Mit kell tudni az egyszer használatos törlőkendőkről?

Mit kell tudni az egyszer használatos törlőkendőkről?
Társadalmunkban az eldobható- és a vécén lehúzható törlőkendők használata nem kérdéses. Használjuk őket, mert praktikusak, higiénikusak és nyugodtak vagyunk, mert tudjuk, hogy a környezetre nem károsak, mivel hamar lebomlanak. Vagy mi van, ha mégsem?

Az eldobható/vécén lehúzható törlökendők veszélyei

 

Az eldobható törlőkendőket (hasonlóan a toalettpapírokhoz) úgy fejlesztették ki, hogy a vécé képes legyen azokat elnyelni, de a valódi gondok még csak ezután kezdődnek: a lakás csatornázási rendszerénél, illetve a város hulladékkezelési létesítményeinél. Még csak eszünkbe se jusson hagyományos nedves törlőkendőt vagy háztartási tisztítókendőt lehúzni a toaletten.

 

Bizonyíték a dugulás


Nagyon kevesek mondhatják el, hogy életük folyamán sosem volt gondjuk dugulással, legyen az kertes ház vagy panellakás. Viszont arról már kevesebben tudnak, hogy nagyon sok esetben ezeket a dugulásokat az eldobható törlőkendők okozzák.

 

toalettpapir-torlokendok
Nem kell mindent lehúzni!

 

A dugulások elhárítása időigényes és fárasztó munka, és gyakran a zsebünk bánja, mivel kitisztíttatásuk nem olcsó. És nem csupán az otthoni kanális dugulhat el. Megfigyelhető, hogy a csatornázási rendszerekben előforduló dugulások száma egyre nő, melyek főként az eldobható törlőkendők miatt alakulnak ki, és elhárításuk komoly összegekbe kerül. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ne húzzunk le semmi ehhez hasonlót a toaletten. (Mosolygunk, amikor olyasmiket olvasunk, hogy "kérjük a lakosokat, hogy a ételhulladékokat, ruhákat, stb. ne a vécébe, hanem a szemetesbe dobják". Akármilyen hihetetlen, de egyesek inkább lehúznak mindent a vécén, minthogy a szemetest kivigyék a lakásból.)

 

Mit értünk az alatt, hogy "lehúzható"?


Mint az kiderül, ez egy igen jó kérdés. A lehúzható törlőkendők éppen annyira lehúzhatóak, mint amennyire "elfogyasztható" egy doboz fánk vagy egy McDonald's-os hamburger. Attól, mert lemegy a toaletten, nem jelenti azt, hogy jót tesz a rendszernek. Bár a gyártók különböző laboratóriumokban tesztelték termékeiket, a valódi próbatétel a mindennapokban megy végbe, amikor is az emberek az ajánlott egy-két törlőkendőnél/toalettpapírnál jóval többet húznak le a vécén, és a csatornarendszer, illetve a 'felszerelés' sem olyan, mint a laborokban.

 

Mennyi idő alatt bomlanak le ezek a papírtörlők?


Szintén fontos kérdés, hogy vajon mennyi idő alatt bomlanak le ezek a lehúzható termékek a vízben. 2009-ben egy amerikai oldal, a Consumer Reports (termékek tesztelésére szakosodott weboldal; nem ártana egy ilyen weboldal hazánkban sem), számos toalettpapírt és lehúzható törlőkendőt gyártó cég termékeit letesztelte, ám mindegyikük megbukott a bomlás-próbán. A legvékonyabb toalettpapír is alig kapta meg az "átmenő jegyet". Lehúzható? Igen. Könnyen lebomló? Nem igazán, vagy legalábbis nem eléggé ahhoz, hogy elkerülhetők legyenek a dugulások. A Consumer Reports tehát azt tanácsolja, hogy a törlőkendőket inkább dobjuk a szemetesbe, mintsem a vécébe.

 

wc-torlokendo
Csak toalettpapírt, semmi mást!

 

Tanuljunk az emésztőgödörrel rendelkező társainktól


Az emésztőgödörrel rendelkezők minden bizonnyal tudják, hogy ezek a mini víztisztító-létesítmények odafigyelést igényelnek - sem lefolyótisztítókat, sem Kleenexet, sem semmi mást, csakis toalettpapírt szabad használnunk. A városi csatornázási rendszer munkásai (és a költségvetési ügyintézők) nagyon is örülnének, ha az emberek a fent említett szabályokhoz igazítanák szokásaikat. Egy szóval, ha nem biztonságos az emésztőgödörbe üríteni valamit, akkor a városi rendszernek sem tesz jót.

Összegzésként felteszem még egyszer a kérdést: károsak-e az eldobható törlőkendők az emésztogödrökre?

 

értékelés