Mi az a vetésforgó?
Az egy meghatározott területen termelt növények időbeni sorrendjét vetésforgónak, vetésváltónak nevezzük. Ennek szabályait még a háztájiban is be kell tartani, ami bizony ott nem könnyű feladat. Ha viszont sikerül, úgy sok növényvédelmi problémát elkerülhetünk, és zöldségeink jobban fognak fejlődni.

A helyes vetésforgó

 

A növények kiválasztásakor azt kell szem előtt tartani, hogy ugyanazt a zöldségfélét ugyanazon a helyen egymás után ne termeljük. Erre azért van szükség, mert a növény saját igénye szerint, egyoldalúan használja fel a talaj tápanyagait, másrészt elszaporodnak a fajra jellemző kórokozók, kártevők.

Legfeljebb 3 év után kerüljön újra ugyanarra a területre a paradicsom, paprika, burgonya, a fejes és a kelkáposzta, karalábé, karfiol, bimbós kel.

Az állati kártevők elszaporodása miatt évenként más-más helyen termeljünk petrezselymet, sárgarépát, zellert, fokhagymát és vöröshagymát.

 

 

Figyelembe kell vennünk azt is, hogy mikor trágyáztuk meg a földet. Helyes, ha a szervestrágyázás évében termesztjük a káposztaféléket, uborkát, tököt, dinnyét, burgonyát, paprikát, paradicsomot, zellert. A trágyázást követő évben termeljünk sárgarépát, petrezselymet, retket, vörös- és fokhagymát, salátát és spenótot.

 

vetemenyes-kert
A helyes vetésforgóval sok problémától megóvhatjuk magunkat

 

A tápanyag-utánpótlást követő harmadik évben vessünk babot és borsót. Követésre érdemes, általános szabály, hogy egymást követően még az azonos családba tartozó növények se kerüljenek ugyanarra a területre.

Egy családba tartoznak a:

  • borsó, bab, lencse (hüvelyesek);
  • saláta, cikória, endívia (fészkesvirágúak);
  • káposztafélék, retekfélék (keresztesvirágúak);
  • paprika, paradicsom, burgonya (burgonyafélék);
  • sárgarépa, petrezselyem, zeller (ernyősök);
  • uborka, tök- és dinnyefélék (kabakosok);
  • az összes hagymaféle (hagymafélék).

Megemlítendő még, hogy a zöldségfélék számára általában jó elővetemény a borsó és a csemegekukorica.

 

Írta: Mikló Dénes

értékelés