-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A borturizmus a bor készítésének bemutatására és fogyasztására alapozott szabadidős tevékenység.
A résztvevők által bejárt borutak olyan útvonalakat foglalnak magukba, amelyeken végighaladva felkereshetők a borvidék jelentősebb települései. Az állomásokon különböző programok várják az érdeklődőket; például pincelátogatással egybekötött borkóstolás, bormúzeumok (vinotékák), szüret és szüreti mulatság, borárverések, borfesztiválok. Kiegészítő programként a városnézés, kirándulás, lovaglás, túrázás ajánlható.
A borutaknak többféle csoportja létezik.
Lehetnek szervezettek vagy egyéniek. Lehetnek rövidek, egy hétvégére szólóak, vagy akár egyhetesek is. A borutak általában nem a szakembereknek szólnak, hanem egy a borhoz kevéssé értő, viszont érdeklődő rétegeknek, a programokat tehát úgy kell megválasztani, hogy az eltérő szintű ismeretekkel rendelkezők számára is érdekesek legyenek. A szakmai borutak is fontos szerepet játszanak. Ezek alkalmával komoly szakmai témákat is fel lehet vetni, mint például a boranalízis vagy a különböző szőlőművelési módok kérdését.
A borturizmus azért speciális termék, mivel a fogyasztó a szolgáltatásokat csomagban vásárolja meg. A specialitást több tényező együttese adja.
Az legfontosabb tényező a vonzerő, amely már önmagában is összetett dolog, ugyanis több dolog csábítja utazásra a turistákat. Nemcsak maga a bor, hanem az azzal összefüggő dolgok jelentik a vonzerőt: résztvevők kulturális érdeklődését és sportolási vágyait is ki kell elégíteni.A közlekedés módja szintén sajátos. A gyakori megállások miatt a busz illetve a kerékpár, vagy ha nem túl nagyok a távolságok, a gyaloglás is szóba jöhet.
Az infrastruktúra fejlesztéséhez szálláshelyeket kell kialakítani. A luxusszálló nem mindig szerencsés választás; helyette a családias fogadók vagy kiadó magánházak felelnek meg a célnak. Lényeges a pincék megfelelő állapota, az utak megléte, járhatósága.
A vendégek kulturális igényeinek kielégítésére a borkultúrán kívül a helyi népszokásokat, népviseletet is célszerű bemutatni.
Vásárlási lehetőséget is érdemes teremteni. Az ide látogató szívesen visz haza emlékbe egy-egy, a vidék borkultúrájához kapcsolódó ajándékot, például bort, képeslapot, makettet, könyvet.
És végül, nagyon fontos a vendégszeretet. A turisták tapasztalni szeretnék a családias, vidéki törődést. A vendégeket be lehet vonni a vidéki életbe, a szüreten vagy kézműves tevékenységekben való aktív részvétellel.
A borturizmus gazdasági hatásai
A turizmus fellendítése bevételt jelent a vállalkozóknak, akik ezt a pénzt visszaforgatva fejleszthetik vállalkozásukat. A borturizmus jó reklámot nyújt a vidék borai számára, fokozza keresletet belföldön és külföldön egyaránt. A növekvő jövedelmek növekvő helyi vásárlóerőt vonnak maguk után. A turizmus sikere ráébreszti a lakosságot arra, hogy érdemes a turizmusba invesztálni.
A borturizmus a következő gazdasági változásokat hozza magával:
-
növeli a szálláshelyek számát
-
bővíti a vendéglátóhelyek kapacitását
-
fejleszti a szolgáltatásokat
-
serkenti a közlekedést
-
fejleszti az infrastruktúrát
-
megindítja a műemlék-védelmet és rekonstrukciót
-
figyelmet fordít a környezetvédelemre
A pozitív hatások mellett számolni kell azonban azzal, hogy a bor iránti kereslet növekedésével az ún. pancsolt borok is nagyobb tömegben jelenhetnek meg.
Környezeti, infrastrukturális és foglalkoztatási hatások
A turizmus ráébreszti a lakosságot arra, hogy a környezet megóvása igenis fontos, a vendégek szívesebben látogatják a rendezett területeket. A műemlékek védelme, felújítása szintén turistacsalogató. A vendégek bevételi forrást jelentenek a térség számára. A bevételek visszaforgatásával az utak felújítására, csatornaépítésre, szálláshelyek kialakítására is több pénz jut.
Szakirodalmi források szerint egy-egy régió, település turizmusának fejlődése a gazdaság teljes vertikumában új munkahelyek teremtését teszi lehetővé. Nyugat-európai tapasztalat, hogy egy turizmussal kapcsolatos munkahely kialakítása 1-3 további fő foglalkoztatását vonja maga után.
A turizmus fejlődésével a vendéglátó-ipari egységekben és a szálláshelyeken nő a szakképzett munkaerő iránt kereslet. Ugyanakkor nőhet a feketén foglalkoztatottak száma is, bár mivel a borturizmus nem szezonális, ez a veszély kisebb.
A turizmus fellendítése csökkenti a falvak elnéptelenedését is.
Mivel ez a turisztikai ág kifejezetten a falvakhoz kötött, a lakhelyükön ad megélhetési lehetőséget az embereknek, kevesebben költöznek munka reményében a városokba.