Növényvédelmi tanácsok az esőzések után!

Növényvédelmi tanácsok az esőzések után!
A hatalmas esőzések után nagyon elszaporodtak a növényi betegségek és a kártevők. Ahhoz, hogy egészséges termésünk legyen a kertben, ültetvényeiken, most nagyon oda kell figyelni a gyümölcsfáinkra, növényeinkre. Lássuk, milyen kártevőkre, betegségekre kell különösen ügyelnünk!

 

Az őszibarackot ilyen időtájt károsíthatja például a keleti gyümölcsmoly, a barackmoly és a levéltetű. Ellenük a következő szerek valamelyikével védekezhetünk: Chess, Talstar, Sherpa, Karate Zeon, Actara, Cyper, Decis. Az érés közeledtével gondolni kell a gyümölcsmonília megelőzésére is, ezért a permetlébe keverni kell például Rovralt, Teldort, Systhanet, Chorust is. Ugyanezeket a készítményeket bevethetjük a kajszinál is, ha még nem kezdett érni.Mivel a cseresznye és a meggy már sok helyen érik, permetezni nem szabad. Viszont a moníliával fertőzött gyümölcsöket össze kell gyűjteni, és amennyiben a monília által elszáradt ágakat látunk, azokat le kell vágni és meg kell semmisíteni, hogy megelőzzük a jövő évi fertőzéseket.

 

Védekeznünk kell a szilvamolyok ellen is, a következő szerek valamelyikével: Bactucid, Cyper, Decis, Dimilin, Karate és Insegar.

 

A szőlőben folytatni kell a peronoszpóra, a lisztharmat és a tarka szőlőmoly elleni védekezést. Peronoszpóra ellen jó például a Rézoxiklorid, a Ridomil, a Dithane, a Mikal, a Vegesol és Quadris. Lisztharmat ellen a következő szerekből választhatunk: Agrokén, Nevikén, Rézkén, Tiosol és Topas. Szőlőmolyok ellen ajánlják többek között a Cyperilt, a Dipelt, a Match-ot, a Runnert és a Sumithiont.

 

A konyhakertben elszaporodtak a levéltetvek: ellepték a káposztaféléket, a levélzöldségeket, sőt még a paradicsomot és a paprikát is. Sok készítmény közül választhatunk, de érdemes előnyben részesíteni a környezetkímélő Pirimort. A káposztalepke ellen szintén környezetkímélő megoldás, ha a Nomonolt vagy a Bactucidot választjuk.

Bogyónövekedés idején érdemes megelőzni a paradicsom alternáriás és szeptóriás foltosságát, valamint a paradicsomvészt. Ha a betegségek már kialakulnak, nem sokat tehetünk, ezért célszerű azokat megelőzni. A következő készítmények közül választhatunk: Rézoxiklorid, Champion, Cursate, Ridomil Gold, Dithane M-45 és Amistar.

Nagyjából ugyanezekkel a szerekkel előzhetjük meg a burgonyavészt is, azonban a permetlébe keverjünk krumplibogár elleni készítményt is: Actara, Apacs, Padan, Match, Novodor, Karate Zeon, Talstar.

Párás, meleg időjárás esetén a hagyma is megkaphatja a peronoszpórát, ezért védekezni kell ellene. A permetlébe érdemes rovarölőt is keverni, ugyanis az utóbbi években a hagymalégy nagy károkat okoz, ettől lesz kukacos a termés. A következő szerek valamelyikével védekezhetünk ellene: Basudin, Basamid, Diazinon és Sumithion. Hogy a permetlé megragadjon, nedvesítőszert is kell bele keverni.

 

Pethes József, Szabadföld online

értékelés