5
A gyógyító szegfűszeg
A szegfűszeg emberi szervezetre gyakorolt gyógyhatása már az ókorban is ismert volt. A gasztronómiában pedig régóta használják fűszerként, különböző ételek ízesítésére.

Milyen gyógyhatásai vannak a szegfűszegnek?

 

  • A szegfűszeg a mirtuszfélék (Myrtaceae) családjába tartozó közepes méretű, örökzöld trópusi fa (Eugenia caryophyllata) apró, szárított virágrügye vagyis bimbója van. A fa 10-15 méter magasra is megnőhet. A rózsaszínű virágrügyeket pálmaleveleken szárítják, e művelet befejeztekor pedig a bimbók már barna színt nyernek. A népiesen szegfűszegfának is nevezett fa az Indonéziához tartozó Molukka-szigeteken őshonos, melyet az európaiak Fűszer-szigeteknek is neveztek. Jelenleg Zanzibár (Tanzánia) a világ legnagyobb szegfűszeg termelője. Kereskedelmi célokra még Szumátrán, Jamaikán, Brazíliában, Indiában is termesztik, de kiterjedt ültetvényekkel büszkélkedhet Nyugat-India, a Tanzániához tartozó Pemba sziget, Madagaszkár is.
  • Indiában és Kínában már több, mint 2000 éve a kellemetlen szájszag megszüntetésére használták. A kínai Han dinasztia (Kr.e 206 és a Kr.u 220 között) korában a császár elé járulók kötelezően szegfűszeget rágcsáltak, hogy leheletük üde és kellemes illatú legyen.
  • Kínában és Perzsiában potencianövelő afrodiziákumnak tartották a szegfűszeget.
  • Erős aromájának köszönhetően a világ minden táján a konyhaművészet kedvelt fűszere. Ezen túlmenően a szegfűszeg gazdag tápanyagokban és gyógyászati értékei is vitathatlanok.

Az alábbiakban lássuk a szegfűszeg csodálatos gyógyhatásait:

 

szegfuszeg
Szegfűszeg

 

 

Érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatás


A szárított virágrügyben található eugenol olaj erős ézéstelenítő hatásának köszönhetően a szegfűszeg csillapítja a fogfájást és különféle fogászati problémák kezelésére is alkalmas. Ha a szegfűszeg illóolajával átitatott vattacsomót helyezünk a fájós fogra, akkor a fájdalom pillanatok alatt megszűnik. Az olaj antibakteriális tulajdonságai okán gyakori összetevője a fogkrémeknek, szájöblítőknek, torokspraynek. A fogínygyulladás kezelésében és a szájüreg higiéniai ápolásában is jó eredménnyel használható.

 

Gyulladáscsökkentő hatás


A szegfűszeg nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek gyulladáscsökkentő hatása széles körben ismert. Az aromaterapeuták a szegfűszeg illóolajával kezelik a reumát és az ízületi gyulladást. A szegfűszegolaj erős aromáját belélegezve, olyan légzőszervi megbetegedések tünetei enyhíthetőek, mint a megfázás, a köhögés, az asztma, az arcüreggyulladás, de ez az eljárás nagyszerűen tisztítja az orr járatait is.

 

szegfuszeg-fuszer
A szegfűszegnek sok gyógyhatása van

 

Fertőtlenítő és görcsoldó hatás


Fertőtlenítő hatása okán a szegfűszeg és a belőle nyert olaj hatékonyan alkalmazható vágott és más természetű sebek, gombás fertőzések, égési sérülések, lábgombásodás,  zúzódások esetében. Mivel a szegfűszegolaj közvetlenül érintkezve a bőrrel gyulladást eredményezhet, ezért hígított formában használják. A helyileg alkalmazott olaj enyhíti az izomgörcsöket.

 

Emésztőrendszer betegségeinek kezelése


A szegfűszeg hatékonyan gyógyítja az emésztőrendszeri megbetegedéseket. Puffadás, renyhe bélmozgás, emésztési zavarok, hányinger esetén is sikerrel alkalmazható. Enyhíti a hasmenés, a gyomor- és bélgörcs, valamint a hányinger tüneteit.

 

Rákmegelőzés


A kutatók szerint a szegfűszeg fogyasztása hozzájárul a bőr- és a tüdőrák megelőzéséhez. Egyik hatóanyaga az eugenol csökkenti az emberi szervezetre gyakorolt azon káros környezeti hatásokat, amelyek az emésztőrendszer rákos megbetegedéseihez vezethetnek.

 

Immunerősítő hatás


A szegfűszeg és a belőle kivont olaj vértisztító hatása hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, így a szervezet ellenállóbbá válik a fertőzésekkel szemben és könnyebben legyőzi a betegségeket.

 

szegfuszeg-gyogyhatas
A szegfűszeg az immunrendszert is erősíti

 

Egyéb gyógyhatások:

  • A trópusi ázsiai országokban a szegfűszeget a malária, a kolera és a rüh kezelésére használják.
  • A szegfűszeg szabályozza a szervezet vércukorszintjét, ezáltal a cukorbetegség kezelésében is hatásos. A benne taláható egyik összetevő az eugenol, megakadályozza a vérrögök kialakulását.
  • A szegfűszegolaj keveréke tejjel és sóval eredményesen alkalmazható a fejfájás kezelésében. Ugyancsak jótékony hatású az árpa és a különböző szemfertőzések gyógyításában. Az árpára helyezett már akár egy darab szegfűszeg is jelentős enyhülést hoz. A szegfűszeg- és szézámolaj felmelegített elegye gyógyítja a fájdalmas fülgyulladást.

 

MÉZESKALÁCS
nagy -12 cm magas- kiszúróval 40 db, kicsi -7 cm magas- kiszúróval 70 db (egészségesebb összetevők)

70 dkg liszt (teljes kiőrlésűtönköly)


3 db tojás (bio, vagy szabadtartású)
15 dkg porcukor (nád, nyírfa)
25 dkg méz (jó minőségű, termelői)
5 dkg olvadt vaj
4 csapott evőkanál tejföl
2 csapott teáskanál szódabikarbóna
2 teáskanál őrölt fahéj
1 teáskanál őrölt szegfűszeg
1/2 teáskanál őrölt gyömbér
csipet őrölt szerecsendió

1. a tojásokat és a porcukrot keverjük össze, majd adjuk hozzá a mézet, a tejfölt, az olvadt vajat és keverjük simára
2. adjuk hozzá a fűszereket és keverjük össze
3. szórjuk rá a lisztet, majd arra a szódabikarbónát és alaposan keverjük össze (ekkor ragacsos, nyúlós, nagyon lágy a tészta, ez így jó!)
4. tegyük be a hűtőbe 1 órára pihenni
5. ha letelt a pihentetés ideje kisebb adagokkal dolgozzunk tovább, a többit tartsuk a hűtőben
6. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat), vegyük ki a sütőrácsot és vajazzuk ki a tepsit
7. kicsit gyúrjuk össze, majd enyhén lisztes alapon nyújtsuk 0,5 cm szélesre a tésztadarabot
8. tetszőleges sütemény kiszúró formával szaggassuk ki a mintákat és helyezzük a tepsire, egymástól 1 cm távolságra
9. a 6. pontban írt hőfokon süssük 13-15 percig és a hideg sütőrácsra kiszedve a mintákat, hagyjuk kihűlni
10. ha teljesen kihűlt, lehet mintát rajzolni

A receptet Receptműves ajánlotta >>

értékelés