A hársfa tea: nyugtat és gyógyítja a torkot

5
A hársfa tea: nyugtat és gyógyítja a torkot
A hársfa elérheti a 40 m magasságot, koronája sűrű és gömbszerű. Levelei nyelesek, tojás alakúak, a töveknél asszimetrikusak, a végei hegyesek, a széleknél recések. A sárgás-fehér színű virágai nagyon kellemes illatúak és 2-15 virágú ernyőket képeznek.

A zöldes-sárga színű kocsány és a levelek összenőttek a kocsány hosszának felén. A hárs virága kettős ivarú, szabályos, a porzó több szabad porzószálból áll, melyek 5-ös csoportokban helyezkednek el.

 

A hárs elnevezés eredete

A hárs név a görög "tilia" szóból származik, melynek jelentése: szárny. Ez a virág száron található fellevelekre vonatkozik, amelyek olyanok mint valami szárnyak. Az "argentea" a latin "argenteus" szóból származik, és ezüstöset jelent és a fehér levelekre utal. A "cordata" szó a latin "cor"-ból származik, mely szivet jelent és a levelek kialakulására vonatkozik. A "platyphyllos" szó görög eredetű, két külön szó egyesítésének az eredménye; a "platys", melynek jelentése "széles" és a "phyllon", ami "level"-et jelent.

hársvirág

 

A hársfavirág gyógyhatása

A hársfa és annak minden fajtája a különböző erdőkben él. Díszfaként is előfordul. 500-600 m magas dombos helyeken nő, de előfordul az alföldi erdőkben is. Orvosi célokból a virágokat gyűjtik össze és vékony rétegekben szárítják. A szárított virágok kellemesen erős méz illatot árasztanak, ízük édeskés és enyhén fanyar.

A flavonoidoknak köszönhetően lágyító, izzasztó és görcsoldó hatása van. A farnezol miatt nyugtató hatással
van a központi idegrendszerre.

MÉG 7 GYÓGYTEA, AMI NEM HIÁNYOZHAT OTTHONRÓL>>


hársfa virág

 

A hárs felhasználása

Az illóolaj nyugtató hatásának köszönhetően, a hársfateát sikeresen fogyasztják álmatlanság esetén. Nagyon jó hűlésre és náthalázra az izzasztó hatás miatt, mely csökkenti a test hőmérsékletét. Nyugtató hatása van és elősegíti a hörgői váladék eltávolítását. Kamillával és mentával vegyítve, a hársfavirág segíti az emésztést és erősíti a gyomrot.

Nyálkahártyaduzzanat csökkentő hatása miatt a hársfavirágokat sikeresen használják fürdésnél az idegesebb gyerekek megnyugtatására és az erős köhögés kezelésére. A hárstea szodabikarbónával keverve nagyon jó toroköblítő mandulagyulladás esetén. Ugyanakkor nagyon jó hatása van a karikás szemekre, a hársteába mártott borogatást 10-15 percig kell hagyni hatni a szemen.

 

Hársfa tea torokfájásra:

2-4 gr, naponta 2-3 tea fogyasztása ajánlatos; vagy egy kiskanál hársvirágot oldjunk fel 200ml forralt vízben. Naponta 2-3 tea fogyasztása ajánlott mézzel vagy cukorral édesítve.

Hárs toroköblögető elkészítése:

20 gr virág 200ml vízhez, fél kiskanál szódabikarbónával keverve. Mandulagyulladás esetén a toroköblítőt meleg teából készítsük, úgy hatásosabb.

Hársvirág fürdő elkészítése:

500 gr szárított virág, 3 liter forralt vízhez, szűrés után a folyadékot vegyítsük össze a kádban levő vízzel, melynek hőmérséklete el kell érje a 37 fokot. 15-20 percig kell a kádban fürdőt venni.

harsfa_tea

 

Hagyományos kezelések hársvirággal

A hárs teát mindenhol köhögésre, hörghurutra, asztmára valamint más tüdőbetegségekre használják. A hársteát orbáncfűvel keverve szívbetegségek tüneteinek enyhítésére fogyasztják. Idegi eredetű betegségek, fejfájások, szédülések és emésztési zavarok gyógyítására is használják. A szárakból készült fürdők jó hatással vannak a reumás fájdalmakra. Még nagyszüleink idejében a szenes víz, hársvirággal keverve jó gyógyír volt a sok vért vesztő nők esetében.

Legkeresettebb gyógynövények télen>>

értékelés