Nem mindennapi növények!!!
A megszokott növények mellett, amelyeket magunk körül látunk vagy esetleg fényképeken, tudta, hogy léteznek sokkal különlegesebb növények is? Nos, itt található egy lista olyan különleges növényekkel, amelyek már évek óta léteznek, csak éppen lehet, hogy még nem találkoztunk velük. Szeretne még többet tudni? Akkor olvassa tovább cikkünket...

Képzelje el, hogy egy olyan fa alatt áll, amely tanúja volt a két világháborúnak, polgárháborúknak, vagy pont az a fa, amelyik alatt Buddha csatlakozott a felvilágosodáshoz. Hogyan érezné magát? Izgatottnak? Lenyűgözve? Kíváncsinak? Lehet mindezt egyszerre?

Nos, ki ne érezné magát izgatottnak egy ötszáz éves fa alatt? De ez nem minden. Van még nagyon sok hasonló különleges növény szerte a nagyvilágban, amelyek turisták millióit vonzzák évente. Ha szeretne még több érdekes növénnyel megismerkedni, olvassa tovább cikkünket.

 

Néhány igazán különleges növény

 

Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula)


Ez egy húsevő növény, amelynek egy természetes rovarfogó csapdája van. Van két egymáshoz szorosan tapadó levele, amelyek tele vannak érzékeny szőrszálakkal. Ezek bármilyen rovart könnyedén megéreznek, legyen az hangya, légy, szúnyog, stb. Az egyik érdekesség a Vénusz légycsapójával kapcsolatban, hogy amikor egy rovar leszáll a közelébe, beleragad a szőrszálakba vagy a ragacsos folyadékba, és ott is marad egészen addig, amíg fel nem oldódik, ezáltal táplálva a növényt. A húsevő növények legfőbb élőhelyei a trópusi mocsarak és a nedves sztyeppék.

 

venusz-legycsapoja

Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula)

Meztelencsiga kontra vénusz légycsapója (0:1)

 

Kürtvirág (Sarracenia purpurea)


Íme néhány extra információ a húsevő növényeket illetően, amelyek biztosan érdekelni fogják. A kürtvirág nitrogénszegény talajban él. Ezt a veszteséget rovarok fogyasztásával pótolja. Cső alakú levelei vannak, amelyek édes illatot árasztanak. A csőlevélkékben szőrszálak találhatóak. A csövecske alján emésztő folyadék van, amely segít a növénynek megemészteni zsákmányát.

 

kurtvirag

Kürtvirág (Sarracenia purpurea)

 

Jerikó rózsája (Selaginella lepidophylla)


Ezek a növények száraz vidékeken élnek, ahol elenyészően keveset esik az eső. Ennek köszönhetően megszáradnak, és egy kis labdává gömbölyödnek össze. Ennek a páfrányfélének megvan az a különleges tulajdonsága, hogy így maradjon összegömbölyödve akár évekig is, amíg nem esik újra az eső. Amikor megérkezik a várva várt vízmennyiség, a levelek megszívják magukat vízzel, kinyílnak és lehengerednek. A növény zölddé válik és elkezd növekedni. Ha újból beköszönt  a száraz évszak, ismét egy kis gombolyaggá változik. A növény eközben mindvégig élő marad, akkor is ha éppen a száraz időszakát éli.

 

selaginella-lepidophylla

Jerikó rózsája (Selaginella lepidophylla)

 

Kavicsvirág (Lithops)


Ezeket a növényeket leginkább sivatagban láthatjuk. Ha először látjuk őket életünkben, könnyen összetéveszthetjük a kavicsokkal. Azért néznek így ki, mert távol akarják tartani a rovarokat és kisebb rágcsálókat, amelyek víz után kutatva elpusztítanák őket.

 

lithops-kavicsvirag

Kavicsvirág (Lithops)

 

Sherman tábornok fája


Igen, ez a növény neve. Az amerikai polgárháború egyik tehetséges tábornokáról kapta a nevét. Ez egy mamutfenyő, amelynek a magassága eléri a nyolcvannégy métert is, és a kerülete a törzs aljánál harmincegy méter is lehet. A törzs aljának legnagyobb átmérője tizenegy méter. Azt mondják, hogy ez a legnagyobb fa a világon, és néhány tudós azt állítja, hogy már Krisztus előtt is létezett. Ezért azt feltételezik, hogy a fa közel kétezer háromszáz-kétezer hétszáz éves lehet. Hűha! Ez tényleg öreg.

 

sherman-tabornok-fa
Sherman tábornok fája

 

Babérhanga (Pieris Japonica)


Ez az egyik legérdekesebb japán növény, amelynek közepes mérete van (két-három méter magas). A cserje lombozata dús és levelei örökzöldek. Növekedési ideje lassú.

 

pieris-japonica
Babérhanga (Pieris Japonica)

 

Különleges növények termesztése


Ezek mellett a növények mellett még számos olyan beltéri érdekes növény is létezik, amelyet bátran termeszthetünk. Ilyen például a magtalan guava. Sok olyan ember van, akinek gyenge a foga, nem képes megenni a magvas guavát. Ezt a magtalan változatot a számukra találták ki. Ez kisebb mint a hagyományos magvas guava, de édes, ropogós és jóízű.

Egy másik, akár a kertünkben is termeszthető növény, a közönséges banán avagy „ezerujjú banán" (Pisang Seribu, ahogy Malajziában nevezik). A gyümölcs íze egyes banánfajtához hasonlít.

Néhányan sikerrel próbálkoznak a maláj alma termesztésével is manapság (New Star Ruby Makopa vagy Syzygium jambos). Ezeket az egzotikus növényeket, gyümölcsöket akár konténerekben is lehet termeszteni. Persze gondoskodnunk kell a megfelelő dús táptalajról. Akár két éven belül már gyümölcsöt hoznak.

Ha többet szeretne tudni ezekről a különleges növényekről, érdeklődjön kertészeknél, botanikusoknál vagy olvasson utána különféle kertészeti szaklapokban.

értékelés