-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A Hoodia gordonii étvágycsökkentő hatása: valóság vagy mítosz?
A túlsúlyos amerikaiaknak több évbe került, hogy felfedezzék azt, amit minden dél-afrikai bennszülött már születésétől fogva tud – így kezdődik a történet. A bennszülöttek évszázadokon keresztül rágcsálták a lédús, Hoodia gordonii elnevezésű növényt, és karcsúak maradtak. Nem aggódnak (legalábbis látszólag), hogy nem megy rájuk a „szűk farmernadrág”, vagy hogy kell még egy lyuk a nadrágszíjukra.
Napjainkban, a Kalahári sivatagban őshonos növényt, hatalmas mennyiségben importálják, a testes amerikaiak karcsúsításának céljából. A média és a szóbeszéd igen nagymértékben táplálja ezt a legújabb fogyókúrás-őrületet, nem beszélve a több ezer elektronikus postán továbbított kéretlen reklámokról.
A Hoodia gordoniit széles körben értékesítik az interneten keresztül, valamint a gyógyszertárakban és a diszkont áruházakban; általában kapszula vagy tabletta formájában kapható, de tejcsokoládés desszertként is a rendelkezésünkre áll. Viszont a 30 napra való táplálékkiegészítő ára elég borsos...
Az egyre növekvő értékesítés ellenére létezik egy megválaszolatlan kérdés: mi a bizonyíték arra, hogy ez a termék valóban hatásos?
A hoodia körül, amely egy pozsgás növény, nem pedig kaktusz, ahogyan a leírásokban gyakran tévesen szerepel, sok a felhajtás, ám mindennek kevés a tudományos alapja, legalábbis a közzétett tudományos alapja, ahogyan azt a támogatói is elismerik. Azok a szakemberek, akik számára nem ismeretlen a növény, azt állítják, hogy a hoodia becsapja az emberi agyat és elhiteti vele, hogy jól van lakva. De azt is beismerik, hogy az írásos, tudományos vizsgálatok, amelyek bizonyítani vélik a hoodia hosszú távú hatását, igen gyérek.
Mivel táplálékkiegészítőként dobták piacra, a hoodiára nem érvényes az amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hatóság által előírt szabvány, amely a recept nélkül kapható és a vényköteles gyógyszerek eladását szabályozza.
Mit mond a tudomány a fogyókúrázók csodanövényéről, a hoodiáról?
Létezik pár bizonyíték, mely alátámasztja a hoodia hatékonyságát, mondja Mark Blumenthal, az amerikai Botanikus Tanács (valójában egy Texas állambeli nonprofit kutatószervezet) alapítója és ügyvezető igazgatója. Egy laboratóriumi vizsgálatról tesz említést, de azt mondja, hogy a bizonyítékok nem meggyőzőek.
„Csupán annyit mondhatunk, hogy a rendelkezésünkre álló bizonyítékok alapján, amelyeket nem tartunk kielégítőnek, a hoodiában megtalálható néhány természetes vegyi anyag valóban rendelkezik valamilyen étvágycsökkentő mechanizmussal” mondja Blumenthal. Azt is hozzáteszi, hogy a szervezet nem kapott semmilyen fogyasztói bejelentést a növény használatával kapcsolatos biztonsági problémákról.
A laboratóriumi bizonyítékokat, amelyekre Blumenthal utal, dr. David MacLean, a providencei Brown Egyetem docense és a Pfizer gyógyszeripari vállalat egykori kutatója állította elő. Az egyik agykutatásról szóló jelentésben, amely 2004. szeptember 10-én jelent meg, MacLean beszámolt arról, hogy a hoodiában található P57 elnevezésű molekula, valószínűleg hatással van az agyalapi mirigytengelyre (hipotalamuszra), amely segít szabályozni az étvágyat. Tanulmányát állatokon végzett kísérletekre alapozta.
Egy e-mailben küldött válaszában MacLean azt állítja, hogy a Hoodia P57 molekulájának egyik unokatestvére sokkal jobb bizonyítékkal szolgálhat. „Az említett molekula csoportján belül található kémiai anyag valóban képes csökkenteni az étvágyat” mondja. „Ami a hoodia molekulának az emberi metabolizmusra vonatkozó képességeit (felszívódását és felbontását) illeti, kevésbé vagyok biztos”.
Abban az időben, amikor MacLean tudományos cikke megjelent, Richard M. Goldfarb, Morrisville-i orvos, éppen egy tanulmányt vezetett a Hoodia gordonii embereken történő alkalmazásáról, és hatékonynak találta. Kutatása kisméretű volt, hiszen csupán hét ember vett részt benne, mondta Goldfarb, a Bucks állambeli klinikai kutatóközpont orvosi igazgatója, aki tanulmányokat folytat különböző gyógyszeripari és más cégek részére.