-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A földieper hatékony termesztése
A bevásárló központokban kapható bogyós gyümölcsöket össze sem lehet hasonlítani a saját termesztésű zamatos, lédús gyümölcseinkkel. Az epret nagyon könnyű termeszteni, és a megfelelő környezetben ugyanaz a növény öt éven át is hozhat termést, mielőtt még újakkal kellene beültetni a területet.
Milyen eperfajtát válasszunk gyümölcsös kertünkbe?
Három fő eperpalánta típust különböztetünk meg, valamint mindegyiknek több alfaját. Attól függően válasszunk, hogy egész nyáron át tartó friss termést vagy pedig egy nagyobb mennyiségben termő, de rövid idő alatt beérő fagyasztásra vagy befőzésre alkalmas eperfajtát szeretnénk.
Az egyszer érő eperfajták egyszeri nagyobb mennyiségű termést hoznak késő tavasszal két vagy három héten át. Ez a fajta termi a legnagyobb szemű földiepret. Ez a típus sok új „leány” hajtást hoz, bárhol is éri a földet.
Az eper palántákat váltakozó sémában, egyesével ültessük 45 cm távolságra egymástól, 1,2 métert hagyva a sorok között. Így a hajtásoknak lesz elég helye, de ha még több területet bocsátunk a rendelkezésükre, akár az egész udvart is benőhetik! Irányítsuk a hajtásokat a palánták közt lévő üres részek felé, és a végeit kis kövekkel rögzítsük a talajba, hogy gyökeret ereszthessenek, illetve hajtásokat hozhassanak. Nem sokkal később a növények csodálatos zöld szőnyeggé alakulnak át.
A sorok közötti helynek legalább 1,2 méteresnek kell lennie, a palántáknak pedig 45 cm-re kell lenniük egymástól. Az így kialakított területen nagyobb lesz a termés, nagyobbak lesznek a szemek, és kevesebb betegség támadja meg őket. A leányhajtásokat irányítsuk az anyahajtások közötti szabad helyre, 15 cm-re egymástól, 60 cm széles sorközzel. A fölösleges hajtásokat vágjuk ki.
Az első évben csípjünk le minden virágot az egyszer termő eper palántákról. Ettől sokkal jobban fognak nőni, és több hajtást fognak hozni. A következő nyári betakarításkor pedig csodálatos eperszemektől fognak duzzadni!
Az egész évben érő eper fajták a termesztési időszakban kétszer vagy háromszor is teremnek, az első szezonban pedig teljes termést hoznak. Nincs sok hajtásuk. A folyton érő földieper fajták az egész termesztési időszakban teremnek, és kevés hajtásuk van. A kisebb területű kertekben vagy a konténer kertészetekben mindkét fajta jól megmarad, és kicsi illatos bogyókat terem.
A földieper termesztésének és gondozásának titka
Az egész évben és a folytonosan termő eperpalántákat kettesével és hármasával egy 20 cm magas és 60 cm széles dombra kell ültetni. A dombocskákat 30 cm-es távolságra alakítsuk ki egymástól. Ha kicsi a hely, akkor inkább eperhez való cserepekbe (nagy oldalt lyukas konténerekbe), lelógó kosarakba vagy konténerekbe ültessük.
A hajtásokat távolítsuk el, hogy a koronája és a virág szára jobban fejlődjön, a július 1 előtt megjelenő virágokat pedig csípjük le. Ha akkor csípjük le a virágokat miután már kicsi bogyókat kezdtek el teremni, a megmaradó szemek később sokkal nagyobbra fognak nőni.
Attól függetlenül, hogy melyik eperfajtát választjuk, a kert előkészítése, trágyázása, a napsütés és a víz szükséglet mindegyiknél ugyanolyan fontos.