-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Parlagfű tananyag, akcióterv és bejelentő rendszer: a megelőzésre helyezi a hangsúlyt a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal
A legtöbb tünetet kiváltó allergének közül első helyen áll a növény. Az utóbbi évek gyomfelvételezéseinek becslése szerint az ország szántóterületének több mint 5%-a borított parlagfűvel, ami az agrárszektorban éves szinten több tíz milliárdos értékű terméskiesést okoz. A parlagfű visszaszorítása ezért össztársadalmi érdek.
Jelenleg is tart a 2012-ben kidolgozásra került Magyarország Parlagfű Elleni Rövid és Középtávú Védekezési Akcióterv jóváhagyása, amely a megelőzést és a társadalom tájékoztatását helyezi előtérbe. A társadalmi tudatformálás elengedhetetlen eszköze a diákok tájékoztatása, ezért a tervek között szerepel a parlagfű kérdésének beépítése az alaptantervbe az oktatás valamennyi szintjén.
Az Akcióterv további célja szakmaközi szervezetek bevonásával növénytermesztési, technológiai, parlagfű-mentesítési és prevenciós ismeretek átadása a gazdáknak, valamint a pollenterhelésre vonatkozó adatszolgáltatási és riasztási rendszer hatékonyabbá tétele.
„A lakosság közérdekű bejelentést is tehet, ha parlagfüvet észlel. Ezt célszerű a helyszíni ellenőrzés elvégzésére jogosult hatóságoknál megtenni. A bejelentésnél törekedni kell arra, hogy minél több és pontosabb információ kerüljön a hivatalhoz. Ajánlott megadni a parlagfű magasságát, azt hogy mezőgazdasági területen található-e, előfordul-e kultúrnövény a környezetében. 2012-ben országos szintű Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR) fejlesztése is megkezdődött, ami az interneten, illetve mobiltelefonon érkező lakossági bejelentéseket fogadja, feldolgozza, és azokat a már eddig is jól működő hatósági ügyintézést szolgáló Parlagfű Információs Rendszernek (PIR) továbbítja” – mondta Jordán László, a NÉBIH növény-, talaj- és erdővédelmi elnökhelyettese.
Parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) |
„Nagyon fontos, hogy az emberek felismerjék és tisztában legyenek a növény eltávolításának módszereivel. A parlagfű dúsan elágazó, felálló szárú, terebélyes gyomnövény, ami a talaj felső, 2-3 cm-es rétegéből kel ki tömegesen. Nagyon fontos a parlagfű virágzásának és magképzésének megakadályozása, ezért a növényt virágbimbóinak kialakulása előtt el kell távolítani. Hatékony módszer a növény gyomlálása, kapálása vagy kaszálása. Fontos, hogy a kaszálás rendszeresen történjen, és a megfelelő magasságban, a gyökérnyaki résznél vágják le a növény szárát” – folytatta az elnökhelyettes.
A témáról további hasznos információkat találhatnak a NÉBIH honlapján: