Hogyan védjük gyümölcsfáinkat a levéldarazsak ellen?

1
Hogyan védjük gyümölcsfáinkat a levéldarazsak ellen?
Legnagyobb károkat a legelterjedtebb gyümölcseinken okozzák az ebbe a családba tartozó levéldarazsak. A fekete szilvadarázs (Hoplocampa minuta) igen komoly kártevője a szilvának, 50%, esetenként 90 %-os kárt is okozhat. A kifejlett egyedek a szilva virágzásának idején, április eleje körül rajzanak, csak nappal aktívak, amikor a hőmérséklet 10–12 °C fölött mozog. 

Hogyan fejlődik a szilvadarázs?

 

A nőstények párosodás után egyesével a szilva gyümölcs-kezdeményének a csészeleveleibe rakják tojásaikat. Egy nőstény 30 tojást is lerak. A lárva 20-22 napig fejlődik, ezalatt az idő alatt 4-5 szilvát is károsít. A szilvákon egy kisebb bemeneteli, és egy nagyobb kimeneteli lyukat fúr, majd az utolsó szilvával lehull, a talajban gubót készít, és ebben marad tavaszig. Tavasszal bábozódik be, majd a szilvavirágzás idején kikelnek az imágók. A rajzás idejét nagyon jól meg lehet figyelni ragacslapokkal. Kiskertben, ahol csak egy-két szilvafa van, hasznos kihelyezni az ilyen rovarcsapdákat, sok kártevőt megfognak.

Az előzőhöz nagyon hasonlít a sárga szilvadarázs (Hoplocampa flava). A felnőtt egyedek barnás, vörösessárga színűek. Kártételük megegyezik a fekete szilvadarázs kártételével, tavasszal egy kicsit korábban jelennek meg, és a nőstények a tojásaikat a kis szilvagyümölcsök héja alá süllyesztik.

Védekezni ellenük a szilva elvirágzása után kell, az elkésett permetezésnek is van hatása, a vegyszer a gyümölcsön lévő lyukon bejut a gyümölcsbe, és a kis lárva elpusztul, nem tesz tönkre több gyümölcsöt.

 

Körte gyümölcsdarázs (Hoplocampa brevis).


Főleg a körtén károsít, de megfigyelték cseresznyén, mandulán, kajszin és almán is. A körte legjelentősebb kártevői közé tartozik, a kár, amit okozhat 50-100 %-os is lehet. A tojásból kikelő kis lárva a terméskezdemény csúcsán járatot készít, jól látható félkör alakú fekete rágást. Az ilyen gyümölcs nem mindig hullik le, de ha megmarad, deformálódott lesz. A lárva fejlődése 3-4 hétig tart, ezalatt az idő alatt 4x vedlik, és akár négy gyümölcsöt is tönkre tehet. Ragacslapokkal jól lehet figyelni a rajzásukat, ami április elejétől május 10-ig is eltart.

Sziromhullás után a kis körtekezdeményeken jól lehet látni a károsítást, a félkör alakú fekete rágásnyomot. Ha a virágok 5 %-a fertőzött, indokolt a vegyszeres védekezés.

 

Alma gyümölcsdarázs - Poloskaszagú almadarázs - (Hoplocampa testudinea).

 

Almadarázs
Hoplocampa testudinea

 

Főleg az almán károsít, de néha megtalálható a meggy-, a szilva-, vagy körtevirágon is. Nagy károkat okoz, néha 50 %-osnak is becsülik, ez azonban nagyobb is lehet. Sokan összetévesztik az almamoly kártételével. A kis lárva az alma héja alatt készít járatot, ezt a gyümölcs gyakran túléli, de tipikus rajzolat marad rajta.

 

Almadarázs kártétele
Almadarázs kártétele

 

 

Az idősebb lárva a kis gyümölcsbe furakodik, a befurakodási lyukon barnás ürülék türemkedik ki. Ezeken a befurakodási lyukakon vörösesbarna, feketés nedv folyik ki, ami az egész gyümölcsöt ellepi, és már messziről elárulja az almadarázs károsítását. A középen kirágott, mogyoró nagyságú gyümölcsök fokozatosan hullnak le a fáról. Mint a többi fent leírt kártevőnek, ennek is egy nemzedéke van, a lárva telel gubóban, a talajban, tavasszal alakul bábbá, majd az almavirágzás idején imágóvá. Áprilistól május közepéig rajzik, virágporral, nektárral táplálkozik. A nőstény 18-32 tojást rak le egyenként az almavirág csészeleveleinek tövéhez. 6-18 nap múlva kel ki a kis lárva, először a héj alatt aknáz, majd a termés belsejét rágja ki. A lárva 25-30 napig fejlődik, majd a talajban, gubóban telel át. A talajban áttelelő lárvák közül sok nem kel ki a következő tavaszon, hanem két évig is így marad. Ott, ahol a gyümölcsfák alatt művelik a talajt, sok áttelelő lárvagubót elpusztítanak. Védekezni ellene ugyanúgy kell, mint a fent említett többi gyümölcsön károsító levéldarázs ellen, rögtön a sziromhullás után. A mélyhatású vegyszerek a hatékonyabbak, a héj alatt aknázó, vagy a kis gyümölcs belsejében rágó lárva ellen is hatékonyak lehetnek

Védekezés a darazsak ellen:


A levéltetvek ellen Calypso 480 SC 0,2 l/ha (2 ml 10 l vízhez), Mospilan 20 SP 2,5g 10 l vízhez, vagy Reldan 40 EC 1,5 l/ha (15 ml 10 l vízhez) használunk. Ragacslapok kihelyezésével jól meg lehet figyelni ezeknek a kártevőknek a megjelenését, és érdemes használni olyan vegyszereket (klórpirifosz) a többi kártevő ellen, amelyek ezeket, a gyümölcsök korai férgességét okozó kártevőket is eredményesen elpusztítják.

Sedliakné György Ilona

www.jogazda.sk

értékelés