-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A burgonya változatos felhasználhatóságával és értékes tápanyagtartalmával tűnik ki. Legfontosabb tápanyaga a keményítő, amely 14-18 % közötti. Fehérjetartalma alacsony - átlagosan 2% körül van -, de nagyon jó a biológiai értéke. A tápanyagokon kívül említést érdemel a burgonya vitamintartalma is; főleg C, B1 és B2 vitaminokat tartalmaz.
Az előcsíráztatás lényege, hogy kiültetés előtt 6 hétig a gumókat 10-12 °C-os, világos helyen vékony rétegben helyezzük el, így pl. üvegezett verandán, enyhén fűtött télikertben vagy fóliasátorban. Egy ládába maximum két sort helyezzünk el, és azokat úgy rakjuk egymásra, hogy közöttük legalább 4-6 cm legyen, hogy a fény jól érje.
Közepes méretű gumókat válasszunk |
Berakás után három hétre a ládákat átrakjuk – az alsókat felülre, a felsőket alulra –, hogy minden gumót egyenletesen érjen a fény. A páratartalom 70-80% legyen. Ily módon a kiültetés idejére, tehát 6 hét alatt 1-1,5, legfeljebb 2 cm hosszú, vastag, életerős csírákat kapunk.
Sötétben vékony, fehér csírák képződnek, melyek nem alkalmasak termesztésre, ezeket adjuk az állatoknak.
Ezek a csírák nem segítik a termesztést
Beteg gumóból rendkívül vékony, megnyúlt cérnahajtás képződik. A gumó nagysága és a termésmennyiség között összefüggés van. Apró gumóból normális termés nem várható. Túl nagy gumókból pedig nem kapunk arányosan nagyobb termést. Tehát legjobb 4-8 cm átmérőjűeket használni. (Esetleg vágjuk ketté a túl nagyokat.) Válasszunk korai fajtákat, pl. Cleopatra, Rebeka, Réka, Rosara, Impala.
Kiültetés előtt egy héttel pár cm komposzt vagy tőzegréteggel beszórhatjuk és beöntözhetjük a ládákat. Március közepétől április elejéig ültethetjük, amikor a talaj hőmérséklete a kiültetés mélységében elérte a 6 °C-ot. 70 cm sor- és 30-35 cm tőtávolságot válasszunk. Sekélyebben ültessünk, mint későbbi ültetésnél, tehát kb. 5-8 cm mélyen. A gumókat kapával készített fészekbe vagy árokba csírás végükkel felfelé rakjuk. Hogy meggyorsítsuk a kelést a talajt fóliával is takarhatjuk akár közvetlenül, akár fóliaalagút formájában.
Korai burgonya termesztésére legmegfelelőbbek a könnyen felmelegedő homoktalajok.
Tápanyagutánpótlás
A burgonya káliumigényes növény. Ha lehetséges ősszel adjunk 20-30 t/ha istállótrágyát és 3-4 dkg/m2 18%-os szuperfoszfátot és ugyanennyi 50%-os kénsavas kálit. Ha ez elmaradt, tavasszal már semmiképp ne adjunk kálisót (KCL), hanem csak kénsavas kálit, mert a klór károsítja a fiatal csírákat. Homokon tavasszal is adhatunk istállótrágyát, de csak teljesen érettet! A nitrogént mindenképp tavasszal adjuk, tehát közvetlenül ültetés előtt. Ilyenkor adhatunk 1,5 dkg/m2 34%-os ammóniumnitrátot (mészben szegény talajon pétisót) és kelés után 2-3 alkalommal 1 dkg/m2 pétisót és 2 dkg/m2 50%-os kénsavas kálit. Savanyú, mészhiányos homoktalajon nagyon jó hatása van a mésztrágyázásnak. Mivel a burgonya magnéziumigényes, magnéziumhiányos talajon 100-150 kg/ha magnézium-szulfáttal 25%-os terméstöbbletet érhetünk el.
Nagyon fontos még a mély talajművelés, mert a sekélyen művelt, kemény, rögös talajon a gumók kicsik és deformáltak lesznek és a gyökeres se tudnak megfelelően kifejlődni.
Száraz tavaszon feltétlenül öntözzünk, mert a homoktalaj nagyon könnyen kiszárad. Legalább kétszer töltögessük, mivel a gumók a 15-20 cm mélyen húzódó sztólókon fejlődnek a leginkább.