-
Programmatic specialista
-
Autószerelő
-
Eladó, szabász
-
Értékesítési menedzser - Állásportál.hu
-
Kisgyermeknevelő gondozó
-
Sofőr
-
Pincér
-
Épületkarbantartó munkatárs
2023. 10. 27
-
Pék - Kemencés
2023. 10. 27
-
Összeszerelő pozíció 2 műszakban Kunszentmiklóson
2023. 10. 27
-
Gépkezelő munkatárs (Szeged)
2023. 10. 27
-
Karbantartás támogató technikus
2023. 10. 27
-
Szállodai Karbantartó / Villanyszerelő
2023. 10. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A virágok szinte minden természetbarát fotós kedvenc témái közé tartoznak. Összefoglaljuk a virágfotózás egyszeregyét!
Mielőtt fotóznánk, számos döntést kell meghoznunk. Mit akarunk konkrétan lefotózni? Csak egy porzó makrofotóját szeretnénk látni vagy az egész virágágyat akarjuk megörökíteni? Esetleg egy egész domboldalnyi levendulást? A témaválasztás számos speciális beállítást igényel.
Lássuk a makrofotózás tudnivalóit!
- Makrofotónál a fényképezőgéptől (vagy az objektívtől) függően akár néhány centiről készíthetünk képeket, de ez persze csak akkor lehetséges, ha gépünk rendelkezik ilyen funkcióval.
- A virágportrék esetén nagyon fontos a mélységélesség figyelembevétele. Ez azt jelenti, hogy ha a fényképezőgéppel egy virágra fókuszálunk, akkor a célpontunk előtt is után is egy bizonyos távolságban élesnek látszanak a tárgyak. Ez előny és hátrány is lehet: előnyös akkor, hogyha azt szeretnénk, hogy csak és kizárólag a virág legyen éles, a háttere pedig homályba boruljon, hátrányos viszont akkor, ha hiába próbálkozunk, mindig csak a virág egy része (pl. néhány szirma) lesz teljesen éles.
- A mélységélesség a blende (a fény a fényképezőgépbe engedő nyílás) nyitottságától függ: minél nagyobb a blendenyílás, annál nagyobb a mélységélesség. A blende nyíltsága viszont a fényviszonyoktól függ, azaz minél több a fény, annál kevesebb is elegendő belőle a jó fotóhoz. Mindebből az következik, hogy napsütésben nagyobb mélységélességgel számolhatunk, mint borús időben vagy alkonyban.
- Éles fotóhoz elengedhetetlen a tökéletes fókuszálás. Ami nem is biztos, hogy olyan egyszerű: bármikor jöhet egy gyenge szellő, ami elmozdítja célpontot, ilyenkor legyünk türelemmel, amíg helyre nem áll növényünk. Erős szél esetén inkább halasszuk másnapra a fényképezést. Ha a folyamatos lengedezés ellenére fotózni akarunk, szélárnyéknak bevethetünk egy kartondobozt vagy nagyobb ponyvát a szélirányra merőlegesen felállítva (amit persze hagyjunk ki a fotó témájából).
- Nagyobb méretű virág esetén gond lehet, hogy a növény melyik részét "célozzuk"? A sziromlevelet, bibét vagy akár a porzót is középpontba állíthatjuk. Ha a képernyőn eltaláljuk a kívánt képet, exponáljunk.
Makrofotóknál - ha tehetjük - használjunk fotóállványt, ezzel kivédhetjük kezünk bemozdulását. - Élesítésnél segíthet, ha megbizonyosodunk a pontos távolságról. Hajszálpontos célzás nélkül életlen marad a kép.
- Makrofotóval különleges pillanatokat is elcsíphetünk: hogyan gyűjti a pollent a méhecske vagy szövi hálóját a pók, netán vedlik egy lepkehernyó. Ilyen pillanatok megörökítése nem mindennapi dolog, akár évekig is várnunk kell az alkalomra. A jó fotó azonban megéri a kitartást.
A képeket Horváth Anikó, amatőr fotós készítette.
értékelés