5
Rózsameténg (Catharanthus roseus)
A rózsameténg (Catharanthus roseus) fagyérzékeny egynyári félcserje. Az erdeinkben honos, és a talajtakaró félcserjeként ültetett kis és nagy meténg (Vinca) rokona. Gyógyhatását az orvostudomány már évtizedek óta vizsgálja.

A rózsameténg kiváló szárazság és hőtűrő képessége miatt közkedvelt félcserje.

A meténgfélék (Apocynaceae) családjába tartozó rózsameténg (Catharanthus roseus) a szubtrópusi kertekben kedvelt gyógyhatású dísznövény. Nálunk konténernövény, leginkább egynyáriként tartható. Szívós és mutatós. A madagaszkári rózsameténg hatóanyagait már az ötvenes évektől kutatják a gyógyszerészek. A növényből eddig százféle alkaloidot különítettek el, ezek közül a vinkrisztin és a vinblasztin a rákgyógyításban játszanak nagyon fontos szerepet. Megakadályozzák a rákos sejtek osztódását és meggátolják a daganatok terjedését segítő újabb vérerek képződését.

Házi patikában azonban ne használjuk, mert súlyos mérgezést okoz!
A rózsameténgből kivont tiszta hatóanyagok kemoterápiás kezelések során alkalmazhatók.

 

rózsameténg
A rózsameténg igényli a védett, meleg környezetet

 

A rózsameténg cserje alakú, idős korában fásodó szárú félcserje. Nagysága átlagosan 20-25 cm. Ovális örökzöld levelei 2,5-7 cm hosszúak, puha tapintásúak. Színük sötétzöld, a főér mentén fehér, halványzöld. A hajtások elágazóak, elhajlók. Színük fiatalon még zöld. Virágai 3 cm-esek, csillag alakúak, levelek síkjában helyezkednek el. Színük lila, mély rózsaszín és fehér, torkuk bíborvörös vagy sárga árnyalatú. Virágzásuk tavasz végétől egészen az októberi fagyokig is eltarthat.

A szubtrópusokon gyorsan elterjedt, és a szubtrópusi kertekben kedvelt dísznövény, hiszen hosszan virágzik. Nálunk inkább konténernövény. Nyáron tartsuk a szabadban, állítsuk napos helyre. Jól mutat függőkosárban, ablakládában. Egynyáriként is tartható, a telet ugyanis sokszor megsínyli. Ekkor kiültethetjük szoliterként, talajtakaróként, szegélynek. A képen Zinnia angustifolia-val és Salvia farinacea társaságában láthatjuk.

 

 

rózsameténg

A rózsameténg bokrosodását metszéssel segíthetjük

 

Rózsameténg gondozása

Öntözzük gyakran, igényli a védett, meleg környezetet. A túlöntözés azonban gyökérrothadáshoz vezet. Fontos a jó vízelvezetés. Ezt a könnyűszerkezetű talajjal, és a konténer drénnyílásával biztosíthatjuk számára. Télen, mivel fagyérzékeny, 8-10 °C a megfelelő számára. Ilyenkor csak annyi vizet kaphat, hogy földje ki ne száradjon.

Tápanyagellátása márciustól szeptemberig kéthetenként ismételt közepes töménységű tápoldatozással biztosítható.

Metszéssel segíthetjük a bokrosodását. Fiatal hajtásoknál elég a pár leveles csúcsrészt lecsípni, korosabb növényeknél pedig a hosszú hajtásokat kell kora tavasszal visszavágni. Átültetni évente, tavasszal kell, laza, tőzeg alapú föld, illetve keverékbe (pl. Florasca B).

rózsameténg
A rózsameténg cserje alakú, idős korában fásodó szárú félcserje

A rózsameténg (Cataranthus roseus) szaporítása

Magról legalább olyan könnyen nevelhető, mintha megvásárolnánk a növényt. Ekkor azonban a virágzás kezdete eltolódik. Magvetése februárban javasolt. 3-4 palánta kerülhet egy edénybe. Optimális csírázásához sötétre van szükség, ezért az edényeket sötét fóliával takarjuk. Kb. 2 hét múlva kicsíráznak a magvak, ha a hőmérsékletet is 25 fokon tartjuk. A palántákat neveljük üveg vagy fóliaborítás alatt tartva, meleg, világos helyen, és biztosítsunk talpmeleget számára.

Miután szárazságtűrő növényről van szó, a túlöntözést kerüljük. Márciustól a hajtásdugványait nyirkos homokba, vagy homok-tőzeg keverékébe eldugványozhatjuk. Az utódnövényeket hármasával ültessük cserépbe, hogy visszavágásuk után is szép bokrosakká váljanak. A legkevésbé érzékeny növény, betegségekkel, kórokozókkal szemben ellenálló. Szár vagy gyökérrothadás illetve a levélelhalás fordulhat elő.

forrás: kertlap.hu

értékelés