-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az idei tavasz rendkívüli nehézségeket okozott az üvegházas és fóliás kertészeknek, hangzott el a Syngenta Kft. és az Árpád Agrár Zrt. szentesi rendezvényén. A hosszúra nyúló tél sokkal nagyobb fűtés, esetenként világításköltséggel járt. A kedvezőtlen körülmények között a növények sem viselkedtek optimálisan: rossz minőségben, hiányosan kötöttek termést. Ezen kívül a gombás betegségek sokkal nagyobb veszélyt jelentettek. A hazai termelőket ráadásul a kereskedők olcsó mediterrán importja is hátrányosan érinti. Mint Antal Gyula kampánymenedzser elmondta: örvendetes viszont, hogy a termesztés technológiai színvonala évről-évre nő.
- A profitábilis termesztéshez egyre magasabb színvonalon kell termelni, ez a versenyképesség legfőbb faktora. A magyarországi termelők európai, észak-afrikai és közel-keleti versenytársak olcsó termékeivel versenyeznek az év jelentős részében. Egyre több paradicsomtípus jelenik meg a piacokon és a termelésben is, paprikában pedig még nagyobb a változatosság. Sajnos e növényekben a betegségek, kártevők is igen gyakoriak, amelyekre hatékony, előre megtervezett védekezés az ellenszer.
Hazánkban manapság kevesebben foglalkoznak paprika és paradicsom termesztéssel, mint 15-20 évvel ezelőtt. Hajtatott paradicsom termesztés megközelítőleg 410 hektáron, paprikatermesztés pedig 1000 hektáron zajlik. A termésátlag változó: paradicsom esetében 10 kilogramm/négyzetmétertől 55 kilo-gramm/négyzetméterig terjednek a termésátlagok. Paprika esetében ez 10-25 kilogramm/négyzetméterre tehető. Természetesen a leszüretelt zöldség mennyisége nagyban függ a termesztésmódtól és a termesztés technológiai színvonalától is.
A magyarországi paprikatermelők többsége talajon termel. A talajos termelés egyik fő ellensége a nagyon gyakori gyökérgubacs-fonálféreg, mely komoly terméskesést okozhat. A betegségek közül paprikában a bronzfoltosság vírus illetve a különböző mozaik vírusok nehezítik a kertészek dolgát, mondta Rádi László, a Syngenta termékmenedzsere.
- A legelső védelem a jó klímaszabályozás, illetve a rezisztens fajta választása. A magyarországi hajtató berendezéseink korszerűsége különböző, a kis légterű berendezésektől a legmodernebb hollandiai mintára épült talajnélküli, klímaszabályozott berendezésekig. A magas rezisztenciájú, termőhelyi viszonyoknak megfelelő fajta mellett el kell dönteni a piac irányát, illetve a védekezés módját, amely lehet integrált, biológiai illetve kémiai védelem.
A Syngenta, mint a világ vezető növényvédőszer gyártó és forgalmazó cége kiemelt szerepet biztosít, hogy a zöldségtermelő kertészek meg tudják védeni állományaikat a betegségekkel, kártevőkkel szemben. A paprikában és paradicsomban is alkalmazható Amistar Top kiemelkedő védelmet ad a lisztharmat betegségek ellen. Rovarkártevők ellen a levéltetvek, lisztecskék ellen az Actara, Chess, míg gyapottok bagolylepke ellen az Affirm használható. A Syngenta tavaly bevezetett újdonsága a Voliam Targo, mely magas fokú védelmet biztosít a ta-kácsatkák, tripszek, aknázó legyek illetve a bagolylepkék ellen is.
- A vállalat fajtanemesítés terén is élen jár. Az idei évben vezetjük be a Glorieta F1 névre hallgató fehérpaprikánkat, mely kiemelkedő minősége mellett fonálféreg és paprika enyhelevél foltosság vírussal szemben is ellenálló. Paradicsomfajták tekintetében egy lisztharmat ellenálló paradicsomot mutatunk be, amely magas termésmennyiségével, bogyóminőségével unikum a magyar piacon.
Czigány Tibor, a vállalat ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: elkötelezettek abban, hogy a magyarországi termelők megőrizzék, vagy növeljék a versenyképességüket.
- Az Agrár Árpád Zrt.-vel szervezett első szentesi rendezvényünk célja az volt, hogy ettől az évtől hagyományt teremtve friss információkat osszunk meg a gazdálkodás főszereplőivel a termelés, az értékesítés lehetőségeiről és választ ke-ressünk olyan felmerülő problémákra, mint a klímaváltozás, az új kártevők és kór-okozók elleni védekezés.