszöntével), a rendszeres öntözéssel és tápoldatozással serkenthető, de a tápoldatozást később teljesen hagyjuk el. A nyár előrehaladtával már nem fejlődnek újabb hajtások, a növény elkezd felkészülni a következő nyugalmi időszakra. Ez az időszak szükséges a virágképzéshez, a növények egészséges fejlődéséhez és a szaporodáshoz.
Még azoknak a növényeknek is szükségük van nyugalmi szakaszra, amelyek természetes élőhelyén mindig egyforma hosszúak a nappalok és az éjszakák. Nekik azért fontos, hogy pihenjenek, mert ha folyamatosan aktív időszakban lennének, teljesen felélnék a tápanyagtartalékaikat. A nyugalmi időszakra tegyük a növényeket kevésbé világos helyre, a tápoldatozást teljesen állítsuk le, és az öntözést is csökkentsük.
Levélsprayt egyáltalán ne használjunk, mert a spray hajtógázától hirtelen lehűlnek a levelek. A tisztítást a lehető leggondosabban kell végezni, mindig tegyük az egyik kezünket az éppen kezelt levél alá, nehogy megsérüljön a növény.
Strapabíró szobanövények, melyek nem fognak ki rajtad>>
Forrás: A szobanövények ápolásának alapjai