-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Szúnyogok elleni védelem
Illatos macskamenta (Nepeta cataria) |
A hagyományos rovarirtó szereknek csak elenyésző része véd a szúnyogok ellen. Pedig a szabadban a hosszú ujjú, világos ruházat mellett az illóolajok is segítenek távol tartani ezeket a kellemetlen vérszívókat. Az ánizs, az eukaliptusz, a levendula, a citromfű, a szegfű, a borsmenta, a cédrus vagy a citrom hatásosak erre a célra. A petrezselyem, a kakukkfű és az ürömlevelek is jó szolgálatot tesznek, akárcsak a babér- a fahéjolaj. Állítólag az indiai citromfűben előforduló gerániumolaj a leghatásosabb, de a témában végzett kísérletek szerint az illatos macskamenta (Nepeta cataria) is elűzte a szúnyogok akár 80 %-át. Az illóolajokat testápoló krémmel vagy olajjal 1:4 arányban keverjük össze, és vigyük fel közvetlenül a bőrre.
Jó tanács: A cédrusfa és a boróka (Juniperus communis) termése, ill. ága is elűzi a molyokat és más rovarokat. |
Rovarriasztás!
Gyakran már az erős növényi illatok is elegendőek, hogy elriasszuk a nemkívánatos rovarokat a teraszról vagy az erkélyről. A paradicsomot, a bazsalikomot, a ricinust és a citromfüvet bizonyítottan kerülik a legyek és a szúnyogok. Ugyanígy a diófa is segíthet a bajon: zavartalanul üldögélhetünk alatta. Levelei vázába téve is ontják a rovaroknak kellemetlen illatukat.
A diófa levele is nagyszerű rovarűző |
lllatgömb (pomander) készítése
Ha a pomandert gardróbban vagy a fehérneműk közé akasztjuk fel, fűszeres aromájával ruháinkat nem csak kellemes illattal itatja át, de a nemkívánatos vendégektől is megvéd. Hozzávalók:
A gyümölcsöket sűrűn tűzdeljük tele szegfűszeggel. Ha a pomandert szalaggal szeretnénk felakasztani, a tűzdelésből hagyjuk ki a szalagok helyét. A gyümölcsöket teljesen borítsuk be a fűszerkeverékkei, és naponta forgassuk meg, amíg megkeményednek. Ha a fűszeres gömbök egy idő után elveszítik illatukat, rövid időre mártsuk őket meleg vízbe, majd tegyük vissza a fűszerkeverékbe, és borítsuk be folpack-kal, amíg az illat újra teljesen átjárja. |
Élelmiszervédelem
Az ételmoly minden konyha rettegett ellensége. Többnyire a gabonafélékben, és az azokból készült termékekben telepszik meg, és gyorsan elterjed az egész szekrényben. A gabonaféléket tartsuk len- vagy pamutzsákban, és tegyünk bele néhány babérlevelet. A molyok pedig nem bírják a levendula, a szegfűszeg, a borsmenta, a tuja vagy a gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) szagát.
Az élelmiszerek környezetében mindig a méregmentes eszközöket, pl. légycsapót, enyves feromoncsapdát, csalit részesítsük előnyben, és mindenképpen kerüljük a mérgeket, amelyek ártalmasak ránk.
Gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) |
A ruhásszekrények őrei
Az ürömcserje vagy istenfa (Artemisia abrotanum) már ritka a vidéki kertekben. A félcserje a helyi éghajlattól függően nyári vagy félig téli zöldnövény. Száraz, köves-agyagos talajban, védett helyen érzi jól magát. Az akár 1,5 m magasra is megnövő növény gyakori metszésnél filigrán lombjával nagyon szép, tömött bokrot alkot, amely fajtától függően átható citrom-, ill. kámforillatot áraszt. Aromás növényként már az ókori rómaiak is használták. Mivel intenzív szagával elriasztja a rovarokat, Franciaországban az általuk "garderobe"-nak (= a ruha őre) nevezett kis ürömkoszorúkat raknak a szekrényekbe.
Levendula
A mesterséges molyirtóknál sokkal hatékonyabban védi ruháinkat a levendula illata. Kis len- vagy muszlinzsákba varrva a levendulavirág borsmenta- és cipruskalevelek társaságában elűzi a molyokat a ruhaszekrényből. E növények mind riasztó és megelőző hatásúak. Szedjük mutatós illatos csokrokba, vagy néhány csepp illóolajjal átitatott kendőbe csavarva tegyük a ruhák közé. Az illatzsákokat felfrissíthetjük, ha időnként átforgátjuk a bennük lévő növényeket, és meglocsoljuk a növény eredeti illóolajával.
Forrás: Illatos növények