-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A tavasz közeledtével egyre többen vágnak bele a kertészkedésbe, hogy a jó idő mellett a színpompás virágok látványát is élvezhessék majd. Éppen ezért különösen kellemetlen, amikor a megvásárolt vetőmag végül mégsem hozza a várt eredményt.
A forgalomba hozott kistasakos-, úgynevezett hobbi virág- és zöldségmagok minőségi követelményeit jogszabályok írják elő. A vetőmagvaktól elvárható a tisztaság, a megfelelő csírázóképesség és a károsítóktól való mentesség. Fontos a faj- és fajtaazonosság, amely a tasakon feltüntetett névnek való megfelelést jelenti. Ezen kívül a vetőmagnak genetikai értékeit tekintve is homogénnek kell lennie.
A tasakon fel kell tüntetni az alábbi alapvető termékinformációkat:
-
Ezek közé tartozik a dísz/zöldségnövény magyar és tudományos neve, valamint a fajta neve, amelyek általában egy élethű, színes fotó mellett találhatóak.
- Szintén kötelező ráírni a csomagolásra a vetőmag forgalmazóját,
- a tétel egyedi megkülönböztető jelzését (ún. LOT szám, fémzárszám),
- valamint a tömegére vagy mennyiségére (gramm vagy darab) vonatkozó adatokat.
A forgalmazók fel szokták tüntetni a vetőmagvak minősítési és lejárati időpontját is, bár ez a hobbi virágmagvakon nem kötelező. A lejárati idő feltüntetése azonban a forgalmazóra nézve kötelezettséget jelent, lejáraton túli vetőmag nem hozható forgalomba.
Vetőmagot csak olyan csomagolóanyagban szabad forgalomba hozni, amely biztosítja a minőség megóvását, és amelyből a csomagolóanyag megsértése nélkül nem lehet kivenni vagy kicserélni a magot.
Mit jelent a csírázóképesség?
A vetőmagvak legfontosabb értékjelző tulajdonsága a százalékban kifejezett csírázóképesség, amely megmutatja, hogy a tasakban található vetőmagok hány százalékának a kifejlődésére számíthatunk. A csírázási százalékot a hobbi vetőmagvaknál nem kötelező a tasakon feltüntetni. A vásárlók a fontosabb egynyári dísznövény fajok jogszabály szerinti minimális csírázóképességéről tájékozódhatnak a NÉBIH honlapján.
A csírázási százalék faj- és fajtafüggő, de függ a betakarítástól (minősítéstől) eltelt időtől, illetve a tárolási körülményektől is. A vetőmagok csírázóképessége egy idő után fokozatosan romlik, hiszen élő anyagról van szó. A tasakon feltüntetett minősítési és lejárati idő adhat támpontot arra, hogy hol tarthat ez a romlási folyamat. Általánosan elmondható, hogy a minősítési időhöz közeli vetőmagvak csírázóképessége a jobb.
A csírázóképesség megőrzésében számít a csomagolóanyag minősége is. Az úgynevezett csíramegőrző csomagolás (alumínium tasak) jobban védi a vetőmagokat az esetleges helytelen tárolás káros következményeitől.
A minőségi hibákat jelentsük a Nébih felé
A hobbi virágmagvakat árusító kereskedelmi egységekben a járási hivatalok és a NÉBIH munkatársai rendszeresen végeznek kockázatértékelésen alapuló, szúrópróba szerű ellenőrzéseket. A felügyelők vizsgálják a fenti követelmények meglétén túl a vetőmagvak regisztrált forgalmazótól való származását, valamint mintát vesznek a csírázóképesség laboratóriumi ellenőrzéséhez. A NÉBIH időszakonként egy-egy kijelölt faj kitermesztéses utóellenőrzését is elvégzi, amelynek során a laboratóriumi csírázóképesség-vizsgálat mellett a fajtaazonosságot és a homogenitást ellenőrzi. Az eredmények elérhetők a hivatal honlapján.A növénytermesztési hatóságok a jogszabályt sértő forgalmazókkal szemben eljárást indítanak, és minőségvédelmi bírságot szabnak ki.
A 2019-es tavaszi vizsgálatsorozat alkalmával 12 kiskereskedelmi árusítóhelyen (a gazdaboltoktól a szupermarketekig) összesen 50 tételből vettek mintát a hivatal szakemberei, amiket a Nébih vetőmagvizsgáló laboratóriumában ellenőriztek. A 11 kifogásolt vetőmagtétel közül 6-nak a csírázóképességével, egynek a tisztaságával voltak gondok. További 4 esetben magtömeggel kapcsolatos problémát tapasztaltak a szakemberek, azonban mivel a magmennyiség ezekben az esetekben is megfelelő volt, nem volt szükség további intézkedésre. |
Bár a kiskereskedelemben vásárolt kistasakos vetőmagvak nem sorolhatók a nagy értékű termékek közé, mégis fontos, hogy a kertészkedők ne hagyják szó nélkül, ha problémát tapasztalnak. A minőségi hibát jelezhetik írásban a növénytermesztési hatáskörében eljáró járási hivataloknál, illetve a NÉBIH ügyfélszolgálati felületén (ugyfelszolgalat@nebih.gov.hu). Az eset kivizsgálásához célszerű bizonyítékot is csatolni, ez lehet egy számla, az eredeti tasak, illetve fénykép a tapasztalt problémáról.