A bio házhoz jön
Mindenre elszánt vásárlók a biopiaci séta helyett házhoz rendelik az ökotermékeket. Annak ellenére, hogy a kézbesítés 17-02 óra között történik.

Gergics Antal 1998 óta minősített biogazdálkodó a Csepel-szigeten: 10 hektár zöldség, 4 hektár gabona és 1 hektár gyümölcsös gazdája. A heti többszöri piacozás mellett 1999-ben Magyarországon elsőként vágott bele a biotermények házhozszállításába. 

Riportunkban az elmúlt évek tapasztalatai után érdeklődtünk: 

(A videó lejátszásához gyors internetkapcsolat és friss flash-lejátszó szükséges. Kapcsold be a hangszórókat, vidd a kurzort a fenti képernyő fölé és kattints a bal alsó sarokban megjelenő lejátszás-gombra. Dőlj hátra - mozi van!)

Édenkert.hu: Honnan érkezik a legtöbb megrendelés? Vannak "bióbb" kerületek, települések?

 

Gergics Antal: Nincs kifejezetten favorit kerület, szerencsére már a saját városomból is  egyre több vevő akad. Az lenne jó, ha minél közelebb lenne hozzám a legtöbb rendelés, a közvetlen környezet ellátása lenne az optimális. Így valósulna meg a minél olcsóbb termelés.

 

Édenkert.hu: Egyedülállók vagy családosok, fiatalok vagy inkább idősebbek rendelnek?

 

G.A.: Tapasztalatom szerint az idősebbek csak betegségből kifolyólag fordulnak a bio élelmiszerek felé. Fiatalok közül többen vásárolnak, elsősorban a környezetvédelemmel tudatosak, ezáltal a saját testükkel is azok.

 

Édenkert.hu: Az egységcsomagok tartalma állandó vagy szezonálisan változik? Egységcsomagokat rendelnek vagy egyéni összeállítást a termékekből?

 

G.A.: Az egységcsomag tartalma természetesen mindig szezonális. Megrendeléskor viszont több az egyéni összeállítás, pedig a gazdaság szempontjából az egységcsomag jobban tükrözi az időszak aktuális terményeit.

 

Édenkert.hu: Mi a leginkább kelendő? Van olyasmi, ami nagyon jó, mégsem fogy?

 

G.A.: Hál Istennek, kelendő minden. Amin sokszor csodálkozom - így volt ez ősszel is -, hogy a "világon legfinomabb" hazai paprikánkat alig veszik meg 150 Ft-ért, a fagyok után viszont az importot 1600-ért igen.

 

Édenkert.hu: A házhozszállítást 17.00 és este 02.00 között zajlik. Hogy megy ez a gyakorlatban?

 

G.A.: Igen 17-02-ig. Nem megy egyszerűen. Sok rendelés esetén előfordul csúszás. Nem igazán tökéletes, hogy éjszaka kell felkelteni az amúgy is fáradt, reggel munkába indulókat. Régi vevőinknél nincs probléma, mert egy bevált helyre tesszük be a rendelést, ahol reggel majd rátalálnak. Az újaknál mindent előre megbeszélünk, hogyan fizessenek stb. Teljesen bizalmi elven megy a dolog, ennek ellenére szerencsére nem szoktuk magunkat nagyon megégetni. A biovásárló az általában egészen más ember, ez tényleg így van.

 

Édenkert.hu: A zöldség-gyümölcs nagy része saját termésű? Mit szólnak az emberek a biobanánhoz?

 

G.A.: A biobanánhoz? Az új vevő, akinek nincs ismeretanyaga pikird megjegyzéseket tesz. A bioról keveset hallott tart tőle, tudva a kereskedelem profitéhes, mindenre elszánt nyomulását. A vevőink tudják, hogy a nem bio banán a legmérgezettebb gyümölcs. Pedig, ha belegondolnánk, hogy egy átlagos családban mit kap a kisbaba először az anyatej után...

 

Édenkert.hu: A külföldi termékeket hogyan szerzi be?

 

G.A.: Én magam hozom be közvetlenül egy német biokertésztől, aki több ezer csomagot szállít házhoz hetente. Megkérdőjelezhetetlen a hitelesség. Ott, ahogy a lopás nem divat, a himi-humizás sem.

 

Érdekesség, hogy ezek a biobanános ládák egy tisztességes kereskedelem jelzéssel is bírnak. Nagyon fontos az ökokereskedelemben, hogy a termelő, a melós nincs lenyúlva, rendes, tisztességes pénzt kap az árujáért. Magyar vállalkozóként ez nem igazán érthető, amíg Dél-Amerikában a munkáért nem fizetnek, nálunk a fizetésért nem dolgoznak a mezőgazdaságban.

 

Bio-termék házhozszállítás: www.ebio.hu

A videót a LIONS Média készítette Gergics Antal biogazdálkodó közreműködésével.

értékelés