Autókonvojjal vonulnak Budapestre a falugondnokok

Autókonvojjal vonulnak Budapestre a falugondnokok
November 24-én, jövő kedden 50 falubuszból álló konvojjal demonstrál a falu- és tanyagondnoki hálózat Budapest belvárosában. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében elnyert közel 10 milliárd forintból megvásárolt buszokkal a vidéki életkörülmények javításának fontosságára hívják fel a figyelmet a szervezők, a falugondnoki hálózat fennállásának 20. évfordulóján.

A Magyar Tanya- és Falugondnoki Szövetség november 24-én, a Vajdahunyad várában ünnepli a hálózat fennállásának és működésének 20 évfordulóját. A több mint 1200 szolgálatot képviselő országos érdekvédelmi szervezet a szolgálatok tevékenységének népszerűsítése érdekében szervezi meg az ünnepséget, és nyitóprogramként egy 50 falubuszból álló konvojt indít Budapest belvárosában, hogy felhívja a fővárosiak és a média figyelmét a vidéki életkörülmények javításának szükségességére és fontosságára.

 

A résztvevőket 11.30 órakor köszöntik a Vajdahunyad vára előtt, majd a konvoj 11.45 órakor indul a Kós Károly sétányról, végigvonul az Andrássy úton, a Teréz körúton, a Pesti alsó rakparton keresztül, a Lánchídon át, Budára, majd ugyanitt vissza és az Andrássy út felől érkezik vissza a Vajdahunyad várához.

„Most először sikerült uniós forrásból, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengelyének (kistérségi közlekedés jogcímen) keretében támogatáshoz jutnunk. A csaknem 10 milliárd Ft összegű támogatásból 1086 8+1 férőhelyes (vagy az igényeknek megfelelően még több férőhelyes) különböző márkájú ún. kisbuszt vásároltak a fenntartók, amelyből 700 gépjármű került be a falugondnoki programba. Azért fontos ez a demonstráció, mert egyrészt nagyon kevesen ismerik a 20 éve működő falugondnoki szolgáltatást, másrészt pedig szeretnénk felhívni a fővárosiak figyelmét a vidéki életszínvonal emelésének szükségességére. " - mondta Csörsz Klára, a Magyar Tanya- és Falugondnok Szövetség társelnöke.

falu
A falu- és tanyagondnoki szolgáltatás célja, hogy a hátrányos helyzetű, intézmény- és szolgáltatáshiányos településeken, az aprófalvakban és tanyás térségekben az ott élők esélyegyenlőségét biztosítsák. A falubuszok szociális szolgáltatásként működnek abból a célból, hogy a hiányzó szolgáltatásokhoz hozzájuttassák 600 lélekszám alatti aprófalvak és a Magyarországon egyedülálló tanyavilág lakosait. A szervezetten működő szociális szolgáltatás keretében a lakosok könnyedén és ingyen eljuthatnak orvoshoz, bevásárolni, a gyerekek iskolába, óvodába, készségfejlesztő programokra, is.

A hálózat jelenleg 1204 településen több mint fél millió embert lát el (az ország lakosságának egyhuszada!).

Az Európában, de minden bizonnyal a világon is egyedülálló falu- és tanya gondnoki szolgálatot 2005-ben az unió szociális és vidékfejlesztési szakemberei a „magyarországi szociálpolitika legjobb gyakorlatának" választották.

értékelés