-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Amennyiben konténeres csemetét vásároltunk, akkor biztosak lehetünk benne, hogyjól választottunk.
Hogy miért?
Mert az ilyen növényeket egy évvel az árusításuk előtt edénybe ültetik, így mire hozzánk kerülnek, addigra a gyökereik szépen átfonják az ültetőtőzegüket. Gyökérzetük emellett ép is marad, ami nem mindig mondható el a szabadgyökerű, vagy földlabdás változatokról. Ez azért ideális, mert az ültetés után a növényektől rengeteg energiát vesz el a gyökérsérüléseik begyógyítása, emiatt nem tudják elkezdeni átszőni az új talajt és nem tudnak úgy növekedni sem. A hanyag beültetéssel és a nem megfelelő gondozással azonban nem védhető ki a növények pusztulása még a konténeres növények esetében sem.
Ültetés kezdőknek:
Az ültetés előtt öntözzük meg a növényt még az edényben! Kiszáradt földlabdával ugyanis nem szabad ültetni. Az ültetőgödör mérete pedig legyen legalább kétszer akkora, mint a konténeré, amiben eddig volt. A mélysége pedig legyen nagyobb annál, legalább 20 centivel. Ha a talaj agyagos vagy homokos, akkor az ültetőgödör legyen négyszer akkora, mint a növény edénye volt.
Az ültetőgödörbe keverjünk komposztot, főleg akkor, ha a talaj homokos, vagy agyagos, hogy a növény gyökerei tovább fejlődhessenek a feljavított talajban. A komposzt hatásosabb, ha szerves trágyát, vagy magas hatásfokú műtrágyát keverünk a talajba. Az agyagos talajban az öntözővíz nem tud elszivárogni. A levegőtlen talajban pedig a gyökerek megfulladhatnak. A felső tömör réteget ilyen esetben mindenképp át kell törni. Komposzt, vagy homok belekeverésével ilyenkor javíthatunk a talaj vízelvezető képességén. A felesleges víz elszivárgását pedig úgy segíthetjük, ha a villával fellazítjuk az ültetőgödör oldalát.
Ezután kivehetjük az edényből a növényt, úgy hogy a gyökérlabdát, érintetlenül hagyjuk.
Ezután helyezzük a növényünket az ültetőgödör közepére, majd egy egyenes léccel állítsuk olyan mélyre, mint az edényében volt.
A körbefutó gyökereket szabadítsuk ki a gyökérlabdából, hogy majd könnyedén be tudjanak hatolni az őket körülvevő talajba.
A komposzttal összekevert föld egy részét terítsük el a gyökérlabda körül, majd egy teljes kanna vagy vödör vízzel öntözzük meg az ültetőgödröt. Ez azért fontos lépés, mert így a gyökérlabda alsó részén levő gyökerekhez is odamossa a víz a talajszemcséket, és nem fognak kiszáradni.
Ezután folyamatosan további 15 centiméteres magasságú keveréket rétegezzünk a gyökérlabda mellé. Minden réteg után jöhet egy adag víz. A talaj szintje alatt 2-3 centivel fejezzük be a feltöltést.
A megmaradó földből pedig képezzünk tányért az ültetőgödör köré.
Ferdén szúrjunk a talajba egy egyméter hosszú karót, úgy, hogy kb. 25 cm magasan legyen a talaj felett. Rögzítsük hozzá a növény törzsét. (egy rugalmas szalaggal) Erre a nyolcas kötés a legalkalmasabb, így nem érintkeznek közvetlenül.
Ezután szórjunk a tányérba körübelül öt centiméter vastagon mulcsot. A legszebb a rostált fenyőkéreg, de jó a faforgács, vagy a fűnyesedék is. A mulcs könnyen átengedi a vizet, és a párologtatás csökkentésével segít annak megtartásában.
Jótanácsok az ültetéshez:
A mulcsréteget folyamatosan pótolni kell. Így a gyomok nem terjednek el, és öntözni is kevesebbet kell, de rendszeres öntözést kíván legalább az első két évben. A 2 méternél magasabb fák és növények telepítésekor fontos a szél elleni védekezés, mert az kimozdíthatja a növényt. Ilyenkor támasztékot alkalmazzunk, de kevés a karó. A szélirány felőli oldalra legalább egy másfél méter hosszú karót üssünk le úgy, hogy fél méter mélyen legyen.
A rögzítést a már említett rugalmas szalaggal végezzük. Az erdő közelében ültetett növény fokozottan ki van téve a vadkártételnek. Ezért csirkehálóval, vagy műanyag vadhálóval vegyük körbe a fa tövét.
A támasztékul szolgáló karóhoz erősített szalagot folyamatosan ellenőrizzük, mert ha túl feszes, engedni kell belőle. Miután begyökeresedett a növény - körübelül 2 év - eltávolíthatjuk a támasztékot.
Bővebben: