Saját szamóca: hogyan termesszünk epret cserépben?

5
Saját szamóca: hogyan termesszünk epret cserépben?
Nincs annál jobb, mint amikor leszedjük az első szem, saját termesztésű epret és megkóstoljuk. Pompás! Olyan íze van, mint a nyárnak.

Zamatos eper (ami valójában szamóca) az erkélyről!

Ha egyszer megtermeszted a sajátodat, nem fog többé megkísérteni, hogy nagy szemű, fényes és teljesen ízetlen epret vásárolj a közeli élelmiszerboltban. Epret akárki termeszthet – még azok is, akik tömbházban laknak – mert az eper cserépben is jól fejlődik.

szamoca_cserep
Amire szükség lesz:

  • Epernek való zsebes cserép
  • Jó minőségű virágföld
  • Szerves műtrágya granulátum
  • Apró kavics
  • Karton cső, vagy kb. 5 cm-s műanyag cső
  • Eper palánta

 

Az eper ültetése hét egyszerű lépésben

Első lépés

Az eper erkélyen való termesztéséhez válasszunk egy olyan cserepet, amelyik legalább 60 cm. magas, széles a szája, és hat vagy nyolc zseb van az oldalán (jó, ha a zsebek szélei tölcsér alakúak, mert akkor a föld nem szóródik ki, és a vizet is jobban megtartja). Ültessünk egy folyton termő eperfajtát, hogy egész nyáron legyen rajta eper. Nekem a „Tristar” nagyon bevált.

 

Második lépés

Töltsünk egy edénybe annyi földet, amennyi elég hogy megtöltse a cserepet, és nedvesítsük át egy kis vízzel. Ha előre megáztatjuk a földet, nem marad benne levegőbuborék, és nem fog kiúszni a cserépből, amikor először megöntözzük. Keverjünk bele egy kevés szerves műtrágya granulátumot (kövessük a zacskón feltűntetett utasítást az adagolást illetően).

Használjunk jó minőségű, magas vízelvezetésű, talaj nélküli virágföldet, kerüljük az olyan termékek használatát, amelyek szintetikus anyaggal kevertek, amelyek fokozatosan oldódnak, vagy amelyek vízfelszívó polimereket tartalmaznak.

 

Eper palánta



Harmadik lépés

Bizonyosodjunk meg arról, hogy a víz átjárja az egész cserepet, úgy, hogy a cserép közepére egy kavics oszlopot állítunk. Mérjük meg a cserép magasságát, számoljunk rá még 5 cm-t, és vágjunk egy akkora darabot a karton vagy a műanyag csőből. Helyezzük el a csövet függőlegesen az üres cserép közepébe, és töltsük meg az apró kaviccsal, úgy, hogy a tetején üresen hagyjunk kb. 2,5 cm-t.

 

Negyedik lépés

Tartsuk egyenesen a kaviccsal megtöltött csövet, és tegyünk a cserépbe virágföldet, egészen amíg eléri az első zseb alját. Ültessünk el egy eper palántát a zsebbe. Húzzuk szét a palánta gyökerét, aztán nyomjuk bele a zsebben lévő földbe, úgy, hogy a palánta gyökere lefele nőjön. Töltsünk rá virágföldet, amíg az eltakarja a gyökeret, és nyomkodjuk meg a földet rajta. Folytassuk ugyanígy, amíg minden zsebet beültetünk eperrel, és amíg a cserép megtelik földdel, egészen 5 cm-ig a pereme alatt.

 

Ötödik lépés

Ültessünk négy vagy öt eper palántát a cserép felső részébe is (legyen tele, de ne zsúfolásig), úgy, hogy hagyjunk helyet a föld és a cserép pereme között az öntözésnek.

 

e_400

A lakkozás nélküli cserepek vizet szívnak fel a talajból.
Ezt úgy kerülhetjük el, hogy az ültetés előtt egy órával vízbe áztatjuk a cserepet


Hatodik lépés

Távolítsuk el a karton, vagy műanyag csövet, úgy, hogy gyengéden mozgatjuk előre-hátra, és lassacskán húzzuk ki. Ezáltal egy kavics csatorna lesz a cserép közepén. Amikor öntözünk, töltsük meg a zsebeket először, aztán helyezzük a szórófejet a kavics oszlop fölé, és addig öntözzük, amíg a cserép alján kifolyik a víz. A forró nyári napokon lehet, hogy naponta többször kell majd öntözni.

 

Hetedik lépés

Amikor a növények virágozani kezdenek, figyeljünk a tápanyagutánpótlásra is: locsoljuk meg virágos balkonnövények számára összeállított tápoldattal 1-2 alkalommal, amíg a szezon tart. Amikor teljesen piros és zsenge az eper, akkor szedjük le. Ősszel tegyük a cserepet egy védett helyre, ahol nem éri a téli eső és hó. a téli nagy minuszok ellen védeni kell a cserepet, külöben kifagyhat a szamóca.

értékelés