-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A batátát (Ipomoea batatas) vagyis édesburgonyát a gumójáért termesztjük. A növény módosult gyökere tartalékolja a tápanyagot: ez a narancs, fehér, rózsaszín, vagy lila húsú termés a "burgonya" (ami valójában nem is rokona a mi krumplinknak, és csicsókának sem). Akit visszatart viszonylag magas piaci ára, ültessen magának, mert ha egyszer megkóstoljuk, biztosan újra és újra szeretnénk az asztalunkon tudni. Ez nem csak íze miatt ajánlott, hanem számos egészségünkre gyakorolt pozitív hatása miatt is.
Hogyan legyünk sikeres batáta termelők?
Ültetés a fagyok után!
A batátát leggyorsabban palántáról ültethetjük. Neveléséhez legalkalmasabb a laza, homokos talaj (esetleg bakhát). A palánták 2/3 része kerüljön a föld alá, 80 cm x 30 cm sor- és tőtávra.
Fajtái:
- Ásotthalmi, Norangel (húsa narancssárga)
- Zombor, Boribon (Fehér húsúak)
- Purple (Lila húsú)
Tartsuk nedvesen a talajt
A batáta palánta vízigényes, jó, ha naponta meglocsoljuk, földjét folyamatosan nedvesen tartjuk az ültetéstől a betakarításig. Ha a gumósodás folyamán mégis kiszáradt a talaj, ne juttassunk ki hirtelen túlzott vízmennyiséget, mert a gumók szétrepedhetnek. Július utolsó hetében ne öntözzük az édesburgonyát, ezzel a szárazságsokkal sarkalljuk a növényt a fokozott gumósodásra.
Ha kényeztetni szeretnénk: tápoldatozzuk
A batáta - mint a gumós növények általában - káliumigényes növény, de a begyökeresedéshez foszfor műtrágyát, majd a lombfejlődéshez nitrogén túlsúlyos lombtrágyát (NPK 25-10-10 arány), végül a gumoképződéshez káliumban gazdag lombtrágyát adhatunk (NPK 10-5-30 arány).
Lombzáródásig gyomláljuk
A batátát folyamatosan tartsuk gyommentesen. A szétfutó indák a nyár folyamán legyökeresednek, az állomány bezárul és beárnyékolja maga alatt a földet, megakadályozva az újabb gyomok növekedését.
A betakarítást ősszel , szeptembertől kezdhetjük és legkésőbb a fagyokig fejezzük be. A felszedésre a legalkalmasabb eszköz az ásóvilla, de mivel a gumók bőre sérülékeny, ezért fokozottan vigyázzunk a felszedéskor. Amelyik megsérült, azt fogyasszuk el először, hosszas tárolásra az nem lesz alkalmas.
Kedvcsinálóul egy szép tál grillezett édesburgonya:
Palántát innen vagy innen lehet rendelni vagy hajtathatjuk gumóról az ablakban is