Varázslatos Uborkafű - avagy mire jó a kapor?

5
Varázslatos Uborkafű - avagy mire jó a kapor?
Közismert fűszer és gyógynövény a kapor, az ernyősvirágzatúak családjából. A Földközi-tenger vidékéről származó fűszert a római légionáriusok hozták be Európába. 

Hazánkban a kaprot régóta termesztik, csupán ételek ízesítésére használjuk, pedig a misztikus segédeszköztől kezdve a parfümig szinte mindenhez jó...

Már a középkorban is varázserejű növénynek tartották, igaz, hogy nem gyógyító ereje miatt, hanem úgy hitték, hatásos a boszorkányok „szemmel" verése ellen. A rómaiak számára a kapor az energia és az erő szimbóluma volt. A gladiátorok például a terméséből sajtolt olajjal dörzsölték be testüket a viadalok előtt, hogy titokzatossá és sebezhetetlenné tegyék vele magukat. Ez a szokás mára a parfümgyártók alkalmazásává szelídült: nagyon sok híres parfümház titkos esszenciájának alapanyaga. Indiában kicsit profánabb felhasználása terjedt el, mai napig az étkezések végén fogyasztják emésztést segítő tulajdonsága miatt.

A kapor illóolaja ugyanis enyhíti a puffadást, a gyomorfájást, emellett szélhajtó, és csillapítja a bélgörcsöket. Nem fontos teát főzni belőle, hatásos akkor is, ha csak elrágcsálunk pár szárat. A panaszaink enyhülni fognak. A nők régóta kihasználják a kapor jótékony hatását az altesti fájdalmak, a menstruációt kísérő tünetek enyhítésére, a szoptatós anyukák pedig tejképződés serkentésére. Ezért van az, hogy a ma forgalomban lévő kismama-teák jellegzetes ízt adó, kedvelt összetevője.

Ételek ízesítésének kiváló fűszere, frissen, fagyasztva és szárított formában egyaránt. A kaprot mindig a főzés befejezése előtt adjuk a fogásokhoz, így megmarad az illata. Mártásokba se főzzük bele, inkább a tálalás előtt adjuk hozzá, frissen. Kevés is elég belőle, nagyobb mennyiségben ugyanis kesernyés ízt adhat az ételnek. Ha salátaízesítőként használjuk, célszerű a friss kaprot három-négy napig tízszázalékos ecetben áztatni (1 liter ecet, egy csokor kaporlevélhez).

Varázslatos uborkafű - avagy a kapor titkai

 

Amennyiben magunk szeretnénk termeszteni, ügyeljünk rá, hogy 20-25 cm sortávolságra és egy-két centiméter mélyre vessük. Szereti a napfényes helyeket, ezért célszerű a veteményeságyak szélére ültetni. Lakásban, cserépben is tartható, csak világos helyet keressünk számára.

Egy kis finomság kaporral:

Gyors kapros túrós rétes

Hozzávalók: 12 réteslap, 50dkg túró, 2 citrom, 1dkg vaníliás cukor,10 dkg porcukor, 2 tojássárgája, 1 csokor kapor, 5 dkg vaj

Varázslatos uborkafű - avagy a kapor titkai

 

A tojássárgáját a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk az áttört túrót, a citrom reszelt héját, az apróra vágott kaprot, és alaposan összedolgozzuk. Egy réteslapot vizes konyharuhára terítünk, majd megkenjük olvasztott vajjal. Ráteszünk egy újabb lapot, majd ismét vaj és újra egy lap következik. Elosztjuk rajta a túrótöltelék egyharmadát, majd nem túl szorosan feltekerjük és tepsibe tesszük. Miután betöltöttük az összes túrót a réteslapokba, a tetejüket megkenjük vajjal és forró sütőbe téve szép barnára sütjük. Felszeletelés előtt tíz percig pihentetjük, hogy ne törjön.

Tipp: A túrós palacsinta is sokkal pikánsabb ízt kap, ha a töltelékhez egy csipetnyi kaprot teszünk.

Kapormártás

  • 1 csokor kapor
  • 2 dl húsleves
  • 2 dl tejszín
  • 5 evőkanál vaj
  • 3 evőkanál liszt
  • cukor, citrom, só és fehér bors izlés szerint

Készítsünk rántást, amibe mehet a felaprított kapor, majd húslevessel és tejszínnel keverjük sima állagúvá, ízesítsük soval, borssal citrommal és cukorral.

 

Még több kapor:

értékelés