-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az égerlevelű fanyarka termesztése
- Növény típus: Évelő
- Tudományos elnevezés: Amelanchier alnifolia
- A kifejlett növény mérete: Magassága 2,5-3,5 méter, szélessége 1,20-2,5 méter, az alkalmazott metszési technika függvényében
- Fényigénye: A teljes napfényt vagy a félárnyékot kedveli
- Talajtípus: A jó vízelvezető képességű, homokos talajt kedveli
- PH érték: 6,0-7,0
- Közismert kártevői: A madarak és az őzek, a szemes tükrösmoly, a cseresznyelégy, a Hoplocampa montanicola és az Argyresthia oreasella
- Közismert betegségei: Saskatoon rozsda, levelek és bogyók foltossága, kiszáradás és üszkösödés, levélfeketedés, seprűsödés és tűzelhalás.
Általános tudnivalók
Az égerlevelű fanyarka nagyon szívós, ellenáll úgy a hideg télnek, mint a szárazságnak, könnyen szaporodik és illatos, mutatós virágokkal, fogyasztható gyümölcsökkel és vonzó őszi lombozattal rendelkezik. Ha szeretnénk fanyarkát ültetni az udvarunkban, a kertészetekből könnyen beszerezhetjük a nekünk megfelelő méretű és fajtájú növényt.
A fanyarkát számos különböző módon lehet növeszteni: magról, tőosztással, fásdugványozással, sarjhajtással és dugványozással. Ugyanakkor a fanyarka ágait más fák oltóágaként is lehet használni, például az alma és a körtefa esetében. Amikor magról szaporítjuk, egyesek nem maradnak hűek az eredetükhöz.
A fanyarka nagyon szívós, azonban el kell kerülni azokat a helyeket, ahol gyakran előfordulnak késő tavaszi fagyok. Nem igényel túl sok tápanyagot, de igen jótékony hatású, ha a talajt ültetés előtt komposzttal keverjük, így az megtartja a nedvességtartalmát, amíg a növény meg nem gyökerezik. Inkább a jó vízelvezető képességű és a 6,0 fölötti pH-értékű talajt szereti.
A gyökereket jól be kell takarni, és a körülötte levő földet meg kell szilárdítani. A növényeket sorokba kell ültetni, 1-2 méter távolságra egymástól, így növekedésük során szilárd sövényt fognak alkotni. Az első évben fontos kiirtani a gyomokat a fiatal növények körül.
Az égerlevelű fanyarka szaporítása/vetése
A fanyarka mag, tőosztás, dugvány, fásdugvány és sarjhajtás által szaporítható. Ennek ellenére egyes kultúrnövény-változatok esetében az ültetést és a gyökerezését követő nyugalmi állapot még mindig problémát jelent. Egyes fanyarkafélék magról való szaporítása viszonylag egyszerű, de az így termesztett növények mérete, valamint gyümölcseinek jellemzői eltérnek az eredeti növény jellemzőitől.