-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Zöldséges kertek gondozása
Számos otthoni kertész hoz létre magának zöldséges kertet, hogy pénzt takarítson meg, illetve friss, tápanyagokban gazdag zöldséget szolgálhasson fel a családi asztalon. Azonban sokan nem veszik figyelembe a kert gondozásához szükséges idő és munka mennyiségét, terjedelmes ágyásokat készítenek, és hatalmas mennyiségű zöldséget kezdenek el termeszteni, amíg rá nem eszmélnek, hogy nem áll rendelkezésükre a szükséges mennyiségű idő, vagy nem elég elkötelezettek a kert nyári időszakban való rendben tartására. A kert gondozása során várható nehézségek és a szükséges feltételek ismerete segít a kezdő kertészeknek realisztikus célok kitűzésében, és akkora méretű kert kialakításában, amelyet képesek gondozni.
1. lépés
A talajt kora tavasszal műveld meg, amint ez lehetővé válik. A földnek puha golyót kell formálnia, amikor összeszorítod a kezedben, és ujjaiddal könnyen szétmorzsolhatónak kell lennie. Ha a föld nem morzsolódik szét, néhány napig hagyd száradni, majd megművelés előtt ellenőrizd újra. Távolítsd el a köveket és a földben található egyéb törmeléket, majd gereblyézd át a talajt. Aztán, hagyd száradni a földet egy hétig.
2. lépés
Teszteld a talajt a szükségletek meghatározása érdekében. A talaj megvizsgálásához vásárolj egy olcsó talajvizsgáló készletet vagy fordulj a helyi mezőgazdasági hivatalhoz. A hivatal munkatársai alacsony díjért elvégzik a talajvizsgálatot, és írásos elemzést készítenek a talajról, amelyben talajjavítási ajánlásokat is feltüntetnek. A talaj javítása érdekében kövesd a mezőgazdasági hivatal által nyújtott (vagy a talajvizsgáló készletben található) ajánlásokat. A szerkezet és a vízelvezetési tulajdonság javításához adj szerves anyagokat a talajhoz. A jól összeért trágya vagy komposzt tökéletesen megfelel és alkalmazásuk sem okoz különösebb nehézséget.
3. lépés
Jelöld ki a sorokat a termeszteni kívánt növények számára szükséges távolságnak megfelelően. A sorok általában 75 cm-es távolságra helyezkednek el egymástól, hogy az idény ideje alatt lehetővé tegye a motoros kapával történő megművelést. Ha a talajt kézzel, egy kapa segítségével kívánod megművelni, a sorokat helyezheted egymáshoz közelebb is.
4. lépés
A magok és a palánták ültetése során tartsd be a javasolt ültetési mélységet és térközt. Ellenőrizd a növény ellenálló képességét, a megfelelő ültetési idő meghatározása érdekében. Ne feledd, hogy az ültetési idők között akár néhány hét eltérés is lehet. A hidegnek ellenálló növényeket elültetheted az utolsó várható fagy előtt, míg az érzékenyebb zöldségeket csak az utolsó fagyot követően helyezheted a földbe.
5. lépés
Az erőteljes növekedés észlelésekor műtrágyázd meg a növényeket. A burgonya, a borsó és az uborka műtrágyázását akkor végezd, amikor a növény elérte a 10-15 cm-es magasságot. Tápoldattal rendszeres időközönként, 10-14 naponta beszórhatod a teljes kertet, egy tömlőre erősített permetezőfej segítségével.
6. lépés
Öntözd meg a növényeket, amikor a talajt száraznak érzed. A kerteknek 2,5 cm esőre van szükségük hetente. Amennyiben a természet nem biztosítja a szükséges vízmennyiséget, akkor normál növekedési feltételek mellett a kert heti egyszeri megöntözése elegendő vizet biztosít. Száraz időszakokban gyakoribb öntözésre lehet szükség.