-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan szaporítsuk a hagymásokat, gumósokat?
A hagymásokat, gumósokat leggyakrabban tőosztással, illetve leválasztható növényi részekkel (például sarjhagymák) szaporítjuk.
Tőosztás
A nagyobb tövek szétosztása akkor javasolt, ha a növények évről évre kevesebb virágot, viszont egyre több levelet hoznak. A hóvirág, a kékharang, illetve a téltemető például rendkívül szaporán fejlesztik a sarjhagymáikat, így egyre sűrűbb csomókban nőnek, azonban ezzel párhuzamosan az egyes növénykéknek egyre szűkösebb hely áll rendelkezésükre a gyökérnövekedéshez. Mindennek következménye, hogy a virágzás egyre és egyre szerényebb.
Virághagymák |
Ha ezt észleljük, akkor ássuk ki a gyengén virágzó növénycsomókat, rázogassuk le a földet a gyökereikről, és kézzel osszuk szét a töveket. A kapott darabokat aztán egymástól megfelelő távolságra ültessük vissza, vagy vigyük a kert más részeire, és ott ültessük el.
Tőosztás a virágzás után
A nárciszok, a nagyvirágú kerti tulipánok illetve a kerti krókuszok állományát is megifjíthatjuk, illetve szaporíthatjuk ezzel a módszerrel tavasszal, nyár elején, még mielőtt visszahúzódna a lombjuk. Egyes szakvélemények szerint három-négyévente mindenképpen el kell végezni a tőosztást a felsorolt hagymások esetében, azonban a konkrét időpontokat igen erősen befolyásolják a fajta jellegzetességei, ill. a kert adottságai. Így például a tápanyaggal az átlagosnál jobban ellátott talajon, vagy kiegészítő tápanyagutánpótlás mellett gyakrabban lehet szükség a tőosztásos állományfiatalításra, mint a napsütötte, tápanyagban szegény termőhelyen.
Szaporítás sarjhagymákkal
A hagymások jó része képez sarjhagymákat. A tulipánok és a nárciszok anyahagymája csak egyet-kettőt hoz - amelyek azonban viszonylag nagyok, és jól felismerhetők - a csillagvirág ezzel szemben rengeteg apró sarjhagymát nevel.
A nem télálló fajok, például az üstökliliom (Eucomis) sarjhagymáit leválaszthatjuk, ősszel, amikor kiszedjük; a télállókat - például a hófényt (Chionodoxa) vagy a prérigyertyát (Camassia) - viszont kimondottan a sarjhagymák leválasztása miatt kell kiásni. Ezt vagy a lomb visszahúzódása után vagy ősszel tehetjük meg.
A kártevők által megtámadott, illetve a beteg példányokat válogassuk ki a felszedett hagymák közül, és dobjuk a szemetesbe, az egészségeseket pedig készítsük elő a tárolásra. Rétegezzük őket nedves homok vagy fűrészpor közé, és tegyük le a hűvös, sötét pincébe. Ősszel vegyük elő a télálló hagymákat, és csoportosan vagy egyesével ültessük el őket a kiválasztott kertrészletbe.
Hagymások teleltetése: földben vagy szabadon?>>
A liliomok szaporítása
|
Sarjhagymagumókkal szaporítható a kardvirág
A kardvirágok sarjhagymagumókat nevelnek. Ezek a hagymagumóik alsó részén helyezkednek el, és gyakran mindössze borsó nagyságúak. Amikor ősszel kiemeljük a hagymagumókat a talajból, és a teleltetésre készítjük fel őket, akkor a kiszáradás után válasszuk le a sarjhagymagumókat, és a tavaszi ültetésig száraz, hűvös és szellős helyen őrizzük meg őket. A sarjhagagumókról azonban tudnunk kell, hogy többnyire gyengébben fejlődnek, és a virágzásuk intenzitása is gyakran elmarad az „eredeti" hagymagumókhoz képest. Érdemesebb ezért inkább új hagymagumókat vásárolni az ültetéshez.
Hagymások ültetése: melyiket, milyen mélyre?>>
Forrás: Hagymás virágok