Húsevő növények a kerti kártevők ellen?

Húsevő növények a kerti kártevők ellen?
Egy oroszlán, és egy növény. Tudják mi a hasonlóság közöttük? Mindkettő ragadozó. Bár ez a Vénusz légycsapója nevű növény első látásra olyan, mint a többi ártalmatlan szobanövény, a látszat csal. Ez ugyanis húsevő. Képes szőröstől - bőröstől megemészteni egy rovarlárvát mindössze néhány nap alatt. Vigyük ki a kertünkbe!

A Földön több,mint száz olyan növényfaj él, amely húsevésre specializálódott. Azért választották ezt a furcsa, növényekre nem jellemző táplálkozási módot, mert olyan területeken élnek, ahol a talaj számukra tápanyagban szegény. Így élő áldozatokra vadásznak, hogy pótolják azt.

Húsevő növények és gyógyító hatásaik
Ebéd

Hogyan táplálkoznak a húsevők?

Mégis, hogyan képesek megfogni ezek a földbegyökerezett ragadozók a körülöttük repkedő rovarokat? A különböző növényfajok más és más módszert fejlesztettek ki erre.
A Kancsóka szája síkos felületű, így a rászálló rovarok megcsúsznak és a kancsó alakú üregbe érnek. A növény itt olyan emésztőnedveket raktároz, amelyek képesek feloldani és megemészteni a belepottyant áldozatot.

Elterelő hadműveletek

Ezek a húsevők, növényekhez méltóan színeikkel, illatukkal és mintázatukkal is csalogatják a gyanútlan áldozatot. A harmatfű például olyan cseppeket termel szőrei végén, ami idecsábítja az ízeltlábúakat. Ám ez a csillogó folyadék ragadós csapda. Ha valaki a levelek közé keveredik, nem menekül onnan. Talán az egyik legismertebb húsevő növény a Vénusz légycsapója.

Húsevő növények és gyógyító hatásaik
Vénusz légycsapója akció közben

Amely, a növényeket megszégyenítő sebességgel kapja el az odatévedt lárvákat.

 

Hogyan képesek emészteni a húsevők?

A növények mirigysejtjei olyan nedveket termelnek, amelyek hasonlóak az ember gyomrában is megtalálható emésztőnedvekhez. Egy legyet például 2 nap alatt, egy madarat, pedig egy hét alatt tudnak megemészteni. Hogy ki vagy mi lesz az áldozat, az függ a növény fajtájától és nagyságától is. A harmatfüvek megelégszenek a kisebb rovarokkal, legyekkel. A Vénusz légycsapója főként ízeltlábúakkal táplálkozik, de képes akár békákat is elejteni. A legnagyobb húsevők a kancsókák.

Húsevő növények és gyógyító hatásaik
Szinükkel, illatukkal is vonzzák áldozataikat

 

A belsejükben lévő másfél liternyi emésztőnedvükkel akár az emberre is veszélyesek lehetnek. Így, aztán ha kicsit eljátszunk a gondolattal, kiderül, hogy egy húsevő növény akár képes lenne egy vízilovat is megemészteni, ha elég nagy lenne hozzá.  Ezek a növények azonban nem csak táplálkozási módjuk miatt híresek.

Gyógyító húsevők

Több fajtájuk gyógyhatású. Sebfertőtlenítő anyagokat tartalmaznak, és vérzéscsillapításra is alkalmasak. A génsebészek is felfigyeltek rájuk, mert olyan örökítő anyagok találhatóak bennük, amiket ha sikerülne átültetni, például a búzába, akkor nagyobb termésátlagot tudnának elérni. A növényeket a csigák elleni védekezésben is fel tudják használni. A veteményesbe kiültetett húsevő több szakember véleménye szerint ugyanis felfalja a káros csigákat.
Ezek a ragadozók hasznosak lehetnek lakásunkban is. Náluk jobb környezetbarát rovarirtót keresve se találhatnánk. Csak egyre vigyázzunk! Ujjunkat véletlenül se nyomjuk le a torkukon!

Forrás: FP24

értékelés