-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken - 2016. május 12.
Az esős, szeles és hűvös időjárás miatt elhúzódott a vadgesztenyelevél-aknázómoly első nemzedékének a rajzása. Nehéz volt meghatározni a permetezés kezdési időpontját és alig találtunk száraz és szélmentes napot avédekezésre. Megkésett permetezésnél valamelyik Mospilan hozzáadásával segíthetjük a kitinszintézisgátlók hatását. Ahol most nem sikerült az összes fát megvédeni, ott időzítsék a kezelést a második nemzedék rajzásához. Az országos előrejelző hálózat mérési eredményei segítenek az időzítésben. Az alábbi fotón egy permetezetlen fa levelének eltérő méretű aknáit láthatják, melyek pont erről az elhúzódó lárvakelésről tanúskodnak. Mellette a kibontott aknából kimászó hernyót fényképeztem.
Közterületi autóparkoló levéltetves, mézharmatot csöpögtető ostorfáihoz hívtak. Sajnos téves volt a bejelentés: pajzstetű okozta a panaszt. A viaszos pajzs védelmében szívogató pajzstetvek ellen sokkalnehezebben küzdhetünk. Szinte lehetetlen eltalálni a permetezés időpontját, a még viaszos bevonat nélküli, mozgó lárvák anyjuk alóli kivándorlását vagy a szúnyogszerű hímek kirajzását. (Arról nem is beszélve, hogy apajzstetvek egy másik csoportja szűznemzéssel szaporodik, tehát párzásra repülő hímek sincsenek.) Talán az ősziés a rügypattanáskori olajos lemosással lehet leginkább gyéríteni a számunkat.
Jól teleltek és már megjelentek a platán csipkéspoloskák. A hűvös, esős napok múltával, a levéltetvekhezhasonlóan robbanásszerűen felszaporodhatnak.
Ismét felhívom a figyelmüket a lisztharmatokra. A május elején fotóztam a 100%-ban lisztharmatos díszalmát. Ezt a növényt már nem lehet teljesen meggyógyítani. Kénes lemosással, a kihajtás utáni kontakt és felszívódó gombaölőkkel végzett permetezésekkel most a fajtára jellemző lombozattal rendelkezne. Még mindig érdemes kezelni, hiszen fotoszintézis hiányában vészesen lecsökken a stressztűrő képessége. Nehezebben bírja majd a forró nyarat, a szárazságot és a telet. Engedélyezett a Thiovit Jet, a Topas 100 EC, az Amistar, a Tazer250 SC, stb.
A pirosvirágú vadgesztenyén most indul a fertőzés, már láthatóak a gomba fonalaiból szövődött „lisztes” foltok. Nyár közepére az egész levélfelületet elboríthatják, ugyanúgy, mint a díszalmánál.