-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
2013 a tuják, hamisciprusok és más kerti fenyők cudar éve volt. Erről tanúskodik sok olvasói levél, valamint bármerre is járok, ha a kertekbe kukucskálok, szörnyű állapotban lévő örökzöldeket látok. Van, ahol minden rendben, de a mellette lévő kertet már a tujahalál uralja. Az esetek többségében nem a talajjal, a hellyel van baj, a légköri aszály hibáztatható. Pedig egyszerű lenne megmenteni őket. Nem kell hozzá más, csak egy kézi öntöző, s azt is kell tudni, hogy a tuja nem idevaló, pláne nem az egyre melegedő nyaraink növénye.
A légköri aszály a barnulás okozója |
Meghálálja a vizet
Nem kell messzire mennem, elég kertszomszédunk tujasövényeit nézni, hogy lássam, mire elég az okszerű öntözés. A házuk négy oldalán lévő növényekről egyformán gondoskodnak - sehogy. Már tavaly elkezdtek pusztulni, egyedüli kivétel a hozzánk közel eső sor, ami nem is csoda, mert az egyik, nagyobb teljesítményű gyepöntözőm vízsugara, ha akarom, eléri a tujákat. Hetente egyszer biztosan megöntözöm, ugyanis kívánatos, hogy eltakarja házukat és őket is. Arra nem számítok, hogy megköszönjék, de arra sem, hogy észrevegyék az e sor és a többi közötti különbséget. Harmaduk kiszáradt, és a többinek sem adok hosszú időt. Sebaj, majd telepítenek újat.
Csak öntözni kell a tuját, hogy szép legyen |
Másutt nagy bajban van a kert díszének számító ciprus, mindent megtennének az életben tartásáért. Csak eggyel, a kertben a növények számára hasznos időtöltéssel állnak szűkében. A hetente egyszer járó kertészcsapat, ha idejéből futja, az idén már egyszer-egyszer kézi slaggal megöntözte a ciprus lombját is. Az alját rendszeresen öntözik, és ahogy az egész kert, ez is kapott műtrágyát. Ez egy jó erőben lévő növénynél még talán elég is lenne, de itt már kevés, majd minden harmadik ág szárad, mások rajtuk a termések, már fakók, színtelenek. Az sem mondható a fáról, hogy tikkasztó hőségben áll, – igaz sokat éri a nap, és két épület közötti huzatba ültették – mert a kert, ahogy sok másik, amelyet automata öntöz, túlöntözött, tehát némileg párás is. Mégis bajba jutott a fa, a szú rágja, és a gombabetegségek is megtámadták. A fő problémát a gyengeség okozza. Ez a növény már legyengült, haldoklik. Gyógyulásához fel kellene erősíteni, akkor ugyanis meg sem kottyan neki a kártevők és kórokozók támadása, egyszerűen túlnövi őket. A tulajdonos is csak annyit vesz észre, hogy kevéske levél, ág hullik le. Idén már sokat nem lehet érte tenni, ha megéri a nyarat, akkor próbálkozunk egy egyedi párásító felszerelésével, mert az a legjobb arra, hogy hetente 2-3-szor alaposan lespricceljék.
Kapcsolódó cikk:
Mitől száradnak a tuja levelei, avagy mi is az a didimaszcella? >>
Borókaszú |
Ha újra erőre kap, akkor már sikerülhet az olyan gyengültségi kórokozó, mint a tuja- vagy más néven a borókaszú támadásait túlélni, ebben persze segíteni is kell neki. Még az idén le kell vagdosni a hervadó ágacskákat, mert a gonosz, sok kárt okozó jószágok a 10-15 centis hajtásokban telelnek át. Jövőre pedig széles hatásspektrumú gombaölővel, valamint kontakt és II. kategóriás felszívódó rovarölővel kell kezelni. Ezzel a mozgó és rejtett életmódot folytató egyedeknek is végük.
Forrás, képek:
Kapanyél.blog.hu
Czauner Péter