Hogyan csökkentsük a kidobott ételmaradék mennyiségét?

Hogyan csökkentsük a kidobott ételmaradék mennyiségét?
Az ételmaradékok kidobása energia- és erőforrás veszteséghez vezet.  Nézzük, hogy miért ennyire fontos ez, és hogy mit tehetünk ellene!


Becsüljük meg az ételt, és védjük környezetünket!

 

Először is, a becslések szerint a földeken végzett munka (energia) 50 százaléka elvesződik, amíg elér a termék a fogyasztásig. Másodszor, az ételt és a világ nagy része fölöttébb értékeli, ezért sem mindegy, hogy az a gyomrunkba vagy a kukába kerül. Emellett, a mezőgazdaság művelése sok víz elfogyasztását is jelenti, és mindannyian tudjuk, hogy milyen értékes erőforrás a víz. Ezért nagyon fontos tartalékolnunk az energiát és az erőforrásokat, a pénzről már nem is beszélve, szóval ne tékozoljuk el az ételt. Nézzünk meg néhány gyakorlatias ötletet, amelyek segítenek ennek elérésében!

 

Rendezzük, ellenőrizzük és tisztítsuk hűtőnket és kamránkat


Meg leszünk lepődve, hogy a hűtőben és a kamrában mennyi ételt találni, amit fel lehetett volna még használni, ha vettük volna a fáradtságot és megnéztük, vagy ha rendszeresen kitakarítottuk volna. Például, az ételmaradékokat és a felnyitott dobozokat gyakran hátra toljuk, amiről aztán megfeledkezünk, így azok kárba vesznek.

Ahhoz, hogy csökkentsük a pazarlást, okosan kell berakodnunk a hűtőnkbe és a kamránkba: a fontos dolgokat előre, az édességeket középre, a felesleget pedig hátra kell tenni. Vagy a szavatosságuk alapján is elrendezhetjük őket. Bármelyik módszert is alkalmazzuk, az a fő, hogy minden ételt elfogyjon.

 

Rendszerezzük-a-hűtőt

 

Listával vásároljunk


Amikor vásárolni megyünk, mindig vigyünk magunkkal egy bevásárló listát és ragaszkodjunk hozzá. Így elkerülhetjük, hogy szükségtelen dolgokat vásároljunk meg, és még pénzt is spórolunk. Legyünk biztosak abban, hogy bármilyen ételt is vásárolunk, a család elfogyasztja azt, csak így kerülhetjük el, hogy kárba menjen. Természetesen, úgy is lehet pénzt spórolni, hogy nagy mennyiségben vásárolunk, de ne feledjük, hogy ez nem feltétlenül igaz minden termékre, különösen az ételekre nem. Ha nagy mennyiségben kell vásárolnunk, bizonyosodjunk meg róla, hogy nem romlik el könnyen és nem vész kárba. Számomra egy bevált módszer, a lista készítés mellett, hogy nem teszek magamhoz túl sok pénzt, így kötelezem magam arra, hogy a listánál maradjak.

 

Használjuk fel a maradékokat


A maradékokat is fel lehet használni! Például, a megmaradt sültből ízletes szendvicset lehet készíteni. Nézzünk új receptek után az interneten, vagy kérdezzük meg a családtagjainkat és a barátainkat, legyünk kreatívak az ételek felhasználásában. Aztán ott van az az idegesítő szokás, hogy kis mennyiségű ételeket teszünk vissza a hűtőbe, hogy aztán végül eldobjuk. Vezessük be a nincs maradék visszatevés szabályt. Minden egyes falatkát és morzsát el kell fogyasztani! (Azért ne próbáljuk egymagunk elfogyasztani egy 4 személyre készített adagot! )

Nos, ha egyes maradékokat tényleg nem lehet már elfogyasztani, akkor tegyük a gilisztahumuszhoz (vagy komposztálhatjuk is). Akár a saját kertünkben is termeszthetjük a zöldségeinket.

 

f2_width_04
Maradékokból fejedelmi fogást


Tervezzünk előre!


Ha előre eltervezzük, hogy mit főzünk, akkor megvehetjük az ételhez szükséges dolgokat a hétre vagy a hónapra. Ehhez természetesen listára van szükség. Emellett az az előnye is megvan, hogy úgy tervezhetjük meg az ételeket, hogy azokban meglegyen a kellő tápérték, és így kiküszöböljük az egészségtelen ételek fogyasztását is. Idővel kitapasztalhatjuk, hogy mennyit kell egy bizonyos ételből készíteni ahhoz, hogy minden morzsát elfogyasszunk, vagy újra hasznosítsunk. Így mellesleg azt is elkerülhetjük, hogy többet együnk a kelleténél!

Természetesen még sok módja van az ételkidobás csökkentésnek. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy neki mi felel meg a leginkább!

értékelés